şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kayser = sezar
  rum = roma
  bizans, roma'nın halefiydi. osmanlı da bizans'ın halefidir. dolayısıyla biz roma'nın halefiyiz anlamına gelen ünvandır.

  makbul ibrahim paşa sadrazamlığında kendini roma imparatorluğunun varisi olarak görmek had safhaya varmış bugünkü sultanahmet meydanına ilkçağ tarzı tanrı heykelleri dikilmiştir. sonradan put oldukları için kırılacaktır tabi bunlar.
 • sultan 2. mehmet'in roma imparatorluğu'nun son kalesi constantinopolis'i fethettikten sonra osmanlı sultanlarının kullanmaya başladığı sıfatlardan biridir.

  kayser, sezar kelimesinin arapçaya da geçen orijinal okunuşu. sezar, jül sezar'dan sonra roma imparatorları için kullanılan ünvan. rum da kökeninde roma vatandaşı anlamına geliyor.

  kısacası kayser-i rum, romalıların sezar'ı anlamına gelmekte ve osmanlı padişahları roma imparatorluğunun fethiyle kendilerinin romanın varisi olduklarını ileri sürmektedirler.

  bu durum karşısında ruslar da durmamış tabii, onlarda rusçada sezar anlamına gelen tsar (çar) lakabını edinmişler, kendilerinin romanın varisi olduğunu ileri sürmek için.

  not: ha bu arada biz sezar diyoruz ama julius caesar'ın latincedeki okunuşu zaten yulius kaysar. sezar'ı kim uydurmuş?

  edit: elian bildirdi ki sezar kelimesi caesar'ın fransızca okunuşundan dilimize geçmiş.
 • dönem lideri ii. mehmet'e verilen ünvan.

  günümüz romantik ecdat severlerine bu ünvanı söylediğinizde küçük bir sarsılma yaşayabilir. bu sarsılmayı be makam ı konstantiniyye el mahmiyye ayrıntısıyla devam ettirdiğinizde osmanlı tokadı etkisi gösterip yere düşebilirler. neyse efendiler ilber hocanın da dediği gibi osmanlı alt ve üst yapı kurumlarını akdeniz-mezopotamya uygarlıklarından sentezlendiği bu açıdan bizans'ın devamı niteliğinde bir yapıya sahiptir.
 • fatih sultan mehmet istanbul'u fethettikten sonra bizzat kendisi kendini yeni roma imparatoru ilan etmiştir. kayser-i rum ünvanı da roma sezarı yani roma imparatoru demektir.

  çok normaldir şaşıracak bir şey yoktur. bugün siz de gidip amerika birleşik devletlerini fethetseniz kendinizi yeni amerikan başkanı ilan edersiniz.
 • (bkz: kayseri)