şükela:  tümü | bugün
 • general kazım dirik: ittihat ve terakki cemiyeti'nin ilk üyelerinden; mustafa kemal 19 mayıs 1919 günü "9. ordu kıtaatı müfettişi" olarak samsun'a çıktığı sırada onun "erkan-ı harbiye reisi"; izmir suikasti sırasında izmir valisi.
  http://www.biyografi.net/…isiayrinti.asp?kisiid=275
 • ankarali reklamci...
  (bkz: cargo)
 • şirincenin çirkince olan eski ismini değiştirerek, kullanılmakta olan ismini veren izmir valisi...
 • 1880-1941 yillari arasinda ya$ami$ asker ve devlet adami.

  1899'da harp okulu'nu, 1912'de de erkan-i harbiye'yi bitirerek kurmay yuzba$i oldu. 1. dunya sava$i'nda canakkale ve suriye cephelerinde sava$ti. mustafa kemal'in ordu mufetti$i olarak samsun'a gonderilmesini, o sirada kurmay ba$kani olan kazim dirik saglami$tir. kurtulu$ sava$inda da buyuk emekleri olan kazim dirik,1922'de generallige yukseldi.

  kurtulu$ sava$i'ndan sonra askerlikten ayrılan kazim dirik, bitlis ve izmir'de valilik yapti. 1935'te atandigi trakya bolgesi genel mufetti$ligini omrunun sonuna kadar surdurdu. bu gorevleri sirasinda koy kalkinmasi ve egitim konularinda yaptigi cali$malar bolge halkinin ya$am duzeyini yukseltmi$tir.

  kaynak: http://www.kimkimdir.gen.tr/
 • mustafa kemal'in askerlikten istifasını -yanılmıyorsam 8 temmuz 1919- istanbul hükümetine telgraf ile bildirmesinin ardından karşısına çıkıp "siz görevi bıraktığınıza göre evraklarımı kime teslim etmemi arzu edersiniz" deyip zaten içinde ağır fırtınalar ve korkular yaşayan mustafa kemal'i moralen bitiren adam. mustafa kemal'in çok büyük bir üzüntüye kapıldığı ve rauf orbay'a dönüp "sanırım bu dakikadan sonra yapacağımız en iyi iş göz önünden kaybolup kendimizi kurtarmak" dediği rauf orbay anılarında vardır.

  bu hareket karşısında tüm ümidini ve dirayetini yitiren mustafa kemal'i çıktığı yola tekrar geri döndüren ise hemen arkasından ziyaretine gelen kazım karabekir olur. paşanın yanında bir grup askerle geldiğini haber alan mustafa kemal tutuklanacağı korkusu ile büsbütün umitsizliğe kapılır. fakat kazım karabekir onu tutuklamak bir yana odaya girer, bir selam çakar ve "ben ve tüm askerlerim emrinizdedir paşam" der. o anda hababam sınıfı muziği ağır tempodan hızlı tempoya geçer, yüzler tekrar gülmeye başlar. fırtına geçmiştir, hareket devam edecektir.

  kazım dirik ise bu yaptığına rağmen suçlanmaz ve hem kurtuluş savaşında hem de cumhuriyet döneminde çeşitli vazifelere getirilmiştir. kendisi de bir asker olan mustafa kemal muhtemeln bu hareketi "askeri disipline bağlılık" olarak değerlendirmiş ve kazım dirik'e düşmanlık beslememiştir.

  o gün milli hareketi tekrar canlandıran kazım karabekir ise -atatürk'ün neredeyse tüm yakın arkadaşları ve yoldaşları gibi- bir noktada onunla ters düşer ve atatürk tarafından harcanır. öyle ki nutuk'ta neredeyse vatan haini ilan edilir.
 • göztepe'nin ilk başkanıdır.
 • kendisi 1881 manastır doğumlu olup, mustafa kemal ile samsun'a çıkarken üçüncü ordu müfettişliği kurmay başkanı idi. o dönemde binbaşı rütbesinde iken kurtuluş savaşı sonrası tümgeneral olarak askerlikten ayrılmış, bitlis ve izmir valiliği görevlerini yaptıktan sonra trakya genel müfettişi görevine getirilmiş, görevi esnasında icra edilen trakya manevraları'nda görev yapmıştır. ki zaten osmanlı döneminde de idari görevlerde bulunduğundan mülki amirlik görevleri askerliğine baskın gelmektedir. edirne (şu anda kırıkkale) vali yardımcısı abdullah aslaner kendisi hakkında güzel bir biyografi hazırlamış, paylaşalım.

  imdi, malumunuz izmir suikastı olayı (ki hala ve hala çok karanlıktır) kendisinin valilik koltuğuna neredeyse yeni oturduğu dönemde gerçekleşiyor. kazım paşa, giritli şevki'nin kendine haber getirmesiyle gazi paşa'ya "burada suikast var, gelmeyin" diye telgraf çeker. sonrasını da biliyorsunuz zaten, ilginç yargılamalar sonucu idamlar, üç aliler divanı, kurt kanunu.

  kabri bornova'da kokluca mezarlığındadır.

  dirik hakkında nutuk'ta enteresan yargılamalar yapılmış, toparlayıp tekrar uğrayacağım bir ara.
 • izmir aliağa ilçesindeki merkezi mahalle
 • izmir suikasti sırasında izmir valisiymiş. öncesinde de batum valiliği yapmış.
 • falih rıfkı atay’a* göre mustafa kemal ile kazım dirik rauf orbay’dan gizlice danışıklı olarak oyun oynamıştır.

  amacı karabekir paşa’nın üniformasız olan ve artık üstü olmayan mustafa kemal’in en yakını tarafından terkedildiğinde dahi önceden söz verildiği gibi sayıp saymayacağını test etmektir.

  kazım karabekir de mustafa kemal ‘e tam güvenmemekte ve hareketin başında kendisinin olması gerektiğini düşünmektedir.

  bu yüzden kazım karabekir mustafa kemal’in emrine başçavuş ali’yi vermiştir. görevi mustafa kemal en küçük hareketini bile gözden kaçırmamak ve karabekir paşa’ya iletmektir. ancak mustafa kemal başçavuş ali’yi elde etmiş ve karabekir paşa davaya ters hareket ederse gizlice deli halit paşa ile kumandaya el koyma konusunda anlaşmıştır.