şükela:  tümü | bugün
  • erzincan ve erzurum'u ermenilerden kurtardığını öğrettiler zamanında... ayrıca atatürk'e yapılan izmir suikatinden dolayı yargılanmış ve fakat aklanmıştır, hadi hemen sonra, milletvekili olmu$, onu da geçtim, tbmm başkanlığı yapmıştır uzun dönem.
  • bildigim kadariyla kurtulus savasinin basinda sahip oldugumuz tek düzenli birlik kazim karabekir pasa nin birlikleriydi. cunku o istanbuldan gelen emirleri dinlememis ve ordusunu terhis etmeyip ataturk un emrine sunmustur. dogu ordulari kumandanidir.
  • erenköy'de müzeye çevrilmiş evi, ve aynı sokakta birkaç bina ileride kültür merkezi vardır.
  • uzun bir süre izlendi, takip edildi. yazdığı rivayet edilen 'kırmızı kitap'a sahip olmak, cezaevinde bir süre yatmak için sebepti. ne zaman muhalif oldu ne zaman tekrar sistem içine girdi belli değil galiba.
  • ereknköyde kazım karabekir adlı bir ilköğretim okulu war
  • kurtulus savasinda buyuk hizmetleri olmus bir komutandir. ataturk, erzurum kongresi sirasinda askerlikten istifa edip "sine i millette bir ferd" oldugunda karsisinda selam durmus ve "pasam, kolordum ve ben eskisi gibi emrinizdeyiz" diyerek bir vefa ornegi gostermistir. kurtulus savasini takip eden donemde askerlerin ayni zamanda milletvekili olamayacaklari seklinde bir duzenleme yapildiginda fevzi pasamilletvekilligini birakirken rauf orbay, refet bele ali fuat cebesoy ve karabekir uniformalarini cikarip milletvekili olarak kalmayi tercih etmisler ve terakkiperver cumhuriyet firkasini kurmuslardir. seyh sait isyani sonrasindaki donemde parti kapatildiginda bu buyuk komutanlarin askeriyeye donmelerine izin verilmemistir. nutuk'ta cumhuriyet fikrini kabul edemedigi ve askeriye yerine siyaseti tercih ettikleri icin ataturk tarafindan cok sert elestirilir. ataturk'e suikast olayiyla bir ilgisi olmadigi halde izmir suikasti bahane edilerek tekrar rencide edilmistir. daha sonraki yillarda ataturk eski cephe arkadaslariyla yakinlasmak istediginde ali fuat pasa araciligiyla kendisiyle baglantiya gecmis ve kendisini dolmabahce sarayindaki bir davete cagirmistir. ancak karabekir, karsida olan evine donebilmek icin erken ayrilmak durumunda kalmis, ve ne yazik ki ikisi gorusememislerdir. ismet pasa'nin cumhurbaskanligi doneminde meclis baskanligina getirililerek bir nevi itibari iade edilmistir. (o donemde rauf orbay, ali fuat cebesoy ve refet bele de buyukelcilik, bakanlik gibi cesitli gorevlere getirilmislerdir.)

    ayrica kendisinin 1923'teki ilk izmir iktisat kongresi'nin baskanligina secildigini de belirteyim.