şükela:  tümü | bugün
  • www.kayaport.com internet adresine sahip bir bulut odaklı çözüm firması.

bu firmayla iş yapacaklara ve bunların ürünlerini kullanacaklara sesleniyorum! iş yaptırdığı birinin alacağı 56 lira için aşağıda yazdıklarımı yapan size ne yapmaz bir düşünün.

ben bir freelancer sitesinde grafik tasarımcı olarak çalışıyorum. logo ilanım 80 lira ancak sitenin komisyon uygulaması var ve bana aldığım ücretin %80i kalıyor. biliyorum piyasayı düşürmüş oluyorum ama çalıştığım yerde zaten ilanlar çok ucuza yapılıyor ve ben de fiyatı 80 lira belirleyip 80 liralık çalışacak şekilde yapmaya başladım. çalışma şeklim de şu: ilk gün logosu yapılacak şeyin piyasadaki rakiplerine göz gezdiriyorum ki özgün olsun. sonra birkaç gün not defterime karalamaya başlıyorum. genelde 3 adet taslak sunuyorum. bu taslaklar siyah beyaz filan oluyor. anlaştığımız günün öncesinde oturup vektörünü çiziyorum. mockupını shoplayıp sunumu gerçekleştiriyorum. iki günlük de revizyon süremiz var. taslaklardan birini beğendiyse son iki günde istediği revizyon neyse onu yapıyorum. taahhüt ettiğim şey bu. tabi taslakları beğenmezse üç gün için ücret talep etmiyorum ama bu daha önce bir kere başıma geldi ki 7 senelik tasarım hayatımdan söz ediyorum. neyse.

bu şirketten bir iş geldi kısa süre önce. yağmur isimli bir çalışanı aymada isminde bir muhasebe yazılımı için logo istedi. 80 liralık iş için 70 liralık teklif verdim. piyasadaki rakiplerini sordum, söyledi. bir ikon çalışması mı istersiniz logotype mı diye sordum. logotype istediklerini söyledi. dedim ki bu bir programsa kısayoları için ikonik bir çalışmaya ihtiyacınız var emin misiniz dedim. evet, rakiplerimizin de öyle zaten dedi. hakikaten de rakiplerin neredeyse hepsi logotype idi. peki öyleyse deyip üçüncü gün, ki cuma günüdür, üç farklı çalışma sundum. bunların hepsi özgündü. bizim bir de ikona ihtiyacımız olacak dedi. dedim ki vaktimiz dar. bir taslağı seçin ki söz onun üzerinden size bir de ikon yapacağım. taslaklardan birini seçtiler. bir gün sonra da bir adet ikon yaptım. bunu beğenmedim dedi, bir tane daha yaptım. bu arada teslim günü geldi. biz bir arkadaşlara danışalım dedi. geldi ve şöyle söyledi: biz aynı anda üç tasarımcıyla çalışıyorduk ve sizin tasarımlarınız hiç profesyonel değil, revizeyle de düzeleceğine inanmıyoruz. bunun üzerine siparişi onaylamayacağını ve parasının iade edilmesini istediğini söyledi. ben de çözüm merkezinden siteye durumu bildirdim. site yetkilileri inceledi ve beni haklı buldu. çünkü ilanda taahhüt ettiğim şeyi vermiştim. sonuç olarak bilgisayar başında geçen yaklaşık 10 saatim var ve kazanacağım sadece 56 lira. sonra ilanımda ilk beğenmedim oyunu da atmakta sakınca görmemişler ve sonrasında alacağım işler için giderayak al bu da kapak olsun sana dercesine 56 liranın acısını çıkarmaya çalışmışlardır.

yani bu şirket arkadaşlar bir üniversite öğrencisinin kazanacağı 56 lira için bu şekilde bir oyun çevirebilmektedir.