şükela:  tümü | bugün
  • içişleri bakanlığı tarafından her yıl ösym'ye yaptırılan, 160 kazık sorunun içinden en az 128 tanesini yapmanız istenilen,bir niyetlenenin 3 seneden önce kazanamadığı ömür törpüsü..girebilmek için hukuk, sbf veya iibf mezunu olmanız, kpss denilen diğer ömür törpüsünden de iyi puan alıp sıralamaya girmeniz gereklidir. 128'den sonrası sözlüdür, referanstır,torpildir.
    ayrıca;
    (bkz: idare hukuku)
    (bkz: iktisada giriş)
    (bkz: anayasa hukuku)
    (bkz: türkiye ekonomisi)
  • torpilin en fazla döndüğü sınavlardan biri. hatta torpllerin savaşına dönüşen sınav. kimin kartvizitindeki ünvan büyükse artık..
  • yazili sinavindan full cikarsaniz bile sozlu kısmında mutlaka size bir kulp takılacak ve sizden daha basarisiz ama daha torpilli birinin kazanacagi sinav.
  • insanların torpillerini birbirlerinin yüzüne gayet rahat bir şekilde söylediği, alenen kadrolaşmaların yaşandığı, torpilin normal bi şey gibi kabul edildiği, türk devlet yapısının kokuşmuşluğunun en güzel örneği olan, devletin illerdeki ve ilçelerdeki temsilcilerinin seçildiği sınavlardır. eğer iktidar partisinda tanıdığınız yoksa kasmanızın da anlamı yoktur.
  • 820 kişinin katılımıyla bugün yapılmış ve sonucunda babayı alacağımızı daha ilk dakikalardan bize sezdirmiş olan sınav.
  • genelde sonbaharda yapılan sınavdır.son olarak 27 eylül 2009'da yapıldı.2010 yılındaki sınavı yine sonbaharda beklerken 8 ağustos'ta olduğunu dün öğrenmiş olduğumuz sınavdır.başvuru için son tarih ise 9 temmuz 2010.yani 10-11 temmuz'da yapılacak kpss'den bir gün öncesi.2008 puanıyla da başvuru yapılsın diye herhalde!anlayamadığımız şeyleri anlatacak olanları bulamadıklarımızın ülkesi türkiye'de anlayamadıklarımızı anlatacak birini arıyorum.
  • yapılan değişiklikle artik 120 sorudan oluşan sınav. sonuncusu da bugün yapılmıştır ayrıca.
  • 2 yıl aradan sonra 20 eylül'de gerçekleştirilecek sınav.
    bugün, kpss puanları ile yapılan başvurulara göre sınava girmeye hak kazanan 1200 kişi ilan edildi.
    2014 kpss, 2013 yılındaki sınava göre daha zor olduğu için puanlar ortalama 3-4 puan düşük geldi. merkezi atamadan, yani b grubundan medet umanlar için bu puan düşüklüğünün bir önemi yok. çünkü herkesin puanı düşük geldi.

a grubu kadrolara hazırlananlar için ise aksi bir durum söz konusu. puanlar 2 yıl geçerli olduğu için geçen sene 83 puanla 4000.sırada olunabilirken, bu sene 83 puan alan adam 500. oldu.
    kaymakamlık sınavına son 2 yılın puanlarıyla başvurulabildiği için geçen sene 4000. olan adam bu sene 500. olan adamla bir tutuldu.

son 1 senedir hazırlanan ve 501.olan adam sınava giremezken geçen sene hazırlanıp bir kadroya yerleşen ve 1 senedir kitap sayfası açmayan 4000. sıradaki adam sınava girecek. (geçen sene ilk 5bine giren adam %99 ihtimalle atanmıştır. deli gibi alım yapıldı. öyle böyle değil)
    bu sene hazırlanan ve sınava girmeye hak kazanan arkadaşların bir kaç adım önde olduğu muhakkak. şu 1 ay iyi değerlendirilirse mülakata kalmak işten bile değil
  • bu yıl ilk kez kpss ön koşulu olmadan yapılacak olan sınavdır.

moral bozmayalım belki bu ülkede -hala- çalışarak kaymakam olunabileceğine inanan temiz insanlar vardır. madem kutsal bilgi kaynağındayız buyrun konu dağılımı gençler:

anayasa hukuku (%20),
    idare hukuku (%25),
    türkiye'nin idari yapısı (%10),
    mahalli idareler (%10),
    türkiye'de demokratikleşme ve insan hakları (%5),
    iktisat (%10),
    türkiye'nin sosyo-ekonomik yapısı (%5),
    inkılap tarihi (%5),
    türkçe (%10).

not: olum bak bu entryden sonra kaymakam çıkanınız olur da, bana ses etmezse ilk görev yeri sikko bi yere çıkar bak ben diyim. sonra benim eksi yirmide ne işim var deme. ağabeyini unutma, götünü keserim. *