1. yeditepe universitesi'nin bulundugu yer, hagaden de dag. taksi soforlerinin "kardesim biz buraya eskiden gelemezdik burda adam sikerlerdi gunduz vakti" dedigi, havasi super temiz bir yer.
  2. havasının temizliği manzaranın güzelliği özellikle soğuş kış sabahlarında hemen köşeden eşofmanlarıyla bir çiftin koşarak önünüzden geçeceği hissini verir kimi zaman. yağmurlu günlerde ise "ne işim var benim bu dağ başında" dedirtir insana. yer olarak bostancı ve içerenköy 'ün biraz daha üstünde kalır.
  3. bu tepenin zirvesi istanbul ilinin en yüksek noktalarından biri (438 mt). uzaklarda apartman bloklarının arasından gözüktüğünde beni bi hoş yapar (tepesindeki direkleri görmezden gelirsek) içinde aslanlar kaplanlar hayal ederim bir de zirveye yakın drakula'nın şatosu (o nerden çıktı bilmiyorum). eteklerine kadıköy'den kalkan 19 ve 319 no'lu otobüs hatlarıyla ulaşılabilir.
  4. bu dağın ula$ımı vesait bulabilmek açısından kolay olsa da, yerle$ik birimle arasındaki mesafe hayat kaydıran cinstendir.. bir gider gelirsiniz gün ölür..
  5. uzaktan bakıldığında tepesinde bi tane mantar kılıklı ağaç görünen, aslen kel bi dağ işte.
  6. bi de "kayışdağı suyu" adı altında şişelenip satılan ve kadıköy'de çeşmelerden akan bi su vardır ki zamanında bu suya lağım karıştığı ve şişelenip satılan suların da, suları şişeleyenlerin de hijyenden bihaber oldukları konuşulurdu.

kayışdağı hakkında bilgi verin