• ekşi sözlük'ün de iş aldığı tuhaf bir sektör. sayfanın aniden kayması şeklinde taktikler geliştirmişler; bir linke tıklayacam derken reklama tıklaman sağlanıyor. geneli tırt şeylerin reklamı aslında, gerçekten çok anlamsız şeyler var.

edit : (bkz: minik ilayda'ya yardım kampanyası) minik bir kızımız için dayanışma başlığı; destek olalım, oldurtalım. sevgilerimle.

edit : debe sezonu açıldı haydeee. (bkz: şehit kütüphaneleri) diye de bir şey varmış. kütüphanelerin yaygınlaşması için şehitlerin adları gerekmesin bundan sonra. ama yiten bu insanlarımızın adının kütüphanelerde yaşaması, adlarının yeni kütüphaneler açılmasına vesile olması, toplumumuzun bütün bu acı olayların sorumlusu olan cehalet belasını bir nebze olsun yenebilmesine yardım olacaksa bu teskin edemeyecek de olsa küçük bir tesellidir.
  • bir reklam veren olarak bu tür siteleri kara listeye alıyorum. yandex ve google için hem görüntülü, hem de arama ağını kullanıyorum. verdiğim reklamın rastgele tıklamaya yönlendiren sitelerde çıkmamasına özen gösteriyorum.

hiç kimse sitesine rastgele girilmesini ve derhal çıkılmasını istemez, hele bundan dolayı para kaybediyorsa. niçin reklam veriyorlar? insanlar reklamı görsün, ilgisini çeksin, kendi tıklayıp gelsin ve alışveriş yapsın ya da rezervasyon yapsın diye.

google'ın bir mottosu vardı: don't be evil. yani kötü olmayın, dürüst olun sürekli kazanın, kötü olduğunuz sürece kısa süreli kazanırsınız.
  • adblock plus tarafından anası tersten sikilmiş sektör.
  • dansöz gibi kıvıran bir web saysafasıyla mümkündür. tam bir linke tıklayacaksın, hop sayfa kayıyor ve imleç reklam üzerinde. basmazsanız heh atlattık diyorsunuz ve istediğiniz linke tıklamak istediğiniz anda hop bi daha kayıyor.

bu işin altında bilim var gençler. gerçekten takdir edilesi. adam oturup sayfaya giren adamın hangi linke tıklayacağını ve ne kadar sürede bunu yapacağını hesaplamış, reklamı devreye sokmuş, hadi buna eyvallah. üzerine ikinci defayı da hesaplayabilmeyi başarmış, ve genelde de isabet elde edebilmiş. gerçekten takdir edilesi. biz zavallı geri zekalılar olarak tıklayacağız o reklama, başka şansımız yok..
  • reklamın yanı sıra bildiğin dolandırıcılık için de kullanılıyor bu yöntem.

cep telefonunuzda mobil ödeme aktifse ve internete mobil ağ üzerinden erişiyorsanız çeşitli film izleme sitelerine falan girdiğinizde 5 dakika sonra telefonunuza "hede hödö servisine abone oldunuz, üyelik ücreti haftalık 15 liradır" mesajının gelmesi işten bile değil.

müşteri hizmetlerinizi arayınca asla yardımcı olmuyorlar ve "tıklamışsınızdır, kabul etmişsinizdir" diye saçma sapan konuşuyorlar. mobil ödemeyi kapatıp üyelik iptali için mesaj atıyorsunuz ama o ilk 15 lira girmiş oluyor. 15 liranın iadesi için kaç kişi uğraşıyordur ki? adamların da amacı bu zaten. yanlışlıkla yapılan üyelikten sonra kimse sizin aptal video, melodi sik sok servislerine üye kalmak istemiyor. 2000 yılında değiliz ve cebimizde nokia 5110'lar yok artık. mesele tam da bu işte "allah belasını versin" deyip 15 liranın iadesi için uğraşmayanlar muhtemelen bu adamların zengin olmasını sağlıyor.

allah belanızı versin.
  • hürriyet internet sayfası. hem açılmıyor açıldığında ise çıkılmıyor.
  • bir de bunların reklamı kapatmak için koydukları çarpı işaretini bilerek sola koyanları var. sağa çarpıya benzer bir şekil koyup , "çarpı sağdadır" alışkanlığıyla kapatayim derken, reklamın içerisine dalmanızı sağlayan işi gücü hinlik olan firmaları var. adblok iyi ki varsın.
  • zaman hırsızlığıdır. sitelerinde bu tarz reklamlar verenler samimiyetsizce hırsızlığı yolsuzluğu eleştirmesin. onların telafisi olut, insanların çalınan zamanını yerine koyamazsınız.
    omurgalı olmak gerek.
  • bende ters tepen sektör. karşıma çıktıkça o markadan soğumakla birlikte çevremde kötülüyorum onları.
  • youtube'da video arama sonuçlarında da vardı bir ara. hala öyle mi bilmiyorum ama aradığınız video en üstte çıkıyor, tam tıklayıp izleyecekken reklam filmine dönüşüyordu. o gün bugündür youtube'dan soğudum.

milliyet'in flaş flaş flaş haberleri ne kadar iğrençse bu reklam yöntemi de o kadar iğrenç.
hesabın var mı? giriş yap