şükela:  tümü | bugün
 • kazlıçeşme, istanbul sur dışında yedikule'nin karşısına düşen semtin adıdır. semt, adını halen mevcut olup 953/1546 tarihli ve üzerinde kabartma bir kaz tasviri bulunan ünlü çeşmeden alır.. üzerinde yer alan kaz tasvirinden dolayı çeşmeye verilen ''kazlıçeşme '' adı, semte de ad olmuştur. bu çeşmenin yapılışı ile ilgili kömürcüyan'ın istanbul
  tarihinde şu şekilde bir hikaye yer alır.

  kazlıçeşme'ye verilmiş olan bu adın sebebi şudur: bir kaz, otladığı sırada yeri eşeler ve eşelediği yerde bir su çıkar. halk da burasını kazarak bir menbâ bulur ve suyu getirip bir çeşme yapar*
  (kömürcüyan;1952, 28)
 • adının menşei olan çeşme hâlen mevcut olan semt.
  fakat çeşmenin alınlık kısmındaki kaz rölyefi uçup gitmiştir;*
  artık kaz silüetini andıran bir çukur vardır sadece alınlıkta.

  çeşme meraklılarına not: kazlı tarihî bir çeşme de kıraç semtinin girişinde vardır. çeşmenin tarihî 'görünüşlü' olduğunu sanırdım hep ama tarihî imiş gerçekten de.
 • adını hatırlayamadığım istanbul alınmadan önce yaptırılmış sonra defalarca restore edilmiş ufak bir cami de bulunmaktadır bu ilçenin yedikuleye çıkan yollarından birinde.
 • yamulmuyorsam, zeytinburnu stadı'na banliyö treniyle gitmek isteyenlerin ineceği duraktır.
 • bir rivayete göre ikinci mehmet istanbul'u kuşattığında... bizans imparatorlarının sefer dönüşü görkemli törenlerle kente girdiği anıtsal kapı altınkapı'nın karşısındaki çayırda ordugâh kuran yeniçeriler, su aradıklarında, sakabaşının dikkatini, uçuşup bir yerde toplanan kazlar çekmiş, ''kazların olduğu yerde su vardır, gidin bakın'' demiş... gitmişler, bakmışlar ve suyu bulmuşlar... çeşme yapmışlar; çeşmenin üzerine de bir kaz figürü işlemişler... olmuş size kazlıçeşme.
 • buranın bir de tren istasyonu vardir.

  cok uzun seneler, gerek zeytinburnuspor macları icin gelenlere, ama daha cok efes pilsen'in avrupa'da estirdigi doksanların ortasında abdi ipekci'ye ev sahipligi yapmi$tir bu tren istasyonu.
  buranın, hatirlayanlar olur cok eski zamanlarda rayların ötesinden a$$agi bir koruma tertibati yoktu. ömrü cok olsun bir basketbol a$igi yılmaz isimli bir arkada$ ileride olabilecek kötü $eyler icin kendisini feda edip zeytinburnu belediyesinin bir koruma tertibati almasına sebep olmu$tur.

  sene 1993 ya da 1994, efes pilsen'in panathinaikos'u $amar oglanına döndürdügü seneler. rutin bir mac cıkı$ı, efes pilsen macı kazanmi$, istasyonda igne atsan yere dü$mez, fenerbahce taraftarları kümelenmi$ler tezahurata ba$lami$lar fenerbahce lehine. o sıra bir sessizlik, gruptan soru geliyor kalabalıga
  ''hop lan aranızda cimbomlu var mi''

  tabi bir sessizlik ani, hani o ortamda aklımdan real madrid taraftarı oldugum, eger ta$aklarımı sıkarlarsa real madrid ilk 11'ini tersten okuyabilecegim geciyor. bu sıra yılmaz gruba dogru yönelip ''yoouk, ben be$ikta$liyim'' diye hareketleniyor.
  kar$ı grup böyle bir atagı beklemedigi icin $a$irmi$, ama tabi ak$am ak$am i$ ciktigi icin de sevincliler, yılmaz'ı önce raylara sonra kazlıce$me'de tren istasyonu üzerindeki balıkcılara atiyorlar..
  yakla$ık 2 tren sonra yılmaz kar$ıdan görünüyor, üzerinde ray izi, hafif sacı ba$i dagilmi$ ama vakurlugunu kaybetmemi$ o r harfini söylemeyen tatlılıgı ile;
  ''gövdünüz mü karakartal gücünü''

  yılmaz'ı önce balıkcılar misafir etmi$ üstlerine dü$tükten sonra, akabinde tekrar jeton almak icin yöneldigi zaman gi$ede duran memur sen demin a$$agi dü$en cocuk degilmisin diye bedava gecirmi$ turnikeden. ve aradan iki hafta gecti, gene efes pilsen, gene bir avrupa kupası macı. clear cantu olması lazım rakibinde. bir oyuncusu iki kere teknik faul alıp oyun di$i kalmi$ti. neyse konumuz tabi kazlıce$me, mac cıkı$ı efes pilsen 15-20 sayı farkla galip gelmi$ gene tren istasyonundayız. manzara iki hafta öncesinin aynısı tezahuratlar falan derken yılmaz sanki tüm sesini buraya saklamı$casına ''kavakartal oley!!'' diye tüm sesiyle bagirir, gene fenerbahceli grup orda, gene balıkcılar a$$agida, yılmaz gene önce raylara, sonra balıkcıların üzerine. gi$e memurları bu sefer gruba catti, insan hayatı falan dediler, incelemede bulundular, yılmaz'ın hep aynı yerden balıkcıların üzerine atılması üzerine isti$arede bulundular ve belediye 3 hafta icerisinde oraya bir demir cekip daha fazla insanın hayatına mâl olacak kazaların önüne gecti..

  belki bugun zeytinburnu belediyesinde yılmaz'ın resmi yok, ama kazlıce$me tren istasyonuna giderseniz sizin aklınızda o olsun.
 • üzerinde kazların olduğu tarihi çeşme kazlıçeşme polis karakolu ile karşı karşıyadır ve aralarında 15 metre bulunmaktadır. fakat nedendir bilinmez kazlıçeşme polis karakolu'nun önüne çekilen kaza yapmış araçlar, hırsızlar tarafından soyulmaktadır. ayrıca tarihi çeşme üzerindeki kaz kabartmaları da koskoca karakolun tam karşısından çalınmıştır.

  sınırlarında:
  (bkz: surp pırgiç ermeni hastanesi)
  (bkz: kazlıçeşme tren istasyonu)
  (bkz: kazlıçeşme polis karakolu)

  yakınında:
  (bkz: balıklı rum hastanesi)
  (bkz: erikli baba cem ve kültür evi)
  (bkz: yedikule göğüs hastalıkları hastanesi)
  (bkz: abdi ipekçi spor salonu)
  (bkz: semiha şakir doğumevi)
  (bkz: zeytinburnu stadı)
  (bkz: olivium)
  (bkz: kazlıçeşme halk pazarı)
 • kadıköy meydanı ve çağlayan meydanı ile birlikte istanbul'un miting merkezlerindendir.