• idlib operasyonu kapsamında suriye içlerine de -yine- kuvvet gönderen kahraman birlik.

kıbrıs harekatından bu yana memleketçe ne zaman boka batsak ve çıkmak için asker gönderecek olsak bu birlik gitmektedir. nitekim bu amaçla teşekkül etmiş ve eğitilmiştir.

bir önceki komutanı geçtiğimiz günlerde şırnak'ta şehit olan aydoğan aydın paşadır. kendisi darbe girişiminden sonra fetöcü olduğu iddiasıyla tutuklanmış; sonra durum meydana çıkınca terfi edilerek şırnak jandarma tümen komutanı olarak atanmış ancak bu görevi esnasında şehit düşmüştür.

tugay olarak yaz aylarında bolu komando tugayı ile birlikte bölgeyi parselleyerek iç güvenlik operasyonları yaparlar. genellikle şırnak-hakkâri'yi paylaşırlar.

normal şartlarda bünyesindeki birlikler münavebeli olarak bölgeye gider gelir. (bir yıl iki taburu, diğer yıl kalan diğer iki taburu gibi)

ünlü "hava indirme" muhabbeti bu tugay içerisinde bir tabur olarak müteşekkildir. yani komple paraşütçülerden oluşan bir birlik değildir. ayrıca diğer birliklere dağılmış paraşütçü personelin periyodik eğitimleri de burada verilir. yani ara sıra gelir; atlayış yapıp bilgilerini tazeler ve gerisin geri birliklerine dönerler. * *

yine bilinenin aksine "dağ komando tugayı" değildir. bizdeki tek dağ komando tugayı otluca'da (hakkâri) bulunur. gerçi otluca komando da kayseri komandonun zamanında bölgeye temelli görevlendirilen eski bir birliğidir.

ekşi sözlük aslında kimsenin umurunda olmayan bilgiler servisi bildirdi.
  • --- spoiler ---

aynı zamanda eğitim yapılan yerde toz toprak

--- spoiler ---

küçük beye kırmızı halı ve ipek havlu gönderin lütfen.
  • kısa dönem olarak askerliğimi gururla yaptığım tugay. dönem olarak da kışa denk gelmiştim. -10-15’leri bulan havada gece 1-3, 3-5 devriyemi de attım(uzun dönemlerden -30'ları gördüğünü iddia edenler vardı), gelip yanmayan kaloriferde ucu buz tutmuş botumdan ıslak olarak çıkan çoraplarımı kurutmaya da çalıştım, tipi de yedim, sağanak da, hasta da oldum, o halde masa başına geçip akşama kadar iş de yaptım ama ağlama yüzsüzlüğünü kendimde bulamadım hiç. çukurca’dan, kavuşak’tan, kuzey ırak’tan yattıkları yastıklara kadar çamura bulanmış şekilde gelen çocukları karşılarken mahçup olurdum çünkü. ulan ben yaşça asteğmenlerden büyüğüm ve yaptığım işte tecrübeliyim, sivilde şu şartlarda çalışıyordum, burada ne yapıyorum ben psikolojisine girseydim o askerlik bitmez ben biterdim. bu iş kendini gireceğin ortama hazırlamayla ve güçlü olmayla alakalı. tatil köyüne değil askere gidiyorsun birader. (ki eskiye göre tatil sayılır.) azıcık pembe götün güçlüklerle tanışsın. kendini zorla, sınırlarını gör, sabrını sına. bu kadar hanım evladı olma.

not: askere giderken evliydim. içeride telefon kullanmanın ağır cezaları olduğu için eşimle kar kış demeden ankesör sırası beklemek suretiyle görüşebildim. şarj sırası derdim de olmadı çok şükür. ne acılar varmış yarabbiim..
  • 15 bin verdin diye bes yıldızlı otel hizmeti mi bekliyorsun, askerlik yapıyosun pardon bedelli yapıyorsun askerlik yapanlara hakaret ettim bi de askerlik hizmeti yapıyorum yazmıs senin yapacağın askerlik hizmetinin ...
  • zincidere’deki usta birliği ve köşkkışla’da bulunan acemi er eğitim taburu ve paraşüt eğitim taburundan oluşan bir tugaydır. tugay’ın en önemli özelliği rütbelilere verilen paraşüt eğitimidir. bolu ikinci komando tugayı ile beraber gezici özelliğe sahiptir. gün gelir ciraf’ta gün gelir gabar’da gün gelir ikiyaka dağlarında girilemez denen yerlere girer imzalarını atarlar. kara kuvvetlerinin isparta’dan sonra komando er, erbaş acemi eğitimi yapılan tek tugayıdır.
  • ulusun evlatları olan aslan parçaları.

allah yar ve yardımcınız olsun. attığınız mermi leş olsun.

https://twitter.com/…hici/status/810087572441591808
  • lise yıllarında 'sakın planör kursuna gitmeyin. giderseniz orda alacağınız sertifka yüzünden askerliği direkt kayseri hava indirme tugayında yapıyorsunuz' geğiklerine konu olan yer... sanırım eskişehirli gençler hala yoğun olarak bu geğikleri yapıyorlardır.
  • komando olarak yapanları bildiğim kadarıyla uçaktan atıyorlar.
    (bkz: paraşüt)
    (bkz: t 10)
    edit: hava indirme tugayına giden komandolar. yanlış olmasın... herkesi zorla atmıyorlar.
    ha kalkıpta benim paraşüt başlangıç sertifikam var hatta onu geçtim fai a lisansım bile var, drakkarla serbest düşüyorum bazı bazı falan derseniz, zaten sizin hava indirme tugayına doğru yollunuz var demektir. drakkarla atlamış bir vatandaş kalkıp t-10'la 5 nokta taklası atlmaya pek hevesli olmayacağı için bence ağzını sıkı tutsun. atlayış atlayıştır, her türlü atlarım diyen gaz bir insansanız "atlamayan ibne" demek istiyorum zat-ı muhterem karakterinize karşı.
  • tripadvisor’a hotel deneyimi yazar gibi yorumların yapıldığı birlik. oldu olacak fiyat kalite performansı düşük deseydiniz.

orası askeri bir birlik turistik bir gezi alanı değil hatırlatayım dedim.
hesabın var mı? giriş yap