şükela:  tümü | bugün
  • 2017'nin son sürprizi olarak gelen balina albümü. daha birkaç kez dinleyebildim ama bu kadar uzun bir süre beklemeye değmiş gibi geldi, tam da mevsimini beklemişler çıkartmak için.
    sürpriz olarak son şarkıda vokal de var*.
  • bize yine 4 parçalık bir albüm hazırlamış balina. ilk albüme göre göze çarpan ilk fark 4 dakikanın altında bir giriş parçasının yer alması ki bu benim balinadan görmek istediğim bir denemeydi. balinanın imzası elbette uzun, akıcı parçaları ancak böyle sıkıştırılmış, konsantre riff bombardımanı bir parça da çok güzel bir açılış sağlamış.

albümü henüz 3 kere dinledim, belki de yeterli değil bu ancak genel izlenimim sadece serhoş şarkısının ikinci yarısının ilk albümdeki azim ya da temmuz ayarında efsane olduğu yönünde. 4 parçayı da beğendim, bu kadar beklemenin ardından hiç biri hayal kırıklığı yaratmadı ancak şu an ilk albümünün yanına sadece serhoşun ikinci yarısını koyabiliyorum.

bu son dakika golü için: çok yaşa balina!
  • son derece başarılı ve kaliteli bir albüm olmakla beraber, bedbaht denizlerin ödüllü korsanı şarkısının girişindeki the willing well ıv: the final cut benzerliğini bilinçaltlarında yatan coheed and cambria yoğunluğuna bağlamak istiyorum.
  • ilk albümün de üzerine çıkmış feci bir çalışma olmuş. son birkaç aydır dinlediğim müziklerin yarısını bu albüm oluşturuyor.

albümde çok güzel, küçük küçük anımsatmalar olması da hoşuma gidiyor. kasıtlı mı kasıtsız mı bilmiyorum. mesela bedbaht denizlerin ödüllü korsanı parçasının başlarında nefesle sus verildikten sonra giren gitarda, acaba mastodon megalodon'un da başlarında şarkı trafiği açısından benzer şekilde giren (öncesinde gelen kısımdan tamamen aykırı bir şekilde sonraki kısma bağlayıcı olarak) -daha uzun süreli - riflere hafiften bir gönderme mi var merak etmedim değil. tadı, dokusu feci andırıyor.
  • ilk albümden çok daha güzel, ilki de çok güzeldi elbette, ayrıca ilkinden farkı daha akıcı olması. akıcı doğru sözcük mü bilmiyorum, ancak çok beğendiğim kesin. kesin bilgiye * ulaşmamış olsam da bir kopyasını da elde etmek istiyorum. müzik hayatına devam eden gruplar arasında, bizim topraklarımızdan çıkmış, en sevdiğim/beğendiğim oluşumun son albümü.