şükela:  tümü | bugün soru sor
  • ara ara katıldığım öykü seçkileri çok güzel, site de güzel. helal.
  • internet sayfasındaki ankette en beğendiğiniz yazar anketinde tolkien, weis-hickman ikilisi, salvatore, leguin, lovecraft, wells, eddings gibi isimler varken açık ara en çok oyu rowling'in almasına karşın yıllarını fantastik edebiyata adamış isimlerin öykü seçkisinde yer almalarına şaşırdığım oluşum.

peşin edit: rowling'i küçük gördüğümden değil, ben de çok severim kendisini ama ne bileyim, fantastik kurgu deyince aklıma çok sonra gelecek isimlerden hele hele anketteki diğer isimleri düşününce...
  • fantastik edebiyat üzerine kurulmuş diğer bir çok siteden belli farklarla ayrılan oluşum. bir çok siteden farklı olarak gerçekten çalışan site de denilebilir aslında.
    piyasaya çıkan her türlü fantastik kitap hakkında envai çeşit bilgiyi bulabileceğiniz sitenin asıl dikkat çeken özelliği elbette bu değil. sonuçta birçok fantastik edebiyat sitesi bu şekilde işliyor. kayıp rıhtım'ın farkı ise yaptığı işler elbette ki...
    birçok fantastik serinin merakla beklenen kitaplarının, yayınevleriyle birlikte çalışarak hazırlanan ön okumaları, birçok türk ve yabancı fantastik edebiyat yazarı ** ve fantastik edebiyat çevirmenleri ile **** yaptıkları röportajlar -hele bir de kerem beyit röportajı var ki şahane - , fantastik roman ve filmler üzerine yapılan incelemeler, siteye ait özel fantastik edebiyat sözlüğü ve belki de benim sitenin en çok sevdiğim uzantısı olan aylık öykü seçkisi blogu...
    yani sonuç olarak fantastik edebiyat okuru için de yazarı için de dört dörtlük site...
  • yaptıkları projeler ile türkiyede fantastik edebiyatın gelişiminde en büyük rolü oynamış sitedir. gün geçtikçe daha büyük işlere el atıyorlar ve daha güzel sonuçlar çıkarıyorlar. portalları bu tür diğer sitelerin aksine çok hızlı güncellenir ve dolu doludur. yapılan incelemeler tadından yenmez. üstelik herkes inceleme yazıp yollayabilir bu ekibe. yayınlanan hikayeleri görseniz bir de. kitap almaya bütçeniz mi yok? bu sitede yayınlanan hikayeler yayınlanmış bazı kitaplardan bile daha iyidir. yayınevleri ile çalışıp yaptıkları son projeler ile gittikçe büyüyorlar, durmaya niyetleri de yok.
  • 2009'dan beridir her ay gerçekleştirdikleri öykü seçkilerinin pdf formatlarına erişilebilen fantastik sitedir.

http://oyku.kayiprihtim.org/pdf/
  • her ay belli bir tema dahilinde öyküler yayınladıkları aylık öykü seçkisi 6. yılına girmiş olan fantastik kurgu sitesi. altı yıl demek, 72 ay demek; 72 tema demek. hem bu kadar temayı bulanları hem de bu temalara iştirak edip öyküleriyle seçkiyi bu kadar süre yaşatabilenleri tebrik etmek gerekir doğrusu.

altıncı yıl seçkisi ise, dede korkut öyküleri olmuş!

http://oyku.kayiprihtim.org/seckide-altinci-yil/
  • gün itibarıyla 9 yaşına giren edebiyat ağırlıklı kültür sanat sitesi.

fantastik edebiyat ve bilimkurgu sevgisiyle başlayıp bugün bütün edebiyat türlerini içine alan, haberlerden incelemelere, çevirilerden köşe yazılarına geniş bir yelpazede kaliteli içeriğe ulaşabileceğiniz, aylık öykü seçkisi ve fantastik canavarlar gibi şahane oluşumları bize kazandıran, forum sayesinde pek çok edebiyat tutkununu bir araya getiren kayıp rıhtım, ben dahil birçok kişi için yalnızca bir site değil de bir aile, bir okul oldu. umuyorum* ki biz var olduğumuz sürece rıhtım da büyüyerek, güçlenerek varlığını sürdürecek. nice senelere.

bu arada her sene olduğu gibi bu sene de yeni yıl şenlikleri yapılacakmış, ilerleyen günlerde neler olduğunu göreceğiz.

yalnızca şenlikler de değil, rıhtım'ın geleneksel "yılın en'leri" anketi de başladı. daha doğrusu anketin aday süreci başladı. 6 ocak'a kadar ya bu linke yorum yazarak ya da "kayiprihtim@gmail.com" adresine mail atarak kendi adaylarınızı belirtebilirsiniz.
  • çizgisini fantastik ve bilimkurgudan genel olarak edebiyata ağır ama emin adımlarla kaydıran, bunda da başarılı olan platform. başarıları gözden kaçmamış olacak ki fabisad tarafından giovanni scognamillo adına verilen gio ödülleri'nde "özel başarı ödülü"ne layık görülmüşler.

http://kayiprihtim.com/…-gio-odulleri-kayip-rihtim/
  • bilimkurgu ve fantastik edebiyat temeli üzerine kurulmuş, forum kısmında türk yazarlar, çevirmenler ve yayınevi yetkilileri ile birebir iletişim içinde olduğunuz enfes bir oluşumdur.
  • (bkz: #61291568)