şükela:  tümü | bugün soru sor
 • milliyet.com.tr manşetinde az önce görünen yeni enerji devrimiymiş kendileri. duyan bilen beri gelsin.

  http://ekonomi.milliyet.com.tr/…1684973/default.htm
 • petrolün fiyatının günümüzde 1983'ten beri en düşük seviyeye düşmesindeki sebeptir.

  petrolün üretimi arttı. kaya petrolü sahalarındaki üretimin yeni tekniklerle daha verimli hale gelmesi bu üretim bolluğunun en büyük sebebi.

  geçen sene yüksek olan petrol fiyatları üreticileri yeni keşiflere yöneltmişti ve şist kayalarından petrol üretmeye yönelik teknolojilere büyük para yatırmışlardı. 100 doların üzerinde seyreden petrol iştah kabartıp kaya petrolünün patlamasına neden oldu diyebiliriz.
 • 2014 son çeyreğinde brent petrolün düşme sebebidir. abd, kaya petrolünü daha ucuza mal ederek orta doğu talebini azaltmakta ve rusya/iran/çin üçlüsüne darbe indirmektedir.
 • 2014 son çeyreğinde petrolün düşme sebebi olabilir ama arz bolluğundan ziyade başka sonuçlar bu fiyatları görmemize sebep olmuştur. ham petrol fiyatlarının 50 doların altına düşmesiyle çıkarma maliyeti yüksek olan kaya petrolü karlılığını yitirmiştir. bu durum şu an petrol fiyatlarını belirleyebilecek tek rezerve sahip ve çok düşük maliyetli çıkarma maliyeti olan suudilerin bir staratejisi gibi görünüyor. amerika'da meydana gelen enerji bolluğunu yıkıp petrol piyasasında gücünü korumaya ve rakiplerini yok etmeye çalışıyor. eğer bu fiyatlar böyle devam ederse şu anda ham petrole göre nispeten çok yüksek maliyetle kaya petrolünü çıkaran ve yüksek fiyatlara güvenip bu teknolojiye ciddi yatırım yapmış başta amerika'da ve dünyadaki ufak şirketler birer birer iflas edecek. biraz petrol sektörünün wal mart etkisi olabilir bu durum aslında.

  http://www.bloomberg.com/…early-amid-oil-slump.html

  http://fortune.com/…1/09/oil-prices-shale-fracking/
 • bazılarının piyasadaki fazla petrol arzını abd güdümündeki suudi stratejisi olarak görmelerini sağlayan ham madde. piyasada şu an fazla petrol arzı varsa tek sebebi abd'nin rusya'ya karşı başlattığı soğuk savaştır. amaç petrol etkisinde olan rus ekonomisine darbe indirmek.
 • konvansiyonel petrol ve doğalgaz, geçirgen kayadan geçirgen olmayan kayaya süzülür ve orada oluşur. fakat geçirgen kayanin icinde de petrol ve gaz birikimi olabilir. ışte kaya petrolü ve gazi budur. maliyeti, yatay sondaj gerektirdiği icin, konvansiyonel petrol sondajlarina kıyasla oldukça yüksektir. bu nedenle petrol fiyatlarında ciddi bir düşüş olduğunda kaya petrolü rafinerileri durdurulur, personeli bolca cay kahve icer donut yer.