şükela:  tümü | bugün soru sor
 • sabahattin ali trajedisine nebil özgentürk yorumu.

  "19-29 nisan tarihleri arasında kültür ve turizm bakanlığının katkılarıyla gerçekleştirilecek 29. ankara uluslararası film festivali, özel bir filmin gösterimine ev sahipliği yapacak. usta belgeselci nebil özgentürk’ün, kızı filiz ali ile birlikte katledildiği kırklareli’nin ıstranca dağlarında sabahattin ali’nin izini sürdüğü “kayıp kemiklerin izinde” 21 nisan cumartesi günü saat 16.30’da türkiye’de ilk kez seyirciyle buluşacak. gösterim, büyülü fener kızılay sinemasında nebil özgentürk ve filiz ali’nin de katılımıyla gerçekleşecek.

  1948 yılında faili meçhul bir cinayete kurban giden sabahattin ali’nin kaybının üstünden geçen sürede, büyük ozanın ne mezarı var, ne de izi bulunabildi. nebil özgentürk belgeseli cinayetten 70 yıl sonra, filiz ali’nin babasının öldürüldüğü ormanın derinliklerindeki ‘olay yeri’ne gidişini anlatıyor. özgentürk kayıp ve hiç bulunamayan kemiklerin izinin arandığı belgeselin hazırlığında filiz ali’nin hüzünlü yolculuğuna eşlik ederken ıstranca’ya gözyaşlarıyla gidip gözyaşlarıyla döndüklerini ifade ediyor."

  http://www.filmfestankara.org.tr/…ilm-festivalinde/
 • sabahattin ali için ne söylesek az kalır. katledilmesi bile korkunç iken, bir mezarının bile olmaması daha da vahim bir durum. kime sorsanız kitaplarından birini mutlaka okumuştur ama o dönemde nasıl yaşadı, nasıl öldü bilen yok.
  nebil özgentürk bu konuda 45 dakikalık bir belgesel çekmiş. filiz ali ile birlikte sabahattin ali'nin katledildiği söylenen ıstranca ormanlarına gitmişler. bu konuyu gündeme getirmek, unutulmasın diye çabalamak iyi bir fikir ama keşke bu belgesel daha özenerek yapılsaydı. sabahattin ali gibi bir isim için oldukça zayıf bir belgesel olmuş. sanki festivale yetiştirmek için alelacele çekilmiş gibi duruyor. umarım ilerde daha iyi örnekleriyle karşılaşırız.
 • festivalde kaçıranlar ve yeniden izlemek isteyenler için güzel haber; çağdaş sanatlar merkezi'nde 19 eylül tarihinde yeniden gösterilecek olan belgesel.

  http://csm.cankaya.bel.tr/…-kayip-kemiklerin-izinde