şükela:  tümü | bugün
  • zor bir mühendislik dalı.

avrupa ülkeleri çelik konstrüksiyon sanayisi üretim katma değerini karşılayamamakta,yüksek işçilik giderleri ve diğer maliyet arttırıcı etkenler bu sanayinin türkiye gibi ülkelere geçmesine yol açmaktadır.kaynak mühendisi olabilmek için öncelikle teknik mühendislik (makina,metalurji vb.) bölümlerinden birini bitirmek şarttır.dünyada sadece japonya ve a.b.d. de lisas eğitimi olarak 4 yılda verilen bu program tüm avrupa topluluğu ve efta ülkelerinde de euronorm'a bağlanmış ve ülkemizdeki şekli ile verilmektedir.

türkiye'de sadece odtu ve slv-münih ile ortaklaşa yılda 1-2 defa açılan ve mezunlarına ömür boyu geçerli olan avrupa kaynak mühendisliği diploması verilen,derslerin kol ötesi zor ve ağır olduğu,günde 7 saat haftada 5 gün toplam 4 ay boyunca türk ve alman hocalardan ders görmek zorunda kalındığı,kurs bitimine yakın "bırakın kaynağı ,artık herşeyi perçinle yapıyoruz,olmadı yapıştırıyoruz,yok bu da zor gelirse telle bağlayın" dedirten,öğrencilerin derslerin temposuyla helak oldukları eğitim.

avrupa'nın bize sunduğu çelik sanayisi pastasının olmazsa olmazı kaynak mühendislerine ülkemizde büyük ihtiyaç vardır.mevcut istihdam,ihtiyaç olan 5-6 bin kişiyi karşılamamaktadır.bugün itibarıyle türkiye'de yaklaşık 200 kadar kaynak mühendisi bulunmaktadır.
  • metrelerce kuyruk olmuş yemekhane sırasında yüzsüz arkadaşlar tarafından icra edilen meslek...

+nerdesiniz olum? sizi arıyorum sabahtan beri.
    -burdaydık abi. 2 saattir sıradayız.
    +bana yer tutunuz demi?
    -kaynak maskesi tak.
    +?
    -gel hadi gel. yine kondun beleşe...
  • öncesinde lisans diploması şartı olduğu için çok da pahalı bir diploma programıdır kendileri. yakın gelecekte* benzer bir program ege üniversitesi'nde de açılacaktır. fiyatı yaklaşık 3500 euro + kdv olacakmış diye duydum.
  • zordur kaynak mühendisi olmak, sınav ve sözlü zamanlarında çalışmaktan bitersiniz, dersleri mutlaka günlük takip etmek ve çalışmak gerekir çünkü ağır müfredat size klasörler eşliğinde yaklaşık 3,5 ayda hap şeklinde verilir. ama oldunuzmu da diploma töreninde diploma ile foto çektirir ve yumuşarsınız...
  • türkiye'de kaynak enstitüsü bulunmaması nedeniyle yurtdışındaki enstitülerin desteklediği an itibariyle 3 kurum tarafından verilen eğitim sonucu edinilen yetkilerin bütünüdür.

en eski eğitim kurumu otdü olup gedik vakfından sonra son olarak izmir ege üniversitesi'nde eğitimi verilmeye başlamıştır.

kurs boyunca yaklaşık 2.500 sayfalık döküman sahibi olunup 6 ay gibi bir sürede bunların tamamından iki defa sınav olunmaktadır (izmir ege üniversitesinde durum böyle en azından). sınavlar çoktan seçmeli ve sonrasında sözlü mülakat şeklinde insanı zorlayan, kastıran, heyecanlandıran ve kaldıramayanları ağlatan niteliktedir.

kurs kapsamında, malzemelerin atomik yapısından başlanıp bunları bir araya getirmek için kullanılabilen tüm yöntemler (kaynak, perçin, yapıştırma vs.) hakkında uygulamadan dökümantasyonuna kadar her şey öğretilmektedir.

bu sektöre gönül verenler için faydalı bir program olup zevk dahi alınabilir. ancak meslekten uzak olanlar için anlamsız yanları vardır (ilkokulda "bu üçgenin alanını hesaplamak bizim ne işimize yarayacak şimdi" geyiği bu konuya güzel bir örnektir).
  • eğitim veren 2 yer kalmıştır.ege üniversitesi'nin rina ile beraber verdiği eğitim 4 sınıftan sonra kapanmıştır.
  • 4 aylik egitim sonucu metal ogretmenligi mezunlari da bu diplomayi alabilmektedirler .
  • sabah saat dokuzdaki duruşmasına, keyfine gore saat onbir gibi gelip, hiiç utanmadan milletin sırasını alan ve sanki kendi sirasiymis gibi arsiz arsiz "ne baktin birader" bakislariyla tum salonu suzen, yuzsuz kurum avukatlarının yan dal olarak eğitim aldıklarını düşündüğüm bir disiplindir.

bu kadar profesyonelce kaynak yapmanın inceliklerini, statigini filan hep okulda öğreniyorlar herhal.
  • çok zor ama imkansız olmayan bir mühendislik dalı. öyle bahsedildiği gibi kaynak mühendisliği, kaymak mühendisliği demek değil.

edit: imza yetkisi olmayan mühendislik dalı ve ayrıca türkiye'de inanılmaz para kazanmıyorlar.