şükela:  tümü | bugün
 • görgü tanıklarıyla, yorumcularıyla ve sürücüleri ile daha da sosyalle$en istenmeyen durum. cana gelmesin de mala gelebilir temennisi kazanın ardından çok kullanılır
  (bkz: bir kaza oldugunda toplanan sahıslar)
 • 2 kasim 2002 gunu saat 20.30 sularinda gerceklestirdigim ve carpisma olduktan birkaç saniye sonra 'acaba ruyadamiyim, ben su an bir tavsanim, anne yemek hazirmi...' diye dusundugum ve arabadan inince yerdeki kiriklari gorunce ayaklarimin titredigini hatirladigim ve hatirlamak istemiyecegim hadise, eylem...
 • insan vucudunun adrenalin pompalamasina sebeiyet veren olay.
 • görünmez olan ile karşılaşmak, çarpılmak.
  (bkz: görünmez kaza)
 • "acaba ne zaman biticek?", "biz ne zaman durabileceğiz?" sorularına cevap ararken geçen ve hiç bitmiycekmiş gibi uzun süren, sonrasında da an be an gözlerin önünde canlanabilen, unutulması çok zor olay. (bkz: hayatın gözlerin önünden film şeridi gibi geçmesi)
 • bazı noktalara dikkat edildiğinde daha az baş ağrısıyla kurtulunacak şey.

  - arabayı kıpıdatmayın.
  hele ki suçsuz taraf sizseniz ve mümkünse asla. ama trafiği tıkayan bir yerde mecbur kalırsanız hem karşı tarafla anlaşmalı hem de civardan bir iki tanık bulmalısınız ki, polis geldiğinde kaza raporu çıkartırken arabaları tekrar aynı yere koyabilesiniz.

  - polisi* mutlaka arayın.
  vaktiniz yoksa, gecenin bir yarısı ise vs. sigortadan para alabilmek için tek şart zabıt tutturmak. az hasarlarda anlaşmak da bir yol ama yine de karşı tarafın ne derece güvenilir olduğunu anlamak lazım. suç sizdeyse de yine trafik sigortasından veya kaskodan para almak için gerekli. adam sırra kadem basabilir* veya siz ödeyecekseniz daha önceki 3-5 vuruk da işin içine girebilir.

  - polis'i bekleyin.
  normal şartlarda ve özellikle trafik saatlerinde en az 1,5 2 saate ihtiyacınız var. gelmedi gelmeyecek sabırsızlığıyla ilk hareketinizden vazgeçmeyin. karşı tarafın mızıklanmalarını dinlemeyin.

  - beklerken ehliyet ruhsat fotokopilerini çıkarttırın.
  karşı tarafınkini alın. istiyorsa sizinkini verin. karşılıklı telefon numaralarını ve isimleri alın.

  - rapor tutulurken sakin ve sessiz olun.
  karşı taraf biraz şapşalsa çok fazla konuşacak, rüşvet teklif edecek veya türlü şekil maymunluk yapacaktır. cool durursanız bu size iyi puan kazandırır. net ve kısa konuşun. kanun güçlüdür pozları yapın. memurlara iyi davranın.

  - raporu kontrol edin.
  dediklerinizden başka bir şey yazılmamasına, kaza krokisinin doğru çizildiğine, bilgilerinizin doğru yazıldığına emin olun.

  - kaza dosya numaranızı alın. kaybetmeyin. sonuçları buna göre alacaksınız ve de hasarı buna göre ödeyeceksiniz.

  - dikkatli gidin, iş çıkış saatlerinde park yerinden çıkan, heyecanlı dallamaların arkasından geçmeyin*.
 • insanın güzel giden gününün ağzına sıçan,günlerce kaza anını kafada tekrar tekrar kurgulayıp şöyle yapsaydım da böyle olsaydı türünden hayıflanmalara yol açan sinir bozucu durum.
 • - bak şimdi önce şu iki arabanın arasından geçip şu kamyonun önüne kıracağım, karşıdan gelen aracı yoldan çıkardıktan sonra şu köprüden atlayıp aşağı yola

  - ismail...

  - geçeceğim aşağı yola geçtikten sonra

  - ismaiiiillll...

  - şu parkta oturanların üstüne sürüp yolumuza devam edeceğiz göreceksin hiçbir şey olmayacak.

  - çarptık zaten ismail çarptık sabahtan beri anlatıyorsun o iki araba bizi yoldan çıkardı anlatırken götünle mi bakıyorsun yola ya...
 • insanın içini pişmanlıklarla dolduran bir vukuat.keşke almasaydım arabayı , o yolda ne işim vardı , niye içki içtim ki sanki gibi cümleler kafada sürekli dolaşır.
 • altındaki başkasının arabasıysa,hele ki baban gibi saygıdan dolayı gereğinden fazla çekindiğin birininse haklı olmana karşın korkudan;
  +tamam hasar neyse öderiz ya uzatma! diyip sonradan yaptıklarından hangisi için pişman olacağını bilemeyeceğin bi durumdur.