şükela:  tümü | bugün soru sor
 • eskiden güçlü bir anlamı olan sözcüklerin-kavramların ; günümüzde suistimal edilmesiyle oluşan durum...
  insanlar kişisel hırslarını bazı güçlü kavramlara kılıf yapmaya çalışıyor ve hatalarını güçlü kavramların arkasına saklanarak örtbas etmeye çalışıyor..bunun sonucunda bazı kavramların sahip olduğu gücü ve asaleti yok ediyorlar..

  mesela özgürlük kavramı ; gelmiş-geçmiş en güçlü en önemli kavramlardan biridir..uğurunda can verilen, bedel ödenen bir kavramdı eskiden özgürlük..binlerce yıllık kölelik kavramını silecek ,kadınlara bilimum haklar verecek kadar güçlü bir kavramdı özgürlük.. fakat günümüzde 18 yaşına girmiş ergenlerin aileden bağımsız karar alabilmesine kadar indirgenmiş bir kavram ve ya yine birçok insanın kişisel hırslarının arkasına sığındığı bir kavram haline çevrildi..özgürlüğü sınırsızlık-kural tanımamazlığa eş değer tutan insanlarla dolu etraf..

  ya da düşünce özgürlüğü ; sokratesin uğurunda can verdiği kavram bugün evli kadınlarla ilişkiye giren sözlük yazarları gibi başlıklarda nasıl suistimal ediliyor..

  bir diğer yozlaştırılan kavramda sevgi.. gözünden sakınılan ,uğruna imparatorluklar yıkan ''sevmek'' kavramı ; günümüzde bir çok pop şarkısının gazıyla taciz diyebileceğimiz bir çok eylemi ''ama seviyorum'' , ''sevdiğim için yaptım'' gibi cümlelerle meşrulaştırmaya çalışan kitlelere meze oluyor..

  örnek verebileceğimiz başlığı genişletebileceğimiz daha birçok kavram var emek , aile ,saygı vs... her kavramda son 10-15 yılda türemiş bir kanser hücresi gibi yozlaşma belirtisi var..