şükela:  tümü | bugün soru sor
 • tek gerçek korkudur. "korku öznesi" fark edilene kadar devam eder. aslında bir nevi geçici bir delilik sürecidir. (bkz: die traumdeutung) söz gelimi ıssız bir sokakta ilerlerken tecrübe edilen "tekinsizlik" hissinin yarattığı korku, o sokakta büyükçe ve saldırgan köpek görene kadar devam eder. köpek görüldüğü anda bilinçaltında var olan korku öznesi yerini içgüdüsel bir tepkiye bırakır.

  bundandır ki korku kavramını en iyi şekilde aktarmaya çalışan edgar allan poe, h.p. lovecraft, stephen king gibi gotik yazarlar "korku öznesiyle karşılaşma anı"nı değil, "o ana kadar olanki delilik sürecini" betimlerler.

  yalnız yaşayan biri olarak her akşam döndüğü eve girdiğinde insan, içeride biri varsa bunu hisseder. hayvani bir içgüdü ona fısıldar gerçeği. işte bu zaman diliminde hissedilen korku kısmi bir deliliktir. kaynağı tespit edilemeyen bir korkudur.

  ancak birey söz konusu korkunun kaynağını bulamazsa ne olur? "korku öznesi"yle hiç karşılaşmamış olur. bundan dolayı deliliği geçici olmayacak, hatta özneyi bulana kadar devam edecektir.
 • (bkz: bipolar bozukluk) anlyın olum artık beni. içini ferah tut diyor bana. bide lütfen bu klişe tavsiyeleri biryerlerde unutun
 • o paranormal özneyle hiç karşılaşmamanı dilerim yosun amca.
  fena olur yosun amca.

  öyle kuru sıkı atamazsın sonra yosun amca.

  şaka değildir o işler yossi amca.. aman ha.
 • kaynağını geçmişte evrimsel süreçte aramak lazım.
  illa vardır mantıklı bir açıklaması.