şükela:  tümü | bugün
 • 40 metre boya ulasabilen duzgun ve silindirik govdeli bir agac turu. daha çok kuzey bolgelerimizde bulunur. 6-9 cm uzunluktaki dalgali kenarli elips seklindeki yapraklarinin sonbahardaki kirmizimsi rengi çok etkileyicidir. meyveleri dogada yaban hayvanlari icin önemli bir besin kaynagi olusturur.
 • büyükçe bir tanesinin, 72 kişinin 1 günlük oksijen ihtiyacını karşılayan bir ağaç türü.
 • en kalitesi ukrayna ve rus kayınıdır çünkü soğuk iklimi sever.çiğ ve pişmiş olmak üzere iki tür de kaplaması bulunmaktadır.yabancı mobilya üreticileri özellikle ispanyol ve portekiz mobilya imalatında oldukça sık olarak kullandıkları bir ağaçtır.güzeldir dayanıklıdır.
 • tohumlarının ve pek lezzetli ve yumuşak olmayan yapraklarının içerdikleri seyreltik alkol sebebiyle bol miktarda çiğnendiklerinde sarhoşluk hissi verdiklerini öğrendiğim ağaç. gerçi ben denedim bir şey olmadı - o yapraklardan bol miktarda çiğnemeye dayanamadım.
 • olgun iri yaprakli yuz yasindaki bir kayin agaci saatte yaklasik olarak 1.7 kg o2 uretirken, 2.35 kg'da co2 tuketmektedir.
  ayrica ayni kayin agaci yilda bir ton tozu suzer, baca gazlarini ve muhtelif bakteri ve virüsleri bunyesinde agirlamaktadir. yine yuz yasindaki bir kayin saatte 40 kisinin cikardigi karbondioksiti yok eder*. erozyon icin de elinden gelen yilda 30.000 litre su cekip kendince onlemeye calismasidir.
 • avustralyada bulunan bir türü ise bir kaç bin yaşında olup kökleri asya kıtasına kadar uzanmaktadır.
 • evli çiftlerde akraba tanımlamaları için sıfat olarak kullanılır. eşlerden koca olanı kullanırken "karımın", karı olanı kullanırken de "kocamın" anlamını taşır. ancak birinci tekil şahsa özel iyelik eki taşıması bu durumda mecburidir. ünlü harf düşmesi sık görülen bir durumdur ("kaynım" şaklinde) üçüncü şahıslar kullanırlarken de karısının/kocasının şeklini alır.
  lafın kısası "eşimin/eşinin/eşin" anlamına gelen bir sıfattır. şimdilik birleşik yazılır.
  (bkz: kayınbirader) (bkz: kayınbaba) (bkz: kaynana)
 • ayrıca alevi kültüründe orta asya türk şaman gelenekleriyle bağlantılı olarak kutsaldır ağacı. inanışa göre gök tanrı yeryüzüne mesajlarını kayın ağacı vasıtasıyla gönderirmiş, bu sebeple ayinler kayın ağacı altında yapılırmış. olmayan yerlere de dikilirmiş. bu kültür anadolu alevilerine buradan sirayet etmiştir. alevi dedelerinin kullandıkları değnekler de kutsallığı nedeniyle kayın ağacındandır.
 • türk mitolojisinde, bütün insanlığın atası olan, ana tanrıçayı içinde barındıran kutsal ağaç.

  bazı efsanelerde de, tanrının haberlerini kayın ağacı yoluyla gönderdiği anlatılmaktadır.