• baslik icinde helva diye aradim mâmafih bulamadim.. bu diziye dair boyle diyalogun es gecilmesi ve deneysiz bir kimya dusunulemez.

d: doktor
    m : memnun

d : bunu size alistira alistira soylemem lazim ama.. 2 hafta omrunuz kaldi memnun bey..
    m : yok mudur bir caresi doktor bey??
    d : maalesef, tibbin bu konuda yapabilecegi birsey kalmadi.. kader iste..
    m : o elinizdeki nedir doktor.. recete mi yoksa??
    d : hayir. helva tarifi..
  • --- spoiler ---

memnun sakat bir adamı iyileştirir. adam ayağa kalkar yürümeye başlar. o sırada polisin monologu şahanedir.

- yaşasın hey yürüyorum yürüyorum. hayatım boyunca ilk defa yürüyorum!
    - merkez, burada yürüyen birisi var; ne yapayım?

--- spoiler ---
  • --- spoiler ---

bir bölümde, sabriye'nin tipksinin aynisi bir hayat kadini vardi, memnun bu kadini kürkler içinde görüp delirmişti.
    eve geldiğinde sabriyeye
    + seni kürkler içinde gördüm sabriye, napıyordun söyle bakalim
    - ay ne kürkü memnun, ben kürk giyer miyim?
    + bırak bu çevreci ayaklarını sabriye*

gibi şukela repliklerle dolu, bu topraklarda yapılan en komik türk dizisiydi
    --- spoiler ---
  • dizideki figüranların yarısını volkan girgin, yarısını serhat özcan seslendirmiştir.
  • 90'lı yıllar ya da o yıl grubunun esintisini taşıyan kendine özgü, absürd bir dili olan hala hatırladığımda titremekle gevremek arasında gidip geldiğim dizilerden bir tanesi. bir de ana vardı. kan görüp bayılan mafya adamını yaşar kurt oynuyodu. nerelere gittim, dönücem...
  • --- spoiler ---

kültigin iki gündür adam dövememek yüzünden psikopata bağlamış ve alper' e sağlı soğlu puaaaaah dışk pat küt karate efektleriyle girişmektedir ve kürşat' ın birden karşıdan gelmekte olan memnun kaygısız' ı gören gözleri parlar:

-hooop hoooop hoooop, bırakın abi birbirinizi dövmeyi.
    +ne var lan?!?!?
    -bakın, yürüyen kum torbası geliyo.

kültigin yonca görmüş eşek gibi sırıtmaya başlar sevinçten:

-amaaaan, keklik geliyor işte. gel gel yaaanıma keklik, vurayım kaaaafana keklik, kırayım diiiiişini keklik

--- spoiler ---
  • bir bölümde hostesi istemeye gelecek olanlar için sabriye çocukları nizama sokar. sokarken şu diyalog yaşanır..

-haa şöyleee.. çürükleri arkaya, iyileri öne koyduk mu tam olur (çocuklar için)..
    -sabriye senden manav olsa iyi satış yapardın hani..
  • birilerinin hostesi istemeye gideceğini haber alan kültigin soluğu çiçekçi önlerinde alır. ne de olsa kız isteyen çiçek alacak orada bulur döveriz niyetiyle. çiçekçiden biri dışarı çıkar çiçeği neden aldığını sorunca sevgilisi için aldığını söyler.. kültiginde başlar ders vermeye..

- bak şimdi.. senin bu çiçekteki proteinden vitaminden haberin var mı?
    - yoook
    - ohoooo.. bundaki faydalı minerallleri vitaminleri bi bilsen vallahi kız arkadaşına kesinlikle vermez yerdin
    - evet yerdim heralde
    - e yemeye başlasana hani?
    - e ama? (adam yemeey başlar)
    - böyle beslenirsen demirelin politikayı bıraktığını görecek kadar bile uzun yaşarsın.. ne yapacaktın bu çiçekle bakalım?
    - kız isteyecektimde?
    - kız hostes mi?
    - evet
    - o zaman biz o çiçeklerin geri kalanını alalım hastaneye göndeririz..
    - ama ben hastaneye gitmeyeceğim ki..

sonra evirir çevirirler elemanı o sırada farkederler ki çocuğun isteyeceği kızın adı aslı ama kız bir havayolu şirketinde hostestir.. durum çözülür.. zeytinyağı kültigin üste çıkarak neden yanlış adamı dövüyorlar diye arkadaşlarına saldırır..

bir sahnede de kültigin ve 2 yaveri memnunun evine gideceklerine üst kattaki komşularına giderler.. üst kattaki kadın duldur. onları kovarken bağırır "yarı yaşımdaki çocuklar benim gibi iri göğüslü ve dolgun kalçalı bir duldan ne ister" diye.. kadın, tabak falan atmaktadır peşlerinden o sırada kültiginin adamı.

- abi kaçalım yoksa bu kadın gazetelerden topladığı kuponlarla aldığı bütün yemek takımlarını kafamızda kıracak der..

gerek demirel gerek kuponla yemek takımı esprisi olsun tarihe ışık tutan bize geçmişte yaşanan komedileri ifade eden güzel esprilerdir. ayrıca hacı gaffurun " evimi bosna herseke çevirdiniz" lafı da dönemin bosnasının ne kadar karmaşık olduğunu göstermektedir..

mükemmel bir diziydi.. bu dizi aklıma geldikçe korkusuz korkakta kemal sunalın ardından dert yanan sekreter kız gibi "bilmedik mülayimin değerini.. bilemedik.." gibisinden dert yanasım gelir.
  • cogu cnbc-e dizisine tas cikarirdi. olsa da izlesek gene.
hesabın var mı? giriş yap