şükela:  tümü | bugün
 • tarihi şahsiyet için (bkz: drakula)
 • cok pahali sati$ yapan esnaf* ve hep dusuk not veren ogretmenler* icin kullanilan tabir.
 • camlarinda "fiyatlari $oyle indirdik, boyle damping yaptik, cildirdik" gibilerinden yazilar yazan bir kisim dukkanlarin icerisinde sizleri beklemekte olan i$ yeri sahiplerinin genel adi.
 • (bkz: ebru voyvoda)
 • (bkz: drakula)
 • kont draculadır sadist bir yaratıktır transilyanya bölgesi bu adamın sayesinde günümüzde çok turist alır.
 • fatih sultan mehmet ile kan kardeşi oldukları ancak voyvodanın daha sonra milliyetcilik ruhunun kabarması ve akabinde macaristanda akla hayale gelmeyecek işkenceler yaptığı söylenir.
  diktirdiği kazıkları yağlatması ve insanları diri diri kazığa oturtması meşhurdur.bu kazıkları öyle yaptırırmış ki oturtulan kişi hemen ölmez belli bir müddet acı çekermiş.namı değer drakula bu sırada kazıkların arasına masa kurdurur,onlardan aldığı bazı uzuvları(gögüs,el,kol gibi) karşılarında yer ve kanlarını içermiş.
  birgün çocuğunu emziren bir kadın görmüş,emzirdiği memesini kesmiş,yavrusunun kafasını kestiği göğsün yerine çiviletmiş.bunların gerçekliği tartışılabilir.umarım dünya buna şahit olmamıştır diyelim.
 • resmi adi 3.vlad olup kütügünün ise macaristan oldugu iddia edilmektedir. osmanli ile alip veremedigi olanlardan olan saygi deger prensimiz ejderhanin oglu (draculea) lakabiyla nam salmis olsada osmanliya esir düsmekten ve yeniceri kahvelerinde ortacilik yapmaktan kurtulamamistir. sadistlikte ve düsmanlarina iskence etmekte ulasilamayacak kademelere ulastigi bir cok kaynakta iddia edilmektedir. bir isyan sonrasi kellesinin vurulmasi ve kaziga gecirilip sergilendikten sonra bal dolu bir sepete konularak istanbula gönderilmesi hayatin ironik yanini göstermistir.
  bram stoker 1897 yilinda yazdigi roman ile drakulaya ölümsüzlük yolunu acmistir. yöntem degissede günümüzde hala cok sayida yönetici kilikli voyvoda yasamaktadir.
 • kont drakula ya da kazıklı voyvoda olarak nam salan ııı. vlad tepeş, 15. yüzyılın ortalarında wallahya bölgesinin yani osmanlı’nın adlandırmasıyla eflak vilayeti’nin prensidir. düşmanlarını kazıklara çakarak işkenceyle öldürmesiyle tarihe geçmiştir. sonradan bram stoker'ın drakula romanına ve drakula filmlerine konu olmuştur.
  her şey, drakula’nın babası olan ıı. vlad’ın osmanlılara, 1440'ların başında yapılan savaşta yenilmesi ile başlamıştır.
  1442-1448 yılları arasında osmanlılar'ın elinde tutsak olarak yaşamıştır.
  1456'da eflak'a bir sefer düzenlemiş ve ıı. vladislav'ı öldürerek ııı. vlad adıyla eflak voyvodası olmuştur.
  kazığa geçirilenlerin kanlarını fıçılarda toplatıp şarap gibi içtiğine dair söylentiler daha sonra onun bir vampir olduğu efsanesine neden olmuştur.