şükela:  tümü | bugün
 • belli konular üzerine çalışırken insanların aklına gelmemiş olguları, tüm parametreleriyle ortaya koymak. problematiklerini belirlemek. terim olarak literatüre geçirmek. sınıflandırmanın ilk aşaması.
 • bir şeyin nesne olarak temsil ettiği şeyin ötesinde, algısal olarak bir anlamı olmasıyla, o anlamın nasıl oluşturulduğu ile ilgili bir terimdir. eğer tarifiniz yerinde olursa, o kelimenin söylenmesi ile birlikte artık herkes yaklaşık olarak aynı şeyi anlayacaktır.

  örneklendirmek gerekirse: tüm kediler kedidir. kaplanlar da kedidir, aslanlar da kedidir, jaguarlar da kedidir. jaguar adlı kediye jaguar adı konmadan önce, muhtemeldir ki kendisine kaplan ya da aslan denilmektedir.

  ayrıca:
  (bkz: soyut kavramsallaştırma)
 • "ve bence işi çetrefilli yapan ise kavramın kendisinin dinamikliği. kavram a zamanda a özne için başka bir form alırken a zamanda b özne için farklı b zamanda a özne için farklı bir form alıyor. bu da tamlıkla bilmeyi eleyen diğer etmen. "

  kavram form almaz; çünkü kavram kavramdır. stabil olmayan öznenin duruşudur.
 • https://www.youtube.com/…wlhxi24mo&feature=youtu.be

  sikintiya yol actigi durumlardan birinin ornegi yukarida. yasamis her insanin anasi babasi da insansa, turlesme nasil mumkun oluyor? ılk insanin ana babasinin, insan olmayan bir tur mensubu olmasi gerekir ve bu mumkun gorunmuyor.

  dawkinsgiller, yukaridaki sekil turlesmenin mumkun olmayisi sonucunu derhal curutmek icin, bir gece yataga genc olarak giriyor fakat yasli olarak uyanmiyorsunuz, ancak yaslanmak mumkunu sahaya suruyorlar. kendi ajandalarina gore dogru da yapiyorlar.

  fakat butun bu tantanadan su sonuc da cikiyor, kavram gercek ile ortusmuyor ve kavramlastirma yetisi gercegi betimlemede eksik kaliyor. zihnimdeki 'ınsan' ve 'insan olmayan' kavramlari, aynen 'genc' ve 'yasli' kavramlari gibi gercekte karsiligi olan esansiyel ayrimlar degiller. bunlari ben, gercek icerisinden, belirli kriterler dahilinde, analiz amacli soyutluyorum. 'ınsan', 'insan olmayan'i yalnizca belirli soyutlama kriterlerine gore andirmiyor; oysa gercekte anasi babasi olan her canli anasi babasini cokca andiriyordu, grup kuralarini biz cektik. :/

  benim ajandamda videonun adi, -there was no first human yerine-, -there ıs no human whatsoever, there ıs only the concept of human- olurdu.
 • ariza verdigi mukkkemmel bir ornek icin (bkz: #54361379)