şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: paradise lost)
 • (bkz: yitik cennet)
 • "beyin olanca gücüyle ilerlerken, cinsel sistemlerin korkunç etkinliği daha uykuda olduğu için çocukluk, hayatımız boyunca özlemle geri dönüp baktığımız masumiyet ve mutluluk dönemi, hayatın cennetidir, kayıp cennet." arthur schopenhauer
 • istanbul modern'de 25 mart 2011 – 24 temmuz 2011 tarihleri arasında yapılan sergi. çoğunlukla videolardan oluşuyor. (bkz: #23125238)

  şimdiye kadar 3 kez gittim. ancak yarısını inceleyebildim. mutlaka görün diyorum. boş bir gününüzde 3-4 saat ayırın. çok etkileyici.
 • eczacıbaşı topluluğu’nun resmi facebook sayfası üzerinden düzenlediği yarışma. “doğanın içinde olmak mı, teknolojinin parçası olmak mı? nasıl bir hayat düşlüyorsun? hayallerindeki yaşam tarzını paylaş!” sorusuna 140 karakterde cevap verip en çok beğeniyi alan 10 kişi, istanbul modern’e çift kişilik ücretsiz giriş ve kayıp cennet sergisine rehberli tur kazanıyor. son katılım 30 mayıs. http://on.fb.me/kayipcennet
 • istanbul'da yaşayan, istanbul'a yolu düşen herkesin mutlaka gidip görmesini tavsiye ettiğim, etkileyici bir sergi. dergilerden takip ettiğim kadarıyla kendi halinde, çok hoş bir teması olan, sade bir sergi gibi gelmişti bana.
  tabi gidip görünce bambaşka bir dünyanın içine girdiğinizi anlıyorsunuz. ışık oyunları, kısa filmler, uçuşan bulutlar hepsi gerçekten büyüleyici ve sizi cennette hissettirebilir.
  belki de ben gereğinden fazla etkilendim bilmiyorum ama mutlaka gidip görün.
  onun dışında size önerim, benim gibi neyle karşılaşacağınızı bilmediğiniz için oraya 3 saat falan ayırmayın. izleyemediğiniz her kısa film, üstünden haftalar geçse de içinizi acıtabilir. önerim sabahtan gidin, doya doya hepsi hakkında fikir edinecek kadar izleyin, gezin.
 • çocukluğumuzdur aslında. geçmiş, gelecek için kaygısızlığımız, hesapsızlığımız, umut dolu oluşumuz, korkusuzluğumuz, heyecanımız, hesapsızlığımızdır.
  bir daha asla olmayacak olandır yani. bir daha inşa edilemeyecektir, çünkü çocuklukla birlikte kaybolmuştur. *
  sadece oraya, o geçmişe bakınca gördüğümüz yerdir.**
 • 4. sefer gittiğimde daha önceden gördüklerimi görmeme gerek yok, diğerlerini göreyim diye girdim içeri. ancak hemen hepsini oturup tekrardan izledim. hem de nefesimi tutmuş bir şekilde. mutlaka görülmeli bu sergi.

  en çok katerina athanasopoulou'nun engine angelic, doug aitken'in göç/migration, shaun gladwell'den özür 1-6/apoligies 1-6, bill viola'dan anthem , francis alys'ten gece nöbeti/the nightwatch isimli eserleri beğendim. pae white, kiki smith'in eserleri de çok güzeller.

  daha seyredemediğim eserler var. tekrar gideceğim.
 • kayıp cennet ne yok olur ne var olur (kendime not).

  (bkz: anıvatan)
  (bkz: asr-ı saadet)
  (bkz: o eski mutlu günler)
  (bkz: düş bozumu)
  (bkz: kayıp zamanın izinde)
 • john milton'ın epik şiiridir efendim. incil'in ''yaratılış'' bölümünde de anlatıldığı gibi insanın masumiyetini kaybedişinin uzun ve ayrıntılı temsilidir. ingilizce'deki en güzel epik şiir sayılan milton'ın başyapıtı aynı zamanda reform' un da etkileyici eserlerinden birisi olması hasebiyle önem arz etmektedir.

hesabın var mı? giriş yap