şükela:  tümü | bugün
 • gericiliğe karşı aydınlanma hareketi'nin herekese ulaşabilsin diye ücretsiz olarak dağıtmak üzere çıkardığı evrim broşürü.

  en başta yazayım: tüm nazım hikmet kültür merkez'lerinde edinebilirsiniz bu broşürü. alın siz de ulaştırın insanlara. ne bileyim, kardeşiniz vardır, komşunuzun çocuğu vardır, sokaktaki çocuk vardır :) bazen karanfil gerçekten elden ele.

  ***

  bir distopyadır fahrenheit 451'de anlatılan ama oradan da çıkarılacak bir umut vardır. insan var olduğu sürece gericiliğe karşı aydınlanmayı, ilericiliği, bilimi savunacaktır.

  bugün gerici iktidar kitaplardan çıkarır bilimi, evrimi ama insanın insanca yaşam için, insanlık yaşasın diye verdiği mücadelenin içinden çıkaramaz.

  ***

  broşürle ilgili de bilgi aktarayım. daha fazla bilgi için sol'a gidebilirsiniz:

  <<<
  “kayıp ünite: evrim” kitapçığı önsözle beraber “dünya değişkendir!”, “canlıların soyoluş ağaçları”, “evrim ağacının zaman içindeki dallanması”, “evrimin mekanizmaları”, “evrim olgusunun kanıtları”, “insanın evrimi”, “insanlarla ilgili yanlış kanılar”, “darwin ve wallace kimdir?”, “biyoloji öğretmenlerine öneriler” ve “farklı yaş grupları için okuma ve izleme önerileri” başlıklı on iki bölümden oluşuyor.

  evrimin nesilden nesle yaşanan kalıtsal değişim olduğunu söyleyen ilk bölüm, tüm canlıların birbirleriyle uzaktan akraba olduğundan bahsediyor. evrimsel ilişkilerin dallanmış örüntüsünün incelendiği bölüm ayrıntılı görseller ve örnekler içeriyor.

  kitapçıkta her bir bölümün altında literatüre ait bazı seçilmiş sözcüklerin açıklamalarının yer aldığı sözlük kısmı bulunmakta.
  >>>
 • ikinci baskısını yapmış umut.

  "gericilerin çaldığı bilimi okullara geri getiriyoruz" sloganıyla türkiye'nin dört bir yanında liselerde ücretsiz olarak dağıtılan kitapçık.link