şükela:  tümü | bugün soru sor
 • sözlükte kazuo ishiguro diye arattığınızda işiguro başlığına yöneliyordu. ancak doğru yazılışı kazuo ishiguro olmalıdır.

  başlığın işiguro olarak yönlendirilmiş olması yanlış bir bilgiden dolayı. başlığı açan ve yönlendirenler kendisini japon zannettiklerinden dolayı olsa gerek.

  şöyle ki latin alfabesi dışındaki alfabelerin kullanıldığı dillerdeki isimler türkçede yazılırken türkçede okundukları gibi yazılır. örneğin rus, çin, japon, kore vb dillerinden geçen kelimeler türkçe okunduğu şekilde yazılır.

  kazuo ishiguro japon asıllı bir ingiliz yazardır. 1954'te japonya'da doğmuştur ancak 1960'ta ailesi ingiltere'ye göç etmiştir. yazar üniversiteyi ingiltere'de bitirmiştir ve eserlerini ingilizce yazmaktadır. ingiliz vatandaşıdır, japonya ile ilgisi yoktur. japonya'ya uzun yıllar sona ancak turist olarak gitmiştir.

  o yüzden japon isimleri için kullanılan dilbilgisi kuralı kullanılmamalıdır. ismi ingilizcede nasıl geçiyorsa o şekilde yazılmalıdır.

  işte buyrun kanıtını (aslında bunu da vermeye gerek yok ama neyse) vikipedi'de kazuo ishiguro olarak geçiyor

  https://tr.wikipedia.org/wiki/kazuo_ishiguro
 • kendisi çok şeker şirin bir insanmış. nobel ödülü açıklandıktan sonra inanamamış. insanlar şaka yapıyor sanmış. daha sonra bbc arayınca inanmış. bbc röportajında "e siz beklemiyor muydunuz ödül almayı" diye sorulunca. "nobel almayı neden bekleyesiniz ki, elbette ki beklemiyordum" diyor.

  ayrıca o aksan, o ingilizce nedir öyle. süper.

  https://www.facebook.com/…3221801&hc_location=group
 • d&r 'da kitapları bulunmayan nobel ödüllü yazar.

  nobel aldı ve hiç bir kitabı yok ama siz kasada recep ivedik dvd'si satıyorsunuz hayret diyorum, gelir abi haftaya diyor.
 • bizimle ilgili hiçbir şey bilmezken yavaşça bir kitaptan çıkıp yanımıza süzülüveren hayalet.

  örneğin, nefes almakta bazen zorlanan küçük bir çocuğun dilinden vücut bularak gollerini son dakikalarda sıralayan dokuz numaralı bir futbolcunun olumsallığında.
 • (bkz: beni asla bırakma) isimli distopya romanıyla son nobel edebiyat ödülünü alan yazar.
 • nocturnes - five stories of music and nightfall isimli kitabı ingilizce okuma pratiği yapmak isteyenler için birebir olan nobel ödüllü yazar. kitabın dili gayet net ve anlaşılır. isminden de anlaşılacağı üzere hikayelerden oluşmakta ve bu hikayeler çok akıcı. arada bir ingilizce okuma kitabı bitirme hedefi olan şahsım adıma baya bi yardımcı oldu. benim durumumda olan herkes için bu kitabn bir faydası dokunacağı inancındayım.

  kitapla ilgili atladığım bilgiler editi: kitabın orijinal dili ingilizce. d&r ve idefix gibi ortamlarda satışı mevcut.
 • 2017 nobel edebiyat ödülünü alan japon asıllı ingiliz vatandaşı.
  vakti zamanında japonya da beyin göçü vermiş ki, bu adam gidip kendini karl marx gibi ingiltere de bir kütüphane de geliştirip, ödülün sahibi olmuştur. ingiliz eğitim sistemi ve özgür ortam sayesinde insanlığa ölümsüz eserler bırakmıştır.
 • japon asıllı ingiliz yazar.
  elimde çok karanlık bir kitap var:
  (bkz: uzak tepeler)