• ogluna asik kadindir ve bunu siz onunla evlendikten sonra farketmistir. o kadar...
  • evlilikte yıllandıkça evinize, işinize ve yaşamın her anına daha fazla karışan kişi. en iyi kayınvalide, en uzakta olandır.
  • türkiye'deki hastalıklı erkek annelerinin en saldırgan formunun vücut bulmuş hali. eskiden annem hep babaannemle ilgili olumsuz konuşurken onun iğneleyici sözlerinin onu yaralamasından bahsederken, annemin de bir hatası olmalı ki bu şekilde karşılık alıyor diye düşünürdüm. ben de gelin olunca anladım ki, işin içinde mantığın sevginin saygının ötesinde annenin oğluna duyduğu hayvani bir sahiplenme hırsı ve bunun doğurduğu kıskançlık, biraz da hasta ruhsa bunun getirdiği incitme dürtüsü var. ve en acısı bu mücadelede gelinin yapayalnız olması. eşinizin yanında bile bu hastalıklı davranışlara maruz kalsanız, anlamazdan gelirler, ''anne neden öyle diyorsun şimdi kıza'' diyemeyecek kadar subjektif bir pozisyondalar, doğal olarak.. ailenizle zaten paylaşamıyorsunuz, eşinize zaten şikayet edemezsiniz. sabahlara kadar çarpıntılarla yatağın içinde döner durursunuz.. şimdi ben kayınvalide olsam oğlumu mutlu ediyorsa ben o kızı tepemde gezdiririm diye düşünüyorum, umarım bu platformda yanılmam..
  • kayınvalide çaydanlıkmış fokur fokur kaynarmış , gelin demlikmiş sinsi sinsi demlenirmiş ,damat cay bardağıymış bir gelin doldururmuş bir annesi , kayınpeder çay tabağıymış öyle dururmuş , görümce de çay kaşığıymış ortalığı karıştırırmış.
  • evimi su bastığında beni eşimle tatile gönderip döndüğümde evimi çiçek gibi bulmamı sağlayan, tez yazarken bana pazardan elleriyle sebze meyve getiren, yemeğe çağırdığında eşime onun sevdiği yemekleri yapıp bana da mutlaka zeytinyağlı pişiren, her konuda ona danışıp fikrine saygı duyup örnek aldığım, pazarları bizimle kahvaltıya geldiğinde beni çok sevindiren, gerektiğinde annem gerektiğinde arkadaşım olan muhteşem insan.
  • çok iyi bir insan olabilir, gelinini çok sevebilir, gelini de onu çok sevebilir ama sanki bu kadınlarda arada bir hortlayan bir laf sokma dürtüsü var.

geçen gün yetenek sizsiniz'i seyrediyoruz, horon tepen bir köpek çıktı, kayınvalidem laz, büyülendi tabi horon karşısında, döndü bana dedi ki "senin miçi de horon tepebiley mu?", "yok miki horon tepemiyor, anne" dedim. "kedi yerine çöpek alsaydin iyi olurimüş ama iş işten geçti tabi" dedi.

kedim halay çekemiyor diye eziklik duyuyorum o günden sonra.
  • ağzınızla kuş tutsanız sizi sevmeyecek ve kabullenmeyecek olan dişi şahıstır
  • sağlam evliliğin yapıtaşıdır.

ne eşler arasında karşılıklı anlayış, saygı ne ekonomik refah, ne şu ne bu, bir evlilik yolunda gidiyorsa orada sınırlarını bilen kayınvalideler vardır, nerede bozulan bir evlilik, mutsuz bir yuva varsa orada sınırını bilmeyen kayınvalideler vardır.

gerektiğinde bu sınırları münasip,saygılı bir şekilde hatırlatmak da kızlarına ve oğullarına düşer.

eyyorlamam bu kadar.
  • babam öldüğünde annem borçlarla ortada kalmıştı. eşimle ben borçlarını ödedik ve evimize çağırdık. annemin kayınvalide rolüne dönüşümünü dehşetle izledim. hergün eşimin bir kusurunu buluyor benimle nasihat modunda
    paylaşmaya başlıyordu. eşimde bulduğu kusurları ben ise birtürlü göremiyordum. neyse bu ızdırap 12 yılın sonunda bitti. çünkü eşim işyerinde yüksek bir pozisyona gelmişti. benim damadım iyi adamdır, demeye başladı.

ah anne, yıllarca derdin bu muydu? ben bu adamı karşılıksız çıkarsız sevdim. niye sevgimize bu kadar saldırdın?
    neyse sevgimiz hasar almadı. sana rağmen.
  • oğlunu alınca onu da almış sayıldığımız kişi.

sürekli olarak havanın sıcak ya da soğuk olduğunu söyleyen başka hiç bir dünyevi meseleyle ilgilenmeyen buna rağmen sen bir dergi vs okuyup onunla ilgilenmezsen "hiiş mare baksana, hava ne çok esiyo di mi bugün" diyeni bende var misal.
hesabın var mı? giriş yap