şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kazvin, 1995 yılına kadar tahran eyaletinin siyasî-idarî sınırları içerisinde idi. 1995 yılında kazvin şehri tahran eyaletinden ayrıldı ve zencân eyaletinden ayrılan takistan ile birleşerek kazvin eyaleti ismini aldı. kazvin eyaleti, son idarî bölümlemeye göre, iki metropol, on ilçe, on iki şehir, otuz yedi köy ve dokuz yüz otuz altı bucaktan oluşmaktadır. kazvin ve takistan eyaletin iki büyük şehridir. görülecek yerler:

  * kazvin kapısı:
  reşt, bağşah, derb-i kuşek, tebriz, eski tahran kapısı, şeyh abâd, imamzâde hüseyin, hendekbâr isimli sekiz kapıya sahiptir. bugün bu kapıdan kuşek ve eski tahran kapısı ayakta kalabilmiştir.

  *çihil sutûn sarayı:
  bu yapıt, safevîler döneminde (kazvin’in başkent olduğu dönemde) fötür şapka olarak tanınırdı. yapıt, padişah sarayı olup safevî şahı tahmasıb zamanında türk bir mimarın planı üzerinden çok küçük bir santranç üslubu üzerinden yapılmıştır. çok güzel ince ve zarih ahşap işlemeli pencereleri vardır.

  * rûdbâr alamut’un doğal manzaraları:
  elburz sıra dağlarının güney eteklerinde kazvin şehrinin kuzeyinde yer alan alamut çok kar ve yağış almasından dolayı bol sulu ırmaklara, lezzetli kaynaklara, meyve bahçelerine yemyeşil tarlalara ve sessiz ve doğal yazlık yaylalara sahiptir.

  * mescidü’n-nebi:
  bu mescid, genişlik ve büyüklük açısından, mimarî üslup ve yapılışında izlenilen zevk açısından kazvin şehrinin en önemli mescitlerinden biri sayılır. mescidin inşaasının safevîler döneminde başlandığı söylenmektedir. safevîlerin düşüşünden sonra ilgisizlik yüzünden hızlı bir biçimde tahrip olmuş ve kaçarlar zamanında restore edilmiştir.

  * avan gölü:
  avan dağının kuzey eteklerinde avan ismiyle meşhur olmuş bir göl vardır. bu güzel gölün boyu ve eni 500 metredir. bu gölün suyu içindeki bir kaynaktan gelmektedir.

  * şah abbas köprüsü:
  kazvin’den buyin-zehra şehrine doğru giden yolda şah abbas zamanında yapılmış bir köprü vardır. hali hazırda bu köprünün yanında ve ona paralel olarak yeni bir demir köprü yapılmıştır.

  el sanatları ve hediyelik:
  köylerde kilim, halı ve keçe kilim dokuma ve kaşık, tarak gibi ince ahşap oymacılığından ibarettir. hediyelikleri ise, baklava, kuru üzüm, fıstık, badem ve cevizden ibarettir.

  kaynak : www.irankulturevi.com
 • iranda levhalarda qazvin şeklinde görülen eyalet. nüfusunun önemli bir cogunlugu türk kökenlidir. yere düşen eşya kazvinde yerde kalır gibi bir şaka mevcut. eşcinsel göndermeli şakaların yaygın oldugu bir yerdir.
 • bir dönem safeviler'e başkentlik yapmış şehir.
 • tahran'dan 2 saatte filan gidilir trafik yoksa, ama saate dikkat etmek lazım, akşama kalınırsa problem olur. kazvine kadar gidince alamut kalesine de uğramak şarttır.