şükela:  tümü | bugün
 • nedir ne değildir tam kavramış değilim. şöyle diyor haberde:

  kayıtlı elektronik posta (kep) sistemi, bir elektronik iletinin tarafları veya muhatapları arasında kep hesabı vasıtasıyla hukuki ve teknik güvenliğe sahip bir şekilde gönderilip alınmasını sağlamak ve güvenli iletişimde bulunmak gibi amaçlarla kullanılacak.
  kayıtlı elektronik posta hizmet sağlayıcısına (kephs), kep sistemi içerisinde bir elektronik iletinin gönderilmesi ve alınması dışında elektronik belgelerin saklanması, güvenli iletişim ve elektronik ortamda güvenilir üçüncü taraf hizmetleri gibi katma değerli hizmetler sunabilecek.
  kephs'nin kep sistemi üzerinden sunduğu hizmetlere ilişkin olarak oluşturduğu kayıtlar ile kep delilleri senet hükmünde olacak ve aksi ispat edilinceye kadar kesin delil sayılacak. kep hesabı kullanılarak gerçekleştirilen tüm işlemlere ilişkin hukuki sonuçlar hesap sahibi üzerinde doğacak.

  kep hesabı almak isteyen gerçek veya tüzel kişiler kayıtlı elektronik posta hizmet sağlayıcısına (kephs) başvuruda bulunacak.
 • btk tarafından düzenlenen kayıtlı elektronik posta sistemi ile atılan iletim, okunum gibi bilgilerin bildiriminin sağlanacağı elektronik posta.
 • kayıtlı elektronik posta (kep), esasında çok basit olarak günlük hayatımızda kullandığımız elektronik postanın nitelikli şeklini ifade eder. kayıtlı elektronik posta sistemine ilişkin usul ve esaslar hakkında yönetmelik'in 4. maddesi kep'i 'elektronik iletilerin, gönderimi ve teslimatı da dahil olmak üzere kullanımına ilişkin olarak hukuki delil sağlayan, elektronik postaların nitelikli şekli' olarak tanımlamıştır. bu noktada önemli olan ve kep'i her gün kullandığımız elektronik postadan ayıran nokta, kep sisteminin doğrudan, başkaca bir ispat aracına bağlı olmaksızın ve ihtiyaç duymaksızın hukuki delil sağlamasıdır. kep sistemi güvenli elektronik imza ve zaman damgası ile elektronik postanın ne zaman gönderildiğini, gönderilen iletinin ne olduğunu, iletinin içeriğinin başkası tarafından değiştirilip değiştirilmediğini ve gönderim zamanını kesin olarak belirlediğinden, kuşkuya yer bırakmayacak şekilde bir delil yaratılmasını sağlamaktadır.

  http://www.turk.internet.com/…ster.php?yaziid=38296
 • yönetmeliği yayımlandı.
  http://www.ntvmsnbc.com/id/25244781/

  artık bu işin altyapısını yapacak firma da belli sanırım. http://www.turkkep.com.tr/
 • bu alanda ilk çalışmaya başlayan firma turkkep firmasıymış. firmanın sitesine girerseniz kuruluş yılı 2008 diyor. ama ne hikmetse siteyi 2010 yılında register etmişler. zaten sitede kullandıkları tema da 2010 yılında yayınlanmış olan joomla teması. neyse demekki firmayı açar açmaz site kurma gereği duymamışlar. hoş her yerine copyright 2008 yazmakla bu alana yıllarını verdiklerini gösteriyorlar zaten.

  "türkkep a.ş., kayıtlı elektronik posta (kep) hizmetleri ve çözümleri sağlamak üzere 2008 yılında kurulmuştur.
  kep alanında kendine ait teknoloji sahibi ve uygulamayı gerçekleştiren ülkemizin ilk ve tek kuruluşudur. türkkep, kurumsal güvenilirliği, tarafsızlığı ve uzmanlığı, birikimi, deneyimi ile yasal düzenlemelerin yürürlüğe girmesiyle birlikte ülkemizin ilk kayıtlı elektronik posta hizmet sağlayıcısı (kephs) olmak üzere faaliyetlerini sürdürmektedir."

  neyse efendim, zaten turkkep a.ş nin adresi ve domain hakkı sahibi forsnet bilgi teknolojileri firması.

  devlet bu yasa ile ilgili çalışmalara ilk olarak 2008 yılında başlamış. tabi onlar başlar başlamaz birileri de hemen işe girişmiş. hizmet sağlayıcısı olmalarına hiç şaşırmam doğrusu.

  bizim devlette bu işler hep böyle zaten. geleceği gören! firmalar pastadan pay alıyor.
 • kayıtlı elektronik posta ile ilgili bulunan en kapsamlı video

  http://www.youtube.com/watch?v=8fpllpcew2o

  ayrıca spikerin mimikleri süper.
 • web sitesi : http://pttkep.gov.tr/
 • hesap başına 35 tl yıllık abonelik bedeli, gönderilen her mail için 1,5 tl den 3,3 tl ye kadar gönderim ücreti, mailin iletilmesi için de her alıcı adresi başına 4 tl iletim bedeli alınan yeni bütçe kapatıcı. yani atıyorum 10 mb bir maili 2 kişiye yolladınız 11,3 tl para ödüyorsunuz. kim düşündüyse şahane bir fikir.
 • bildigin yasal hirsizlik. alma aldirma.
 • firmaların devlet kurumlarından (örn. dmo) gelen yazışmaları alabilmeleri için alınması zorunlu kılınmış şey. devletin elektronikleşmesinin yine firmalar açısından daha belalı bir ayağı içinse (bkz: e-fatura).