şükela:  tümü | bugün
  • kedi ve köpeklerin hepsi birbirine benziyor, insanlar gibi spesifik bir yüzleri yok. kim nerden anlasın hergün dışarıda gördüğü onlarca hayvandan birisinin ilandaki ile aynı olduğunu?
  • “bütün çinliler aynı, aslında hepsi japon” demek gibi bir şey bu. her ne kadar aynı evi paylaşan kişiler için kendi kedi veya köpeklerini ayırt etmek çok daha kolay olsa da, sıradan insanlar için de göz göte bakmadığı sürece ayırt edilebilir özelliklere sahip tüm hayvanlar. tüylerdeki bir desen, tasma, adıyla seslenince tepki vermesi akla ilk gelen örneklerden.
  • tek basina gezen kahverengi bir labrador gorursen, eger ilani gorduysen en azindan kayip oldugunu akil edebilir hatta ismiyle cagirabilir, yine ilanindaki telefondan sahibini ararsin. mantiksiz bir olay goremedim.
  • (bkz: mal beyanı)
  • kayıp ilanları ile bulunan yüzlerce dostumuz var. dikkat çekmeye çalışan kişi başlığı ancak hayvanlarla ilgili başlıkların gündem olmasının bilinci ve duyarlılığı artırdığını bilen birisi olarak başlığı olumlu buluyorum. arkadaşı linç edebilirsiniz buyrun.
  • kediler özelinde doğru önerme. kedi kaybolmaz, gitmeyi tercih eder. tercihine saygı duymalısınız. isterse geri döner zaten.

ha köpekler bir nebze mal onlar kaybolabilir*

bugün de türcülük yaptık çok şükür.
  • bazı cinsler için geçerli gibi olduğunu düşündüğüm önerme. golden retreiverları nasıl ayırt ediyorsunuz aq?
  • oturup bunu mu düşündün şimdi sen? aylak kalan bakkal taşşaklarını tartar hesabı.

hayatında hiçbir canlıyı sevmemiş insanlar için mantıksız gelebilir bu iş ama, sevdiğin birini , sevdiğin bir hayvanı, sevdiğin bir eşyayı aramak,insan olduğunun temel göstergeleri arasındadır.

bütün köpekler birbirine benzemez ayrıca, çok fazla cins vardır, hepsinin belirgin özellikleri vardır. tüy renkleri, tüylerin vücut üstündeki değişken noktalarda olması, davranış biçimleri ( örneğin adını söylediğinizde yanına gelmesi ) gibi.
    bir çok köpeğin sokak hayvanlarından ayrılmasının temel sebeplerinden biride cinslerdir. sokakta yaşama şansı olmayan köpekleri , 2 gözü olan azıcık beyni olan herkes bilir.

kediler içinde bu geçerlidir, sokak kedisi ile ev kedisini davranışlarından ayırt etmek mümkündür. yine tüy renkleri, ırkları vs bir çok ayırt edici özelliğe sahiplerdir.

tasmalardan vs bahsetmiyorum bile.

velhasıl, kayıp olan insanda olsa hayvanda olsa aramak sormak soruşturmak, insan olmanın başlangıç seviyesi gerekliliğidir. umarım bu başlangıç seviyesi insanlığa herkes bir gün sahil olur.
  • boyle bir ilan sayesinde, sokak kopekleriyle dolu ve bu nedenle sokak kedisi nufusunun olmadigi bi semtte buldugum kediyi ailesine teslim edebilmistim. ve 2 haftadir aradiklarini soylemislerdi.