şükela:  tümü | bugün
 • pakistan sufi muzigi. kelime farscadaki kavl kelimesinden turemis. turkcede de kullanilan bu kelime, 'konusmak, soylemek' anlaminda. bu muzik, tabla ve harmonium esliginde icra ediliyor. genelde bir tane cok iyi dogaclama yapabilen birinin arkasinda 3-4 tane surekli elleri cirparak, tekrar ederek sozleri tekrarlayan kisiler oluyor. iyi bir kavvali konseri, rock konseri tadi bile verebiliyor.
  en cok taninan kavvali sarkicisi rahmetli nusrat fateh ali khan. bati'da bu muzigi nispeten populer hale getirmis, hatta pearl jamden eddie vedder ile isbirligi yapmistir.
 • qawwali'nin kavli çokluk din üzerine, allah, peygamber, ulular aşkı üzerinedir. tasavvuf müziğidir. mevlit gibi, bir din büyüğünü övme, anma, özleme temalı bir doğaçlama güfteye evrilebileceği gibi, tek bir sözü, mantrayı saatlerce tekrarlayarak da yapılabilir.
 • şüphesiz ki en güzel örneği haq ali ali'dir...
 • pakistan ve hindistandaki müslümanların tasavvuf temalı müziği, genellikle bizdeki tasavvuf müziklerine göre daha canlı ve coşkuludur. oluştuğu yörenin müzik karakterini yansıtmaktadır. türün adı arapça "kavl" (söz) kelimesinden türemiş*, anlaşılacağı gibi "söyleme" gibi bir anlama gelmektedir. ingilizce transkripsiyonu "qawwali" şeklindedir.

  bu müziğin en çok tanınan ve tanıtanı için (bkz: nusret fatih ali han).
 • daha çok pakistana özgü sufi müzik geleneğidir. bu geleneğin en büyük temsilcisi oscarlı müzisyen nusret fatih ali han dır ki kendisi sesin içinde ses ritim içinde ritimdir. kavvali'de espri şudur: allah, peygamber, (hz muhammed), hz ali sevgisi üzerine inşa edilmiş söz yapısı, insan sesi, alkış, tabla ve çeşitli mahalli sazlar üzerine inşa edilmiş fevkalade ritmik müzik. ritm üzerinde özellikle durulmalıdır. dünya müzikleri içerisinde de bambaşka etnik bir değere sahip kavvali'de ses inişler, çıkışlar yapar, teganni had safhadadır. gırtlak oyunları ile aynı hançereden bir değil bir kaç ses çıkıyor izlenimi uyandıracak farklılıkta, tonlarda nağmeler yapılır.
  kavvali müziği, aynı zamanda bir aile müziğidir. yani uygulama, ritüel olarak bir ailenin gücü ve yetkisi altında asırlardır devam etmiş bir müziktir. yanlış hatırlamıyorsam; son temsilci ve kavvali'nin dünyaya duyurulmasında en etkili isim üstad nusret fatih ali han'ın vefatıyla bu müziğin temsilcisi maalesef kalmamıştır. çünkü teammüllere göre aileden birilerinin bu işi devam ettirmesi gerekmektedir. nusret fatih'in de çocuğu olmadığı için bu büyük gelenek kesintiye uğramıştır.
  elbette kavvali, devam ediyor. farklı gruplar, müzisyeler kavvaliyi devam ettiriyorlar. ama dediğim gibi gerçek anlamda soydan gelen bir kavvali değil.
 • (bkz: kallavi)
 • sabri brothers'in tanımıyla, " 'qawwali' sufilerin semasıdır. gayesi, sufinin yaratıcı'yı zikrederek kalb-i selime ulaşmasıdır. bu müzik, icracı ve dinleyici için ilahi bir ritüeldir. allah'ın sevgisini kazanma amacıyla yapılır. kavvali, aynı zamanda 'aşığının maşukuna ulaşması için bir yoldur'. aşık için maşuk allah ve hz peygamber'dir. sufiler tasavvufu kal (söz) değil, hal (yaşayış) ilmidir diye tanımlarlar. hali yaşamayanın bilemeyeceğini ifade ederler. tasavvuf edebiyatında şarap, allah'ın bilgisi ve sevgisi; meyhane, insanın kalbi; insanın dış görünüşü ise ilahi bir yansıma olarak anlamlandırılmaktadır."
 • ağırlıkla hindistan ve pakistan'da icra edilen, neredeyse 700 yıllık geçmişi olan sufi müzik türü. en önemli temsilcisi, şüphesiz, üstat nusrat fateh ali khan'dır. ağırlıkla sese dayalıdır. mevlana hazretlerinin sufi geleneğinin önemli uzantılarındandır. mustt mustt dinlenesi örneklerindendir.
 • jeff buckley'i çok etkileyen müzik türü.
 • kavvali müziği, islam çerçevesinde filizlenen ve sufizm etkileşimli bir müzik türüdür.pakistan doğum yeridir. müziğin icrasında tambur, davul, keman, tabla, sitar gibi hint kökenli enstrumanlar kullanılır. ek olarak bir de müziğin üstüne şiir okuyan kavvalımız vardır. nusret fateh ali khan kavvali müziğini icra eden bir kavvaldır. kavvali müziği tanrıya ulaşma yolu bir ibadet şeklidir aynı zamanda. tanrı'nın mesajlarını kitlelere uılaştırmak için yapılır.