• sezen aksu'nun bu şarkısını her dinlediğimde, en çok "şimdi artık kelimeler yetersiz, anlamı yok" kısmına takılırdım.

düşündüklerinin, söylediklerinin artık hiçbir fayda getirmeyeceğini anladığın o zaman diliminde, 'kaybolan yıllar'a takarsın kafayı ister istemez. hakikaten de boşa geçirilmiş bir sürü yıl vardır geride bıraktığın; bir çırpıda harcamaktan çekinmediğin onca his, tonla fedakarlıktan geriye "kayıp" diye nitelendirdiğin kucak dolusu anıyla baş başa kalıvermişsindir ansızın. sezen aksu: "tek bir söz bile söylemeye hakkım yok" diye bitirirken eşlik edersin belki ama bir yandan da hakkın olduğunu hissedersin, hatta bilirsin. vardır yani söz söylemeye hakkın; öyle veya böyle...

kaybolan, kaybettiğim onca yıldan sonra ise çok başka yorumluyorum şarkıyı ve yıllarımı. geçmişte kaybettiğim, kaybettiğime üzüldüğüm tüm anlarımın toplam bedeli tek bir şeye eşit zira: gelecek... dahiyane bir tespit yapmadığımın farkındayım, tıpkı şarkıdaki mevzunun düşündüklerimle herhangi bir alakası olmadığının farkında olduğum gibi... gelin görün ki, "kaybolan yıllar" diye üzüldüklerimin geçmiş seneler olmadığını, bilakis geleceğime vurduğum keskin balta izleri olduğunu epey geç anladım ben.

"yeniden ister misin" diye sormayacak kimseler, geç anladım; ya kendin soracaksın o soruyu, ya da zamanlarca bekleyip kahrolacak ve geleceğine ket vuracaksın... kaybolan yıllarını da vermeyecekler, onunla bir ömür de vaat etmeyecekler; sen ne kadar istersen iste.

"şimdi artık kelimeler yetersiz, anlamı yok" cümlesine yine takılıyorum belki ama eskisi gibi katılmıyorum. hiç garantisiz ve hep belirsiz de olsa umut gelecekte yine her daim. kaybolan yıllara geleceğimizi eklemek istemiyorsak bunu kelimelerimiz sağlayacak bize ancak; ve sandığımızdan daha anlamlı olacaklar...
  • bayağı arabesk gibi görünse de birbirlerini yıllar önce kaybetmiş 3 küçük çocugun hikayesini anlatan ve ilk kez başrol oynayan saruhan hunelin çok sağlam bir oyunculuk sergilediği,yeşim buber ve burak hakkının da bayağı başarılı götürdüğü tv dizisi.
    tabi ki başrolünde sansasyonel isimler değil de işini yapmaya çalışan oyuncular oldugu için güzel medyamız pek ilgi göstermemekte bu diziye.
  • sadece sozleri okundugunda bile gozlerimin dolmasina neden olan sezen aksu parcalarindan biri
  • sozleri soyledir:

donusu yok beraberce karar verdik ayrilmaya
    alismali arkadasca yolu ayirmaya
    simdi artik gozyaslarim gereksiz akmamali
    alismali kendi yaramizi kendimiz sarmaya

simdi artik kelimeler yetersiz anlami yok
    yitirmis anilarla beraber
    faydasi yok
    gel bunlari birakalim artik bir tarafa
    gercegi gormeliyiz dostum baska caresi yok

simdi bana kaybolan yillarimi verseler
    simdi bana seninle bir omur vaadetseler
    simdi bana yeniden ister misin deseler
    tek bir soz bile soylemeye hakkim yok

en can alici sozleri de son 2 satirdir...

simdi bana yeniden ister misin deseler
    tek bir soz bile soylemeye hakkim yok
  • sezen aksu'yu sezen aksu yapan bestesidir. 1977 yılında 45liği piyasaya çıkmıştır. 45liğin diğer yüzünde ise neye yarar adlı şarkı bulunmaktadır. bu şarkıları serçe cd'sinde bulabilirsiniz ancak orkestrasyon biraz farklıdır.
  • sezen aksu'nun sarkisi.
    kaybolan yillarini geri isteyen bir sarki
    ama yillar kaybolmuyor, yasaniyor da farkina varilmiyor.
  • hayatımızı, kendimizi bu kadar önemsemesek skimize bile takmayacağımız yıllardır. ama bok var hayal kurmuşuz, dert çekmişiz, beklemişiz, ötelenmişiz, inat etmişiz, hırs yapmışız, bezmişiz. arada saçlar beyazlamış. arınabilsek bir bunlardan, hiç de vik vik etmeyeceğiz yıllar gitti diye. olmuyor anasını satayım. küçük kafalar küçük insanlar. al baştan yaşa deseler yine boktan geçer ben eminim. kafa aynı kafa.
  • insanların ellerindeki değerli kimseleri nasıl da bir güzel harcayıp, seneler sonra akıllarının başına geldiğini ama işin işten geçtiğini anlatan şarkı.
    "alismali kendi yaramizi kendimiz sarmaya..."
  • bir baska sezen aksu "yara"si..

tüm yillarini kaybolmus olarak tanimlamak allah'in emri.. "tek bir söz bile söylemeye hakkim yok.." olmasa..
hesabın var mı? giriş yap