*

şükela:  tümü | bugün
 • ingilizce'de "cross country skiing" olarak bilinen kayak dalinin turkce karsiligi.

  kayakla atlama ile birlikte kuzey disiplinini olustururlar.

  serbest ve patenciler gibi yanal kaymayi yasaklayan klasik olmak uzere iki yarisma sekli vardir.
 • izlemesi aşırı sıkıcı değil aksine çok zevklidir. kayaklarla koşanlar belirli bir süre gittikten sonra sırtından tüfeğini çıkarır ve hedeflere ateş eder. o ateş etme anlarını seyretmesi çok zevklidir.
 • kuzey ülkelerinde en yaygın spor dallarından biri.
  hatta cross country skiing için kayak sporlarının atası diyebiliriz. bu kadar popüler olmasının sebebi diğer kayakla yapılan spor dalları gibi özel bi parkur gerektirmemesidir bu yüzden ulaşım aracı görevi de görür. ekipman olarak kayak (diğer kayak türlerine göre daha ince olup genelde boyunuzu 10-15 cm geçmesi gerekir) , pole (şu elinizde tuttuğunuz çubuklar) , binding (kayağın üzerine takılan , botların konulduğu bölüm , evet ayrı olarak satılır) , tabi kayağınıza uygun ayakkabı , bir de bazı kayakların tabanına sürmek için waxlar mevcuttur. tabi olay bununla da bitmez bu sporun yaparken ona uygun , rahat hareket etminizi sağlayacak vücuda yapışan terletmeyen kıyafetler de giymeniz gerekebilir. onun haricinde çok efor gerektiren bir spor dalıdır. isminden de anlıyacağınız üzere bir nevi kayaklar ile birlikte koşarsınız, tepelere tırmanırsınız götünüzden terler damlar ama herşeye rağmen yapması çok ama çok zevklidir.
 • şu an eurosport'da seyrediyorum da kış sporlarının en göze hitap etmeyeni sanırsam. estetik sıfır. kayakları bile bi çirkin incecik. hele o koşu sonunda kendilerini yere atmıyorlarmı olmayan karizma yerlere düşüyor iyice. fakat o düşüş aslında herşeyi anlatıyor ki o da ne kadar zor olduğu. bu sporcuların kondisyonun onda birine sahip olmak isterdim.
 • karlı ortamda ulaşım zorluğuna tepki olarak iskandinavya'da doğmuştur, diğer adı cross country'dir. amaç, doğru tekniği kullanarak enerjiyi en verimli şekilde kullanmak, ve minimum efor ile maksimum yol katedebilmektir. bu sebeple adı mukavemet kayağı olarak da geçer. pek çok kası aynı anda çalıştırdığından, uzun kayaklar vücut ağırlığınızın baskısını hafiflettiğinden ve yaparken çok fazla efor gerektirdiğinden harika bir spordur. hatta bir rivayete göre bu sevgili kuzey ülkelerinde bel sakatlıklarına karşı bizde önerilen yüzmenin yerine cross country önerilirmiş...

  bununla yokuş çıkar, iner, bulursanız karlı ormanlarda gezersiniz. yeri gelir böyle bol karlı günlerde sokakta bile yapılabililir, öyle de halkçı bir sporumuzdur.

  formula 1 dahil yarış türü spor müsabakalarına pek ilgi duymasam da bunda özellikle serbest teknik (skate, yani paten tekniği) estetik olarak da kanımca baya göze hitap eder.
 • malzemesi türkiye'de kolay (hiç?) bulunmayan, yapması eğlenceli, süper egzersiz türü. yeterince kuzeydeki ülkelerde beden eğitimi dersinde zorunlu şey. yeterden fazla kuzeyde ise mecburi ulaşım aracı.

  izlemesi sıkıcı, kayakları reklam-graffiti deseni barındıramayacak kadar dar olduğu için pek popüler olmamıştır yeterince kuzeyde olmayan ülkelerde.
 • internet sayfaları, organizasyonları, yarışları falan vardır ama türkiye'de profesyonel sporcu değilseniz kayaklı koşu yapacak bir tek mekan yoktur. böyle ilginç bir spordur.

  düzeltme: bolu'da gerede dağında yapılmaktaymış. iki tür disiplini vardır. kolay olan ve düz bir çizgide devam ettiğiniz "klasik stil kayaklı koşu" ve bir buz pateni gibi kaydığınız "paten stil kayaklı koşu"
 • adina neden 'mukavemet kayagi' dendigini artik cok iyi anladigim, yaparken zevkli ancak ertesi gun acisi fena cikan spor. boynumdan asagi tutulmayan kas birakmamasi bir yana en az 10 kere kic ustu dustugum icin az kalsin canagi da fena kiriyordum. tabi ilk seferde hemen bir bjørn dæhlie olunacak diye bir sey yok. benim gibi ilk defa yapacaklara klasik stili tavsiye ederim, ha bir de dustugunuzde kalkmaniza yardimci olacak ikinci hatta ucuncu bir arkadas eheh.
 • türkiye'de futbol dışı sporlara ne kadar gerzekçe yaklaşıldığının göstergesidir.

  tepeden inme şekilde müsabakalar düzenlenir. taşıma suyla değirmen döndürülmeye çalışılır. kimsenin ilgilenmediği müsabakalar düzenlenir. be kardeşim şu muhteşem sporu halka indirsene. sporun amacı halkın ilgi göstermesi değil mi? halk ilgi gösterdiği, kendi yaptığı sporu desteklemez mi?

  1- cross country - kayaklı koşu pisti hazırlamaya yarayan cihazı bolu'da bursa'da belli başlı yerlere yerleştir. bu kar motosikletinin arkasına monte oluyor böylece kolayca "trail grooming" yapılıyor kayak için patikalar oluşturuluyor pistler amatörler için de kullnaıma hazır hale geliyor.
  2- pistleri düzenle ve haritalarını ve fotoğraflarını yayınla
  3- internet sayfası ile katılımı teşvik et
  4- youtube a bol bol video yükle, pistlerin internete haritasını yükle. oteller ile anlaş pistleri temiz tutsunlar.

  kendim ile kıyaslıyamıyorsam sporcularından bana ne. halka indiremediğin sürece ölü spor bu spor.

  pardon, muhafazakar kafalardan bu kadar işte. anca "oğlumuz, kızımız bir uğraş bulsun mutlu olsun."
  spor ile uzaktan yakında ilgi alaka yok.
  halk ilgilenmezse, daha türkiye'de nerelerde yapılabildiğini bilemezse, sporcular nasıl ilgilensin destek bulsun?
 • (bkz: hamza dursun)
hesabın var mı? giriş yap