şükela:  tümü | bugün
  • yeditepe universitesi'nin bulundugu yer, hagaden de dag. taksi soforlerinin "kardesim biz buraya eskiden gelemezdik burda adam sikerlerdi gunduz vakti" dedigi, havasi super temiz bir yer.
  • kadıköy'den kayışdağı'na ulaşılması bakımından en kulanışlı otobüs 19c'dir. hem otobüsün barındırdığı yolcu sayısı, 14ks, 19 ve 319'a göre oldukça düşük hem de yine bu otobüslere göre kayışdağı'na varmak süre bakımından daha kısadır. çünkü 19c, güzergah olarak diğerleri gibi kozyatağı ve bostancı üzerinden içerenköy'e girmek yerine, yeni sahradan hal yoluna girerek küçükbakkalköy yolunu izlemektedir. şöyle düşünün kayışdağı'na giden 19 ve 19c numaralı otobüsler aynı zamanda yola çıktığında 19c yaklaşık 30 dk. hedefine daha önce varmaktadır.
    sonuç bağlamında vay ben duymadım vay ben işitmedim demeyin efenim.
  • bir zamanlar bizans imparatorluğu'nun en bilinen manastırlarından birine evsahipliği yapmış, osmanlı imparatorluğu döneminde de sarayın önde gelen kişilerinin yazlık köşklerini kondurdukları bir merkez olarak hizmet vermiş yerdir.

şimdilerde 'şehrin çirkin yüzünü' simgeleyen noktalardan biri olsa da, az bilinen tarihinde günümüzdeki imajından çok farklı bir yere sahiptir. eski çağlardaki adı skopa dağı'dir. daha sonra eteğindeki manastırda inzivaya çekilen saint auxentios'un ismi ile anılmaya başlanmıştır. bu çağlarda kullanılan manastır ve kalenin kalıntılarının tepenin eteğinde, yakın zamana kadar çay bahçesi olarak kullanılan alanda olduğu belirtilmektedir. bölgede henüz herhangi bir bilimsel araştırma ya da kazı yapılmamıştır. geçmiş çağlarda, şimdilerde tepeyi kaplayan maki bitki örtüsünün aksine, yüksek ağaçlardan oluşan yoğun bir ormanla kaplı olduğu bilinen kayışdağı ve etekleri, osmanlılar tarafından önemli bir yazlık merkez olarak kullanıldı. sarayın önde gelen isimleri, temiz havası, büyüleyici manzarası ve dillere destan pınarları ile nam salan bu bölgede köşkler yaptırdılar. aynı zamanda osmanlı padişahlarının da burada av köşklerinin bulunduğu ve zaman zaman avlanmak için dağı ziyaret ettikleri rivayet edilir.
  • brokeback mountain'e, kopya dvd'cilerce verilmiş türkçe isimlerden en yaratıcı olanı.
  • bu sevimli semtin bakkallarında bozuk süt, bozuk yoğurt bulabildiğiniz gibi, bozuk salam da bulabilirsiniz. hatta iyi bir kayışdağlı olursanız belki bozuk yedigün bile bulabilirsiniz.

(bkz: son kullanma tarihi geçmiş ürün olarak yedigün)

bir de sürekli adım başı yokuş olduğundan, geri dönüp bakkala ürünü iade etmek, o yokuşu tekrar çıkmak demektir. öyle de bir ikinci tuzağı var.
  • ıstanbuldan taşınalı yıllar oldu ama kadıköy rıhtımdan tam madonun karşısından 5 dk 1 kalkan otobüsünü asla unutmam.

(bkz: 319)
  • etrafındaki ormanlar katledildikten sonra cücük kadar kalmış bir tepedir. ancak çevresini bisikletle dolaşmak çok zevklidir. otlayan koyunlar, çam kokusu ve bir an yüzünüze çarpan rutubetli orman kokusu. kısa bir süre istanbul'dan uzaklaştığınızı zannedersiniz; ancak çok uzun sürmez. anayola çıkınca tozun toprağın ve tonla çomarın ortasına düşersiniz yine.

yeditepe üniversitesi civarında biraz medeniyet hissedilir; hatta bisikletimle işe gitmeye çalışırken 36 yaşındaki halimle bir kız tarafından öğrenci zannedilip "okula mı gidiyosun?"* diye sorulmuşluğum vardır. *
  • brokeback mountain filminin bazı korsan kopyalarında filme verilen bir isim
  • 1 yıldır yaşadığım afedersin yarrak gibi yer. şu an için yaşamak zorunda olduğum için oradayım. üniye çok yakınım. etrafım da muhafazakar dolu amk. rahatsız olduğumdan değil, açıklık getireyim dedim.
  • bu semtin bir kısmının bulunduğu inönü mahallesi, kayışdağı ve fındıklı mahalleleri arasındaki kurtarılmış bölge gibidir.