şükela:  tümü | bugün
  • 15 bin km'lik kawasaki z250sl maceramdan sonra aldığım motorum. 10 ay önce bir binen vardır diye verdiğim ukteyi kendim dolduruyorum, hayat çok enterasan..

neyse, önce teknik veriler:

makina tipi su soğutmalı, 4 zamanlı, paralel çift silindir
    silindir hacmi 649 cm³
    maksimum güç 50.2 kw {68 ps} / 8,000 rpm
    ram air ile maksimum güç
    maksimum tork 65.7 n·m {6.7 kgf·m} / 6,500 rpm
    sübap sistemi dohc, 8 sübap
    yakıt sistemi yakıt enjeksiyonu: ø 36 mm x 2 çift kelebek
    şasi tipi kafes tarzı yüksek gerilimli çelik
    ön süspansiyon 41 mm teleskopik çatal
    arka süspansiyon yatay arka bağlantılı ön yükleme ayarlı
    ön fren 300 mm çift disk, çift pistonlu kaliper
    arka fren 220 mm tek disk, tek pistonlu kaliper
    uxgxy 2,055 x 740 x 1,135 mm
    aks açıklığı 1,410 mm
    sele yüksekliği 790 mm
    dolu ağırlık 193 kg
    yakıt kapasitesi 15 litre

bilimum pazarlarda eskiden beri ninja 650r olarak satılan bu makine, 2017'de güncel halini aldı. (bizde er-6f olarak satılıyordu) devrim değil, evrim niteliğinde değişikliklerle geldi ve 19 kg hafifledi (yeni jantlar, yeni maşa, yeni şasi, yeni piston ve silindirler, daha hafif abs ünitesi) ve torku artırıldı. buna mukabil euro4 normlarına uyması açısından maksimum devri ve gücü azaltıldı.

abs dışında elektronik bir desteği yok, fakat kaydırmalı debriyaj ve assist sistemi eklendi. öyle ki, debriyajı 250cc lik bir kawasakiden bile daha hafif olmuş. öte yandan hafif ağırlık ve düzgün dağılan tork eğrisi sayesinde, zorlamalı şehiriçi sürüşlerinde bile yakıt 5 lt'yi geçmiyor. şehirlerarası 3 lt yaktıran var. çok ekonomik olmuş.

ayrıca, 250ccden geçenler için rahat oturuş pozisyonu, uysal gaz tepkisi ile çok da sürülebilir bir makine haline gelmiş. bugün sabah aldım, 65 km sürdüm ama sanki yıllardır sürüyormuşum gibi kolay alıştım. çogzel.

üzerindeki dunlop sportmaxx d214'ler tek hamurlu, dandik lastikler. bi gaz açayım bakalım ne yapıyor diyerek 3. viteste yüklendiğim gaz koluna kıçını sağa sola savurarak yanıt verdi, bir türlü yolu tutamadı. 3. viteste bile hart diye açarsanız teker sarıyor yani. düz yolda apaçilik için keyifli, ama aynı patinaj işini virajda da yapıyor, o çok keyifli değil :/ benim gibi sert sürüyorsanız lastikler değiştirilmeli.

onun dışında müthiş bir tasarımı var. tam boy ninja, hakkını da veriyor.

süspansiyonlar çok konforlu, ama virajlarda pek sevimli olmayacaktır. şehir içi için muhteşem, çok munis bir motor olmuş.

2018 nisanında 11500 euro fiyatı var. bence çok pahalı. cbr650f'in sunmadığı karizma ve kullanım kolaylığını sunuyor, ama arada 10 bin tl gibi bir fiyat farkı var, ne kadar değer bilmiyorum. 5 bin tl'ye kadar farkı kabul edebilirdim, o kuş tüyü debriyajı ve tasarımı için.

çift silindirli motor dur kalk trafikte fan açıyor, sıcaklığı bacaklara çok vermiyor ama ayak bileklerim ve ayaklarımda hissediyorum. 4 silindirlilere bu yaz sıcağında allah sabır versin.

velhasılıkelam, müthiş memnun olduğum bir birliktelik yaşıyoruz şu an. uzun yola gelir, tarz, ekonomik, gücü kuvveti yerinde çok şeker bir ninja olmuş.

edit: 12 bin km oldu. uzun yolda rahat bir makine. son hızı 210 km/s, yakıt 100 km de 4.5 lt. ekonomik, her yola gelen (yedigöllerden çıkarken 50 km kadar toprak çukur yolda sürdüm, gidiyor!) müthiş tarz bir makine.