şükela:  tümü | bugün
 • altan öymen'in 2015 seçimlerini ve sonrasını anlattığı yeni kitabı. daha önceki yazdığı kitaplar bir dönem bir çocuk, değişim yılları, öfkeli yıllar gibi kitapları referans alınacak olunursa, okunmak için güzel bir kitap bizi bekliyor demektir.
 • altan öymen neden kayıp yaz dediğini şöyle anlatıyor: “buna ‘kayıp yaz’ yerine ‘kaybolan yaz veya ‘kaybedilen yaz’ da denilebilirdi. çünkü 2015 yılının yaz aylarında, hep birlikte kaybettiğimiz büyük bir fırsat vardı: ‘ülkemizin yeniden demokratikleştirilmesi’ fırsatı.

  2015’in 7 haziran’ında bir seçim yapılmıştı. türkiye’de zaman içinde yerleşmiş olan demokratik kurallara ve kurumlara büyük darbeler vuran iktidar partisinin oyları, yüzde 40’a kadar gerilemişti.

  o gidişi durdurmak isteyen partiler ise, toplam olarak yüzde 60’a yaklaşan oylarıyla meclis’teki mutlak çoğunluk sayısını aşmışlardı.

  iktidarı değiştirip bir ‘ilk hedefler hükümeti’ kurarak, rejimin ‘yeniden demokratikleşme’si sürecini başlatabilirlerdi.

  ancak o fırsat kaçırıldı. 1 kasım 2015 günü, türkiye’nin siyasi tablosu, yeniden, 7 haziran 2015’ten önceki haline döndürüldü.”
 • öncelikle başlığın kayıp yaz 2015 olarak değiştirilmesi daha doğru olur.
  kitaba gelecek olursak, altan öymen'in diğer anı kitapları gibi sürükleyici bir anlatıma sahip. diğer kitapları benim yaşamadığım bir döneme ait olduğu için daha çok ilgimi çekiyordu. bu kitabın konusu ise iki yıl öncesi seçimlerine ait. ve okuduğum her olayla ilgili bilgilerim çok taze. yine de okurken üzülüyor insan. hele bahçeli'nin tutumuna çok kızıyorum. gerçi aynı bahçeli şu sıralar sırf koltuk sevdasına ülkeyi uçuruma sürüklemekle meşgul.
  arşiv değeri çok yüksek bir kitap. çabucak bitiyor. o kadar da akıcı. 10 ekim ankara garı patlaması da detaylı bir şekilde işlenmiş.
  altan öymen'in anı kitaplarına kaldığı yerden devam etmesi temennisi ile bitiyorum yazımı.