şükela:  tümü | bugün
  • derinkuyu dan daha ufaktir. kapadokyada mutlaka gidilip gorulmesi gereken yerlerdendir. derinkuyu ile aralarinda 10 kusur kilometrelik henüz acilamamis tunellerle bagli oldugu soylenir.
  • kapadokya'nın en ilginç kültürel zenginliklerinden olan yeraltı şehirleri, yumşak tüfün oyulmasıyla oluşturulmuştur. bu şehirlerin yapılış amacı daha çok tehlike anında halkın sığınmasını sağlamaktır. yer altı şehirleri aynı zamanda yörede bulunan hemen hemen her eve gizli geçitle bağlanmaktadır.

bu yer altı yerleşim yerlerinde, uzun süren olağanüstü zamanlarda kullanılmak üzere oturma birimleri, ahır, erzak depoları, kliseler, şırahaneler, öğütme taşları bulunmaktadır. ayrıca yeraltı yerleşilerinde havalandırma delikleri, katlar arasında haberleşmeyi sağlayacak sistem ve savunma amaçlı sürgü taşları vardır.

kaymaklı yeraltı şehri'in 4 katı açığa çıkarılmıştır. mekanlar daha çok havalandırma bacaları etrafında toplanmıştır. 1964 yılında ziyarete açılmıştır. ve bir bölümü gezilebilmektedir.
  • kapadokyanın en serin/en soğuk bölgesinde yer almaktadır.
    en çok ziyaret edilen yeraltı şehirlerinden biridir.
    rumca adı enegobi'dir.yapıldığı dönemle ilgili veriler hititlere kadar uzandığı tahmin edilse de m.ö. 8 yüzyılda arap saldırılarından korunmak inşa edildiği frig dönemini işaret etmektedir. şu anda ziyarete açık dört katıyla en derin ziyaret noktası 20 mt. 8 kata kadar yayıldığı tahmin edilmektedir.
    ilk katın hayvan barınakları ve aşağı taşınacak gıda depoları ve konaklama için kullanıldığı sanılmaktadır.
    ikinci katta duvar boyunca uzanan taş sıraları, bir nef ve iki apsisi ile bir kilise bulunmaktadır.
    üçüncü katın saklama süresi uzun olan yiyecek, şarap ve zeytinyağı depoları olarak kullanıldığı anlaşılmaktadır.
    dördüncü katta ise yine konaklama ve depolama alanları olduğu tahmin edilmektedir.
    toplamında kaç kişiyi barındırdığı hesap edilemese de 4000 - 5000 kişilik akademik tahminler vardır.

oyma esnasında oluşan alet izlerinden yapım teknikleri hakkında fazla bilgi yoktur.yeraltı yerleşimlerinin üst katları daha kaba ve düzensiz, alt katlara doğru daha düzenli ve itinalı olduğu belirgindir.yüzlerce odadan oluşan yeraltı şehirlerindeki mekanlar, birbirlerine uzun galeriler ve labirent gibi tünellerle bağlanmıştır. galerilerin alçak, dar ve uzun olmasının nedeni düşmanın hareketlerini kısıtlamak için olduğu tahmin edilmektedir. ayrıca bu koridorların duvarlarına aydınlatmak maksadıyla kandil ve mum koymak için küçük oyuklar vardır.

kaynak1
    kaynak
    kaynak
  • geçtiğimiz yaz eşim ve daha yaşını doldurmamış olan oğlumla birlikte kapadokyaya gittik tatil amaçlı.

nevşehir ilinde yeraltı şehirlerinin bulunduğunu burada öğrendim.

arkeoloji meraklısı ben, eşimi ve oğlumu da alıp düştüm yollara. göreme de kaldığımız otelden çıktıktan sonra bir saat civarı süren bir yolculuk sonunda bu yeraltı şehrine vardık.

geniş bir alanda yürüyüp mekanın girişine geldik. çok da sakin değildi mekan. otuza yakın kişiden oluşan bir rus turist kafilesi vardı önümüzde.

biletlerimizi alıp bariyerlere okutarak geçtik içeri.
    yeşil okları takip edersek çıkışı bulabilecektik.
    kırmızı oklar ise şehri gezdirmekteydi.
    dışarısı kavrulurken içeride buz gibi bir hava vardı.

küçük küçük geçitlerin koca koca galerilere açıldığı bir yeraltı şehriydi burası.

mazgallar, odaların kapısında yuvarlanmak üzere hazır bekleyen çember biçiminde kayalar, daha üst taraflarda hayvanların kaldığı belirtilen odalarda ki yamaklar derken aşağılara doğru şarap mahzenleri, mutfaklar göze çarpıyordu.

kucağımda oğlumla bir yerden geçmek için ilerledim.
    eşim arkada kalmıştı.
    ilerledikçe karanlıklaştı. nihayetinde ne geriden gelen sesler kaldı, nede bir ışık huzmesi.

oğlum kucağımda gülücükler saçarken eşim fotoğraf makinesi ile meşguldü.

bense hiç birşeyden haberi olmayan çocukla daha ilerlesem mi geri mi dönsem diye düşünüyordum.
    telefonun ışığını açınca önümde bir kaç tünel arkamda da aynı şekilde tüneller gördüm.

bismillah deyip tam karşımdaki tünele girdim. bir kaç dakika yürüdükten sonra sesler duydum. turist kafilesini yakalamıştım. eşimde az ilerdeydi.
    derin bir oh çekip gözümü yeşil oklara dike dike çıktık buradan.
    genel itibariyle ben çok beğendim.
    o zamanın şartlarına rağmen bu kadar kaliteli bir yer inşa etmek epey maharet isteyen bir iş.

gitmek isteyen varsa tavsiye ederim.

nevşehir ili içerisinde bulunan, eski uygarlıkların inşa ettiği harikulade bir yapıdır.
    buda tanım olsun.
  • 2 gün önce gidip gördüğüm ama doyamadığım mükemmel yer. grup olarak gittiğimizden dolayı pek özgür dolaşamamıştım. en kısa zamanda gidip bi kaç saat içinden çıkmadan dolaşmam lazım.

size de tavsiyem özgürce hareket edebilecekseniz gitmeniz. o mümkün değilse bile çevrenizdekilerin dikkatinizi dağıtmasına izin vermeyin. tabi bunu yaparken grubunuzdan kaybolmayın.