şükela:  tümü | bugün soru sor
 • sisli de bir caddeye ismini vermistir.
 • orgeneral orbay; 1887 yılında izmir'de doğdu. 1904 yılında topçu teğmen rütbesi ile harp okulu'nu bitirdikten sonra, aynı yıl girdiği harp akademisi'ni 1907 yılında bitirerek kurmay oldu. 1922 yılına kadar çeşitli birlik ve karargah görevlerinde bulundu. 1922 yılında tümgeneral (mirliva), 1926 yılında korgeneral ve 1935 yılında orgeneralliğe yükseldi. tümgeneral rütbesi ile 3 ncü kafkas tümeni komutanlığı ve genelkurmay ii nci başkanlığı, korgeneral rütbesi ile aynı göreve devam ederek bilahare afganistan askeri heyet reisliği ve 4 ncü kolordu komutanlığı görevlerinde bulundu. 30 temmuz 1930 tarihinde jandarma genel komutanlığı'na, 24 ağustos 1935 tarihinde, 3 ncü ordu müfettişliğine atandı. daha sonra orgeneral rütbesi ile yüksek askeri şura üyeliği ve genelkurmay ii nci başkanlığı görevlerinde bulundu. 12 ocak 1944 tarihinden 23 temmuz 1946 tarihine kadar genelkurmay başkanlığı yaptı. bilahare atandığı yüksek askeri şura üyeliği görevinden, 6 temmuz 1950 tarihinde emekli oldu.

  fransızca, almanca, italyanca bilir. evli bir çocukludur.

  harekat ordusu ile harekat'a, karadağ hudut olaylarına, balkan, 1 nci dünya ve kurtuluş savaşları ile dersim harekatı (isyani bastirma harekati yoksa isyanin kendisi degil. aman yanlis anlasilma olmasin)'na katıldı.

  3 haziran 1964 tarihinde vefat etti. ankara'da devlet mezarlığı'nda toprağa verildi.

  kaynak: www.tsk.mil.tr
 • (bkz: rauf orbay)
 • ankara'nın mamak ilçesinin bir mahallesidir

  muhtarlık telefon numarası : 312 3674010

  (bkz: sokak sokak mamak)
 • bir "sayın"dır gidiyor, 1970'ler türkiye'sinde.. daha doğrusu 1970'ler ankara'sında..
  önce parlamento literatürüne girmişti bu "sayın" sözcüğü.. kim mi çıkartmıştı ilk kez ?.. hayır, sayın ecevit değil, nur içinde yatsın, sayın kazım orbay idi bu sözcüğün mucidi..
  1960 kurucu meclisine başkan seçilen general kazım orbay, eski meclislerin geleneksel "bey" sözcüğünü, "sayın" ile değiştirmiş ve parlamento içtüzüğünün yeni bir kuralı haline gelivermişti bu hitap tarzı..
  kurucu meclis'i izleyenler anımsayacaklardır.. başkan kazım orbay, görüşmeler sırasında sadece bir kez bu "sayın" sözcüğünü ihmal etmiş, onun da gerekçesini özür dileyerek açıklamak zorunda kalmıştı, gene meclis kürsüsünden..
  nasıl mı ?.. efendim, kazım orbay, gürültülü bir oturumda, kurucu meclis'in hareketli üyelerinden, esnaf ve sanatkarlar konfederasyonu ve de fırıncılar temsilcisi hasan tez'e sesleniyordu : "sayın tez, sayın tez, konuşma süresi dolmuştur, sayın tez.."
  rahmetli hasan tez, o sırada karadeniz şivesine tam gaz vermiş gidiyor, başkan orbay'ın uyarısını bir türlü işitmiyordu..
  orbay, gözündeki monokl gözlüğünü düşürecek şiddette bir sesle bağırıvermişti bunun üzerine : "hasan, buraya bak !.."
  kısa bir sessizlikten sonra hasan tez, başkanlık kürsüsüne dönerek esas duruma geçmişti : "buyur sayın komutanım !.."
  salonda gülüşmeler kesilince, başkan orbay da bir açıklama gereğini duymuştu : "özür dilerim sayın üyeler. sayın tez ile eski bir silah arkadaşlığımız vardır da.."
  sonradan öğrenmiştik.. meğer hasan tez, kazım orbay'ın emireri imiş vatani hizmeti sırasında !..
  (bkz: örsan öymen) (bkz: politika kazanı)
 • 1904 yılında harp akademisinden topçu sınıfından mezun oldu. mezun olduktan sonra harp akademisine girdi, o zamanlar harp akademileri'ne girmek için harp okulu ilk sıralarda bitirmen gerekirdi şu an sınır kaçtı hatırlamıyorum fakat mustafa kemal atatürk paşa'nın kurmay olabilmek için topçu sınıfından piyade sınıfına geçtiğini biliyorum. kazım orbay paşa harp akademisini 1. bitirdi.

  1908 ve 1909 yıllarında almanya'da topçu okulu eğitimi aldı.

  kurmay olduktan sonra en önemli görevi olarak harekat ordusu'nda 31 mart isyanı'nı bastıranlar arasındaydı. harekat ordusu hüseyin hüsnü paşa tarafından istanbul'a getirilmiş, istanbul'a girdikten sonra komuta mahmut şevket paşa'ya verilmiştir. bilinenin de aksine istanbul'da komutası değişmiş harekat ordusunun kurmay başkanı mustafa kemal değil, ordu istanbul'a girmeden bir hışımla berlin askeri ateşeliğini yaparken istanbul'a gelen kurmay binbaşı enver'dir. enver ilerleyen zamanlarda genelkurmay başkanı olacaktır. bu arada kazım orbay'da istanbul'a geldikten sonra değişen komuta kademesinden etkilendi ve ordu kurmaylığını adını hatırlamadığım bir kurmay yüzbaşıya devretti.

  1914 yılında genelkurmay başkanı başyaverliği yaptı.

  31 ağustos 1922'de tuğgeneralliğe ilk yılında ikinci sıradan terfi etti.

  general olduktan sonra 5 aylık genelkurmay ikinci başkanı vekilliğinin ardından genelkurmay ikinci başkanı oldu

  korgeneralliğe terfi ettirilerek afganistan genelkurmay başkanı oldu bunun ne ve nasıl olduğunu başka zaman uzun uzun anlatırım.

  12 ocak 1944 yılında türk silahlı kuvvetleri'nin genelkurmay başkanlığını yaptı.

  kazım paşa aynı zamanda mühendis olup, italyanca, fransızca, almanca ve ingilizce bilirdi.
 • haşmet orbay ın babasıdır.

  genelkurmay başkanlığı görevinde bulunduğu sırada oğlunun karıştığı ankara cinayeti sonrasında inönü nün isteği üzerine istifa edip, yüksek askeri şura üyeliğine getirilmiştir.