• başlığı gördüğüm an 2 kilo aldım.
  • lahmacunmuş, lazanyaymış da bilmem ne. hepsi kendine göre ayrı ayrı güzel fakat yağlama ayrı bir lezzet. ince açılmış şebitlerin arasına konulan kıymalı sosun ve bu işlemin kat kat olmasının üzerine bir de yoğurt dökülmesinin lahmacunla ne alakası var allasen.
  • yağlama yediğim için kendime saygım olmadığını düşünenler bi zahmet ne yiyeceğimi menü halinde iletsinler, bi bu kaldı tercih saygısızlığı yapmadığınız. saygısız haşereler.

tanım: haftalık olarak her cumartesi yemek karşılığında ömrümün 4 yılını feda edebileceğim lezzet şöleni.
  • kayserili olarak nasıl yağlama yerine mantının ünlü olduğunu hep düşünmüşümdür (derdini seveyim butonuna basmayın ama). sol framede yer alması hakkettiği ünü alması açısından umut verdi. let's make yağlama great again!
  • non-kayserililer tarafından hamuru lavaş olarak isimlendirilmektedir. lütfen yaşayan türkçemizi doğru kullanalım, yağlamanın hamuru şebit olarak adlandırılır.
  • ilk kez kayseri'ye gitmiştik. bir restauranta girdik. iki kişiydik. garson siparişimizi almak için geldi. biz bön bön menüye bakıyor bir türlü karar veremiyorduk.

bir sürü karar verememe anından sonra "sizin neyiniz meşhursa, iyiyse onlardan getir bitsin bu çile" dedim. 1 porsiyon mantı, 1 porsiyon yaprak sarması ve 1 porsiyon yağlama geldi.

o güne kadar ne duymuş, ne görmüş ne de yemiştim. çok acayip bir şey. sonuç olarak 1 porsiyon mantının üstüne 2 porsiyon yağlama gömdüm. akşam hazımsızlıktan ölüyordum az daha. mantı da iyiydi ama bir daha kayseri'ye gidersem aynı restaurantta 3 porsiyon yağlama gömeceğim kesin gibi.
  • allah aşkına ankara'da yapan bir yer tavsiye edin veya bilen yapsın masrafı parası neyse vereceğim.
    sevabı büyük:)

tanım: kayseri şehrinin meşhur bir yemeği, ama ankara'da yapan yer yok.

edit: gelen tavsiyeler üzeri edit.
    onlarca mesaj geldi, başlıkta gündem olmuş.
    *en çok birlik mahallesinde bulunan kayseri tepsi mantıcısı olmuş, ilk fırsatta deneyeceğim.
    *ikinci tavsiye ise avm lerde bulunan kayseri mutfakları. bir kere denemiştim beğenmemiştim.
    *üçüncü tavsiye mustafa kemal mah. tepsi mantı
    * gazi mahallesi öz mantıcım.
    farklı tavsiyesi olan varsa yazabilir. yoksa kayseri'ye gideceğim.
  • ne zamandır masterchef türkiye'de yapılmıyor. bu hafta veya önümüzdeki pazartesi yaparlar artık.
  • hafta sonumu neredeyse tamamen mutfakta geçirince burada üst üste tarifler vermekten kendimi alamadığım bir akşam olacak gibi lakin bunu yapmak istemiyorum. bu sebeple de bu başlığa tarif vermekten ziyade, yukarda çok meşakkatli bir yemek olduğuna dair yazılan şeylerin ne kadar büyük yanılgı olduğunu anlatmak niyetindeyim.

internette çok farklı tarifler dolaşsa da ben bu işin ustası, öz be öz kayserili bir yağlama ustasına danışarak, muhtemelen onun kadar güzel olmasa da onun tarif ettiği şekilde yaptım.

hamurunu sadece un, tuz ve ılık su üçlüsüyle hazırladım. internette su ve süt ile hazırlanan instant mayalı tarifleri daha evvel denemiş biri olarak bu hamurun daha başarılı olduğunu düşünüyorum deyip tarif vermemek niyetiyle geldiğim bu başlıkta, tarifi birazcık da olsa detaylandırayım.

öncelikle kıymalı sosu pişirerek başlamalı, ben öyle yaptım. ben evde yağsız dana kıyma olduğundan onunla yaptım ama doğrusu adının da hakkını vermek için yağlı bölümlerinden çektirilecek bir dana kıyma ile yapmak.

sosu için;
    2-3 yemek kaşığı sıvı yağ,
    500 gr kıyma,
    3 adet orta boy soğan,
    2 yeşil biber,
    6 kaşık domates konservesi,
    1 tepeleme domates salçası,
    tuz
    ve arzuya göre baharat eklenilir. (ben pul biber, karabiber, kimyon ekledim.)

sosu pişirirken sıralama soğan, yeşil biber, salça, domates, kıyma ve baharatlar şeklinde ilerliyor. sos hazırlandıktan sonra geriye kalan şey; hamurunu hazırlayıp açmak ve tabi pişirmek bi de üzeri için sarımsaklı yoğurt ve isteğe göre de ince dilimlenmiş maydanoz hazırlamak.

hamuru için;
    5 su bardağı un
    1.5 tatlı kaşığı tuz
    1.5 su bardağı ılık su

bu tarifteki hamurdan 15 adet bazlama çıktı. kullanmadıklarınızı buzlukta saklayıp ekmek olarak ya da yeni yapacağınız yağlamanızda kullanabilirsiniz. benim gibi hamur açma işlerinde profesyonel değilseniz ve bi taraftan açıp bi taraftan pişiremeyecekseniz hamurun tamamını açın görsel ve sonra eskiden yeniye doğru sırayla pişirin. görsel bu şekilde yaptığınızda bu yemeğin aslında hiç de zor bir yemek olmadığı konusunda bana kesinlikle hak vereceksiniz.

sonrası zaten, pişirdiğiniz bazlamalara sosu kat kat yaymak ve en sonda sarımsaklı yoğurt, maydanoz ikilisiyle servis yapmak. bu şekilde yaptığınızda aslında ne kadar kolay bir yemek olduğu konusunda bana hak vermemenize imkan yok.

kırmızı etle arası çok da iyi olmayan benim için fazlasıyla ağır bir yemek olsa da oğullarımın en sevdiği yemeklerden biri olan kayseri yağlaması ile ilgili yeni pratik yöntemler geliştirdikçe buraya eklemek üzere, şimdilik bulduklarım bu kadar, arz ederim.
  • hamurunun yumuşaklığı önemlidir, herkes iyi yapamaz. çok ağırdır bu arada. kayserililer bunu ramazanda iftarda falan yaparlar ve yedikten sonra tüm ahali oturduğu yere çöker ve bir kaç saat yerinden kalkamaz.
hesabın var mı? giriş yap