şükela:  tümü | bugün
 • tomta$ yerine kurulan, birkac ucak urettikten sonra kapatilan fabrika.
 • ikinci dünya savaşı öncesi bu fabrikada yapılan uçakların bazıları hollandaya satılmıştır,dış ülkelere uçak satabilecek kadar kaliteli uçaklar üretilmiştir.bu yıllarda silah sanayindeki atılganlık sadece kayseri uçak fabrikasıyla sınırlı değildir şakir zümre kendi fabrikasında denizaltı bombaları,napalm bombaları gibi silahlar yapmıştır(napalm olduğunu tahmin ediyorum yaptığı bombalar çok geniş alanda yangın çıkartma özelliğindeydiler) hatta denizaltı bombalarının en büyük müşterisi ingiltereydi.düşünün manşta,pasifikte,akdenizde batırılan ubotlar bizim bombalarımızla batırılmış olabilir.ne yazıkki ikinci dünya savaşı sonrası gelen marshall yardımları bu fabrikalardaki üretime ciddi darbeler vurmuş şakir zümre silah fabrikası kısa bir süre sonra kapanmıştır.
 • 1928'de faaliyete geçen ve daha sonrasında 1950'de hava ikmal bakım merkezine çevrilen fabrika,ilginç olan ise burada yapılan uçağın hala norveç'te uçmakta olduğudur.

  (bkz: hey gidi günler hey nerden nereye)
 • devrim arabaları adlı film ile hatırlanan, mustafa kemal'in emri ile kurulmuş bu fabrika, tıpkı türkiye'de konuşulmayan ve gündeme getirilmeyen buna benzer diğer pekçok hadise gibi, belki, türkiye'nin ana sorunları olarak bugünlerde çokca altı çizilen, kürt, ermeni, kıbrıs sorunları katında hazin ve belki daha derin bir meseledir ki konuşulmaz. konuşulduğu takdirde nereye varılacağı bilinemez çünkü. ne medyaya prim yaptırır ne de politikacılara. bu anlamda bu konuya değindiği için bu filmi yapanları tebrik etmek gerek.

  filmde selçuk yöntem'in canlandırdığı latif karakteri (tam onun sözleriyle olmasa da) der ki, birinci dünya savası sonrası kurulan bu fabrikada onlarca uçak yapılmış, yabancı ülkelerden dahi sipariş alınmaya başlanmış, ancak o günün politik koşulları da türkiye'nin sanayileşmesine elvermeyince, tayyare fabrikası, traktör fabrikasına donüştürülmüş. ve acı bir biçimde ekliyor latif, -evlat, türkiye'de hiçbir başarı cezasız kalmaz..

  filmde sözü geçen devrim arabalarının ve tabii tayyere fabrikasının başına gelenlerin günümüzde de karşılıkları var ki gözümüze sokula sokula yapılsalar dahi kimsenin doğru düzgün sahip çıktığı yok. sahip çıkacak güç yok. gelişmekte oldugunu iddia eden bir ülkenin en yüksek bilim kuruluşlarında, hala ve hala reverse engineering'in ötesine geçildiği anda bilim adamlarının ve mühendislerin hayatları tehlikeye giriyorsa, bu ülkede nasıl bir geleceğin tartışılması gerektiğini ve ana sorunları bir daha ele almak gerek.

  kürt, ermeni, kıbrıs ve benzeri sorunları bu ülkenin kanseriyse, bu da beyin felcidir. bir doktora danışmak gerek, acaba beyin felci olan bi hastanın kanserli olmasının bir önemi kalmış mıdır?
 • nuri demirağ tarafından filan kurulmamıştır.

  kökeni, bir türk - alman (junkers) ortaklığı olan tomtaş'a dayanmaktadır.

  http://www.havayolu101.com/…ak-fabrikasina-ne-oldu/
 • öyle "birkaç uçak üretildikten sonra kapandı" denilesi bir fabrika değildi kayseri tayyare fabrikası.

  döneminin dünyadaki en büyük fabrikasından birisi olmakla birlikte, 1923 ve 1950 yılları arasında toplamda ülkemizdeki diğer kurulmuş olan fabrikalarla birlikte 400'e yakın çeşitli tip ve modelde uçak imal edilmiştir.
  aynı zamanda ihracatı dahi yapılmıştı, normal şartlar altında avrupa'da sözü geçen marka ve fabrikalardan olması bekleniyordu.

  ve bunların hepsi bütün olumsuz koşullara (kendi içimizdeki asalak ve gericilere) rağmen başarılmıştır.
  tabi sonrası malum, ancak yine de elini taşın altına koyan herkese çok teşekkürler; bu milletin isterse neler yapabileceğini -ve hatta ötesine geçebileceklerini- gösterdikleri için.
 • cumhuriyetin övündüğümüz değerlerindendir. kapatılmasaydı havacılık sektöründe ülkemizin nerede olacağını gerçekten çok merak ediyorum.