şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: nafile orucu) ile karıştırılır ama kaza orucu zorunlu olunan orucun yapılamadığı takdirde eda edilirken, diğeri sevap olsun diye yapılan fazladan oruç ibadetidir.

  şöyle bir bilgi de edindim az önce, bilmeyenlere anlatayım: şevval ayında 6 gün nafile oruç tutmak isteyenler arasında eğer kaza orucu olanlar varsa (ki kadınların neredeyse hepsinde var o mesela) onların önce kaza orucunu tutup sonra vakit varsa 6 gün daha nafile orucu tutması tavsiye ediliyor. anlamı da kaza orucunun üzerimize vazife olmasıdır.
 • mantığını anlayamadığım oruç türüdür. "ramazan ayında ister özürlü, ister özürsüz oruç tutmayanların, ramazandan sonra tutmadıkları gün sayısı kadar bire bir oruçlarını kaza etmeleri farzdır. ramazan orucunun kazasının peş peşe yapılması gerekmiyor. ara vererek yapılması mümkündür. esas olan, ramazan orucunu tutulmayan gün sayısınca kaza etmektir" denmiş. peki hal böyleyse kışın serinde günler kısayken oruç tutmak varken yaz sıcağında daha uzun süre kim oruç tutmak isterki. ramazanda tutma sonra tut. işyerinde bir arkadaş var aynen böyle yapıyor. 2-3 gün ramazanda tutup geri kalanını kışın tutuyor.

  http://www.mumsema.com/…-kaza-orucu-neye-denir.html
 • mümkünse şu günlerde tutulmalıdır.
  sabah ezanı 7'den sonra okunuyor. 6buçuk gibi kalk kardeşim, normal kahvaltını yap, git işe. öğle yemeğini atlarsın. akşam gel evine akşam yemeğini ye güzel güzel.
  salak mısın, niye yazın sıcağında 18 saat oruç tutuyorsun?