şükela:  tümü | bugün
  • vahim realite.

şahan gökbakar’ın muazzam komedi filmi ‘kayhan’ ı komik bulmayanların mizah anlayışlarında problem olduğu çok açık. üstelik hiç çekinmeden bu zekice esprilerle bezeli eğlenceli filmi eleştirebiliyorlar. bu derece bir tatminsizliğe ve sıkıcılığa sahip olmak için gerçekten çaba sarf etmek lazım. oysa hayattan keyif almak ve gülmesini bilmek o kadar kolay ki. hiç mi toplumsal baskılara aldırmadan doyasıya eğlenmediniz? hiç mi sınırları aşmak istemediniz? eminim hepiniz mahkeme duvarı gibi suratlarla geziyorsunuzdur sokaklarda.

filmi beğenmeyen ve eleştiren tipler aynı şeyi bir diğer başarılı komedi yapımı cumali ceber‘e de yapmıştı. tek kelimeyle emeğe saygısızlık. gidip de george carlin, ricky gervais veya louis c.k gibi ne idüğü belirsiz adamlara katıla katıla gülmesini çok iyi biliyorsunuz ama.
  • gülenlerden daha zeki oldukları kesin. sinemada filmin tanıtımına denk geldim, bir allahın kulu gülmedi. biz de sıkıntı var demek ki. cumali bir, kayhan iki.

not: metin akpınarın yarattığı karakter anca bu kadar itici ve kötü canlandırılır.
  • (bkz: ironi nedir, nasıl yapılır?)

anlayamamak mı kötü yoksa anlayamayıp ciddiye alıp yorumlamak mı daha kötü karar veremiyorum. gerçekten önce yazılmış entryleri okuyarak yorum yaptığınıza da inanmıyorum artık. sadece başlığı okuyup hemen entry giriyorsunuz sonra ekşi sözlüğün kalitesi çok düştü diye orda burda ağlıyorsunuz. kalite düşüyorsa sebebi sizsiniz.
  • bu bana bir masalı anımsattı.(bkz: imparatorun yeni elbiseleri)