şükela:  tümü | bugün soru sor
 • krakow'un eski yahudi yerleşimlerinden biri.
 • krakow'da, genellikle mumlarla aydınlatılan hoş atmosferlere sahip kafelerin olduğu semt. eszeweria ve singer isimli cafeler görülmeye değerdir. zapiekanka da buradaki büfelerde tadılmalıdır.
 • scottsdale'da mükemmel bir şarap barı. mahzen dekorasyonu ve loş ışıkları var.
 • bohem bir havası olan, özellikle akşam üstü demlenmesi pek keyifli bölge. insanlar rahattır, kolay iletişim kurar, saatlerce sohbet edip içebilirsiniz.

  sonunda da elinize bir zapiekanka alarak old town'a doğru salınırsınız.
 • krakow un cihangiri diyebiliriz. zapiekanka icin endzior u, fici bira icin omerta yi tavsiye edebilecegim tarihi bir yahudi mahallesi
 • krakowa gidildiğinde görülmeden dönülmemesi gereken mahalledir. ayrıca buradan kısa bir yürüyüşle oskar schindlerin fabrikasına gidebilirsiniz. bu semti gezerken kendi başınıza değil freewalkingtour ile rehber eşliğinde gezmenizi öneririm. schindler's list sahnelerinin çekildiği yerleri, semtteki sinagogların özelliklerini, semte dair yaşamı çok güzel bir şekilde ücretsiz olarak öğrenebilirsiniz. yaklaşık 2.5 saat süren tur sonunda rehbere bahşiş verip vermemek tamamen size kalmış.
 • krakow şehrinin yahudi bölgesi, tık

  buraya schindler'in fabrikası'na giderken uğradım yolumun üstünden geçiyordu, o kadar çok üşüyordum ki eldiven olmasına rağmen bazı parmaklarımı hissetmiyordum, beynimdeki enzimler de baya yavaşlamıştı sonra eszeweria diye bir bar gördüm içerisi mağara gibiydi fakat sapsarı bir ışık parlıyordu dışarıya doğru, düşünmeden attım kendimi bara, tık, sıcaklığa doğru yürüdüm yürüdüm ve kısa bir süreliğine hayal görüp görmediğimi düşünmeme sebep olan şeyle karşılaştım, odun sobası, sobanın dibine kıvrıldım hemen, 8 liraya evet yanlış duymadınız 8 liraya kocaman bir bira(zywiec) söyledim, tık, önce ellerim ve ayaklarımdaki buzlar çözündü sonra beynimdeki enzimler çalışmaya başladı, schindler'in fabrikası'nın giriş saatini çoktan kaçırmıştım, ben de kalktım alchemia'ya geçtim, orada da kocaman bir bira(bu sefer tyskie) söyledim, yine kapkaranlık ve yalnızca mumlarla aydınlatılmış bir yerdi, tek başıma sıcakta oturdum, düşündüm, insanları izledim, yanda benim gibi tek başına oturmuş bira içen bir adam vardı, aramızda yaklaşık 35-40 yaş vardı, tüm dikkatim bir anda adamın üstünde toplandı, duruşu ve tavırlarını nedense kendime çok benzettim, her ne kadar adamı tanımak istesem de ben herhangi bir girişimde bulunamadan gitti adam, tık, ben de biramı bitirip hemen yakındaki bir başka bara, singer'a, geçtim, burası da yine mumlarla aydınlatılmış mağaramsı bir yerdi. iki barmen kız polonya'da gördüğüm en soğuk tiplerdi, biramı(yine tyskie) içip kalktım, ısınmış bir şekilde old town'a geri döndüm. schindler'in fabrikası'nı göremedim ama yahudi bölgesinde oldukça keyifli zaman geçirdim.
 • yukarıda da değinildiği gibi loş ışıklı mekanları ve canlı atmosferiyle insanı çeken, aidiyet hissettiren, sıcak krakow mahallesi.

  bir sokağında zamanın terzisi, marangozu ve manavının dükkanlarını birleştirip, yine mum ışığında yemek yenilebilen romantik ve antika eşyalarla donatılmış bir restorana çevirmişler; mekan ona rağmen çok küçük ve yiyecek-içecek seçeneği kısıtlı olsa da insan bir uğramak istiyor (bir dahaki sefere).

  loş ışık olmasa da olur, bana ucuz içki verin, derseniz polonya'nın diğer şehirlerinde de bulunan pijalnia wodki i piwa isimli "tektekçi"de shot çeşitlerini 4.5 zlotiye (yaklaşık 1 euro) deneyebilirsiniz. fındıklısı bana fazla tatlı geldi, acı soslusu fena değil, ayvalısını özellikle öneririm.

  loş ışık da olsun, ucuz içki de olsun, diyenlere ise çaprazındaki komisariat alternatif olabilir, orada da bira, vodka yanlış hatırlamıyorsam 5 zloti civarındaydı.

  not: sadece içmeye gitmeyin tabii canım (bkz: kendini ergen gibi hissetmek).
 • (nasıl unuturum, ayrıca...) nigel kennedy'nin kroke grubuyla kayda aldığı east meets east albümünden balkanik sosla harmanlanmış geleneksel polonya şarkısı.