şükela:  tümü | bugün
  • bikaç sene öncesine kadar hala var olan, ama artık hiçbiyerde bulamadığım, anne babalarımızın çocukluk zamanlarında, hatta belki daha da öncesinde de satılıyo olan karamelli şeker. kahverengi ve minik miniktirler. üstünde de minik noktalar vardır çıkıntı halinde.
  • ustune semranimin resmini bastirip piyasaya verildiginde bilmemkac bin dolarlik gazete reklaminin bedavaya getirilecegi sekerdir. artik seker ureticisi bu fikri uygularken $u garip sozluk yazarinin da sakalini atar tabi bir kenara.
  • bayatlayınca sakız gibi olan ve leblebi gibi yenilen müthi$ $eker.

(bkz: bal ne ki $eker ne ki)
  • ilkokula giderken ablamla birlikte kesinlikle aldığımız karamelli şekerlerdi. herhangi bir kabı falan olmazdı. kocaman bir kavanoza elimizi daldırıp alırdık. şimdiki gibi şeker yemek için ramazan bayramını beklemek zorunda olmadığımız zamanlardı. ablamın kızını bakala götürsem yüzüne bakmaz 2 yaşındaki velet. allah'tan bonibon seviyor da kendi çocukluğumdan birşeyler hatırlayabiliyorum. bir de paylaşmayı öğrense. insan iki taneyle de tadını alamıyor ki.
  • sadece kahverengi değil sadeside (beyaz) olan şekerdir. orası dışına göre daha yumuşak ve sıvı kıvamda olurdu.
    şeklinden dolayı sanki altı ve üstünü birbirine vidalamışlar bi kutuymuş izlenmi verirdi bana, üstündeki minik noktalarda bu vidalardı...
    uzun zamandır bulunmayan bulunsada eski tadı olmayan tatlardandır kendisi.
  • (bkz: akide şekeri)
  • bin turlu formulle yeni yeni lezzet arayisi icinde olan seker ureten firmalari, gelin su efsane lezzetin farkina varin, kalitesini falan arttirmaya calismadan sekercihasanusta ya da tekkasinahmedefendi nasil yapiyorsa o sadelikte uretin ve her yerde bulunur olsun bu sekerler, kaynanalarin bile agzini tatlandiran bu sekerler, kucuk muttarit, muhteriz bu sekerler.
  • bu şekeri erden şekerleme üretir. zaten tüm o şekerlerin üzerinde de "erden" yazar.
    hamile bayanlar buna aşerirlerse istanbul'da zor bulurlar.
  • toz şeker, kakao tozu, süt tozu ve sitrik asitten mamul şekerleme türüdür. taşrada imalatı kısmen devam etmektedir.
  • kim bilir belki gelecekteki kaynanam ve henüz tanışmadığım insan seviyor diye aldığım şeker. çocukluğumun tadı görünce sekiz paket aldım, yerken duramıyorum. aşerenler için galata şekercisinde halen üretilmekte.