şükela:  tümü | bugün
  • debriyaj ve gaz pedalının arabayı ne ileri götürecek ne geri kaydıracak şekilde tam yerine tuttuğu, biraz daha gaz verilse veya debriyaj serbest bırakılsa, arabanın hareket etmeye başlayacağı nokta.
  • (bkz: penis basi)*.
  • tam olarak neresi olduğunu tespit için motor sesine kulak verilmesi gereken noktadır. debriyaj dibe kadar basılır ve yavaşça yukarı kaldırılmaya başlanır. bu sırada motor sesine dikkat ediniz.bir yere geldiğinizde motor sesinde bir değişim farkedeceksiniz. işte bu nokta kavrama noktasıdır. kalkış hareketine bu anda başlamalısınız. debriyaj pedalının ayarına göre kavrama noktası her arabada bir miktar değişebilir. dolayısıyla kulağınızla tespit yaparsanız asla yanılmazsınız.özellikle dik yokuşta kalkmak için önemli bir ipucudur. kavrama noktası bulunduğu yani motor sesi değişmeye başladığında araba debriyajla tutuluyor demektir. frendeki ayak çekilip gaz verilir ve debriyajdan ayağı çekme hareketine devam edilir. böylece araç fazla geri kaymadan kalkmış olur.
  • anlatılan/okunan bir şeyi alıcının (karşı tarafın) tam olarak idrak ettiği, konuya aydığı noktadır. şöyle bi titreme gelir. "hah.. şimdi kavradım abi." denir. yeni kültürel mecralara daldaşak koşulur bekletmeden.
  • bir cok kadin surucunun arabayi kaydirmadan kaldirmak icin kullandigi yontem olarak lanse edilir erkekler tarafindan. oysa ki arabanin kaymadan kalkabilecegi her nokta aslinda kavrama noktasidir ve arabayi kaydirmadan kaldiran tum insanlar o noktanin bir ucundan tutmustur.
  • (bkz: love handle)
  • tdk'nin 22 kasim 2007 tarihli dagarciginiza her gün iki söz hizmeti'inde "arabanın harekete geçtiği an ve durum" seklinde açikladigi isim tamlamasi. ne oldugunu bilmesem, isigin kirmizidan yesile geçtigi anda hareket eden bir araç ve arkasinda bir süredir korna çalmakta olan taksiler gibi sahne canlanacak gözümde. bir "an" ve bir "durum" nasil bir "nokta" olarak ifade edilir ey tdk uzmanlari? nerede bunu debraj ve gaz pedali ile ilgisi? kafanizi çalistirmayarak kafa karistirmaya kalkmayin; sözlük karistirin. hatta sözlük karistirmaya da niyetiniz yoksa "eksi sözlük'e bakin. kullanmasi tdk'nin internet sözlügünden daha kolay ne de olsa.