şükela:  tümü | bugün
 • üzerine çek çekilebilen, çek aracılığı ile tedavül eden vadesiz mevduat.
 • bilim kurgu filmlerinin vazgeçilmezi olan ekonomik kavram.

  para ve madeni değer gibi kavramların kalmadığı yıllarda geçen bu filmlerde, miktar belirtmek için genellikle farklı isimlendirmelere gidilir. tıpkı naboo'ya giden qui-gon jinn ve obi-wan kenobi'nin yanlarına aldığı cumhuriyet kredisi gibi.

  realiteye dönersek; yakın bir zamanda yaygınlaşması beklenen, ekonomik bir sistemi de niteler kaydi para. paranın sadece miktar belirten bir değer olduğu, her şeyin kağıt üstünde kaldığı gibi düşünceleri savunanlar tarafından dile getirilen bu görüşte; günlük hayatta banka kartlarının kullanımı, elde edilen servetlerin geçmişte olduğu gibi kasalarda değil de borsalarda veya banka hesaplarında saklandığı gibi konulara dikkat çekilir.

  son dönemde yaygınlaşan altın hesapları da bu aşamaya geçişte bir diğer önemli faktör gibi duruyor.
 • bankalar tarafından tam karşılıklarının olmadığı bilinerek piyasaya çıkarılan, ödeme işlemlerinde kullanılan paradır. kişiler paralarını vadesiz mevduat hesaplarına yatırarak, ödemelerini çekle ya da kredi kartıyla yapmaktadırlar. kaydi para kullanımı, nakit para taşımak ve nakit ödemekten daha kolay olduğundan, pratiklik sağlar.
 • iktisatta bankanın havadan yaptığı para demektir. kredi/mevduat oranının 1.00'ın üzerinde olması kaydi paranın varlığına delalettir.

  (bkz: kaydi para çarpanı)