şükela:  tümü | bugün
  • altan öymen'in 2015 seçimlerini ve sonrasını anlattığı yeni kitabı. daha önceki yazdığı kitaplar bir dönem bir çocuk, değişim yılları, öfkeli yıllar gibi kitapları referans alınacak olunursa, okunmak için güzel bir kitap bizi bekliyor demektir.
  • altan öymen neden kayıp yaz dediğini şöyle anlatıyor: “buna ‘kayıp yaz’ yerine ‘kaybolan yaz veya ‘kaybedilen yaz’ da denilebilirdi. çünkü 2015 yılının yaz aylarında, hep birlikte kaybettiğimiz büyük bir fırsat vardı: ‘ülkemizin yeniden demokratikleştirilmesi’ fırsatı.

    2015’in 7 haziran’ında bir seçim yapılmıştı. türkiye’de zaman içinde yerleşmiş olan demokratik kurallara ve kurumlara büyük darbeler vuran iktidar partisinin oyları, yüzde 40’a kadar gerilemişti.

    o gidişi durdurmak isteyen partiler ise, toplam olarak yüzde 60’a yaklaşan oylarıyla meclis’teki mutlak çoğunluk sayısını aşmışlardı.

    iktidarı değiştirip bir ‘ilk hedefler hükümeti’ kurarak, rejimin ‘yeniden demokratikleşme’si sürecini başlatabilirlerdi.

    ancak o fırsat kaçırıldı. 1 kasım 2015 günü, türkiye’nin siyasi tablosu, yeniden, 7 haziran 2015’ten önceki haline döndürüldü.”