şükela:  tümü | bugün
 • eşimin babası "damat, nasıl oluyor şimdi bu dolar molar olayları?" diye sorduğunda, elimden geldiğince anlatmaya çalıştığım olay.

  edit: kimse kinayeyi anlamamış ya la :)
 • yüzük, salıncak ve bağzı sakıncalı kelimeler kullanılmadan anlatılması gereken durum.

  tersi pismiş, öyle duydum.
 • alıp karşınıza başlıyorsunuz,

  "sayın kayınpederim şimdi uzunca bir süredir paranın değeri piyasadaki talebe göre belirleniyor, kısaca dolar satıp tl alanlar fazla ise tl nin değeri artar , dolar alıp tl satanlar fazla ise tl nin değeri azalır.

  biz de 2002 yıllarından sonra globalleşme çerçevesi altında bazı reformlar yaptık ve yüksek yatırımlar aldık ve bu sırada sermaye sağlamak için de bir çok kurumu özelleştirdik. burdan ülkeye deli dolar girdi baya baya böyle çok fazla , fakat biz o parayı ne yaptık har vurduk harman savurduk saçma saçma bina dikik yol yaptık , üretim ve eğitim konusunda yerimizde saydık. bu sırada tl nin değeri artması gerekirken merkez bankası piyasaya tl sürüp dolar aldığı için tl nin değerini sabit tuttuk fakat merkez bankası rezervlerimiz arttı (10 milyar dolarlardayken 100 milyar dolara çıktı ) .

  bu arada bu paraya olan talebi etkileyen şeylerden birisi de ithalat ve ihracat, türkiye atatürk döneminden sonra sürekli bu konuda açık veren bir ülke olduk ve bu katlanarak ilerledi , daha önceden (üstte bahsettiğim dönemde) olan ihracat açığı özelleştirmeler ve gelen yatırımlar sayesinde paraya talebi dengelediği için paramızın deger kaybetmesi ile ilgili bir sıkıntı olmuyordu.

  son zamanlarda bu zamanında yaptığımız globalleşme reformlarının tersine harekat ettik ve bu sefer gelen yatırım yavaş yavaş dönmeye başladı ( tabi bunu o zamanın ve günümüzün süper güçlerinin ekonomik politikaları da etkiliyor fakat kayınpederin devreleri yakmaya gerek yok )

  gelen yatırım dönmesinin nedeni de bozulan kurumsal sistemdeki bozulma , sonuç olarak kimse aile fertleri tarafından yönetilip yargıya el öptürüp yasaları delik deşik edilmiş , parasal krize merkez bankasının ideolojik baskılar sebebi ile müdahale etmeye korktuğu bir ülkede güvenli bir şekilde yatırım yapmak istemez( yüksek risk alarak yüksek ödül beklentisine girenler hariç,fakat yine de totalde sayı azalıyor)

  böylece zamanında gelen , bizim eğitimle değil de çılgın inşaatlarla , binalarla ve yolsuzlukla erittiğimiz para geri dönmek istiyor, böylece dolar alıp tl satmak isteyenlerin sayısı yükseliyor ve paramız değer kaybediyor.

  neden çözülemiyor ?

  merkez bankası faiz arttırma silahını ekonomiyi krize sokmamak için sürekli kullanamıyor.

  merkez bankası rezervleri bunu çözmek için yeterli değil ve gelecek krizlere hazırlık için tutmak zorundayız.

  yatırım artmıyor çünkü devlet sistemi , hukuksal sistem ve kurumlar git gide daha da yozlaşıyor.

  nasıl çözülür
  tek adam rejiminden vazgeç
  halk olarak farklı kesimlerle kucaklaş(halk olarak diyorum, çünkü artık çözüm siyasetçilerden gelemez)
  eğitime önem ver
  çok çalış çok öğren çok üret
  "
 • "baba şimdi dışarıdaki bazı odaklar bize operasyon çekiyor, elde para tutulacak zaman değil, gel sen şu senin emekli ikramiyesini koy, bir arkadaş sahildeki büfeyi devredecek o işe girelim paramız dönsün." diyerek kıvrak bir hamleyle fırsata çevrilebilecek kriz anı.