şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ram değirmeni olarak ram öğütmek açısından vista'dan aşağı kalmamış kde sürümü olmuştur.
  görsellik feci güzeldir, bir ton yeni atraksiyon gelmiştir, vs olmuştur ama pentium 4 2.4 ghz 1 gb ram gibi çok da kötü sayılmayacak bir konfigürasyonu bile gayet güzel biçimde osurtabilmiştir.
  yakında gnu/linux forumlarında dönecek "ne olacak bu kde'nin hali?" konulu tartışmalara hazırlıklı olmak gerekir.

  alternatifleri arasında xfce günden güne taraftan toplamaktaysa da, kanımca henüz olgun değildir. gnome gibi bir midesizliğe devam etmek anlaşılan bir süre daha zorunlu olacaktır.
 • kac yil oldu ya. kac sene oldu. insaf arkadasim, isyan ediyorum ya, kde cikti cikali insanlar bellek kullanimi diyor, cozemediniz sunu. isyan!
  windowmaker kurarim daha iyi. ki iyidir zaten.
 • (bkz: #12302927)
 • çok taze olmasından dolayı birçok bug içerdiği söylenmektedir. eminim ki, en kısa zamanda ufak tefek bugları kapatılarak stabilleştirilecektir. şimdiden linux camiasına hayırlı olsun...

  not: kde tam takım bir masaüstü yöneticisi olduğu için kullanmayı tercih edenler tabi ki kaynak kullanımını da göz önünde bulundurmaktadır. işin güzel tarafı bu insanların birçok seçeneği olması... o yüzden o çok yakıyor, bu çok az kaynak harcıyor demenin pek bir anlamı yok.

  not2: deneme yapma dışında ben kde kullanmıyorum, ayri mesele...
 • burada önemli olan gelen altyapıdır. dolphin'deki görünüm ayalarını konqueror'e sadece bir-iki satırla ilave edilebiliyorsa o zaman bunun ne kadar iyi bir altyapısı olduğunu gösterir. son zamanlarda kde 4 altında program yapan çoğu kişi tarafından bunu duyuruz. gerçekten bu anlamda iyi iş başarmışlardır, ki gerisi gelir ne olsa.

  (yukarıdaki örnek için: http://people.freebsd.org/~adamw/gnome_kde_deps/)
 • desktop manager konusunda aşmış kde sürümü. özellikle dolphin çok ince detaylara sahip, bellek kullanma olayını kopete, amarok, utorrent (wine ile), opera, masaüstü efektleri, konsol vs açıkken en fazla 700mb olarak görünen (ben öyle görüyorum) ve sanırım önümüzdeki yıllarda masaüstü yöneticisi anlayışının nasıl olacağına dair hafif hafif belirtiler gösteriyor. efektler ile biraz kastırmıyor değil şimdilik. nvidia linux ile her ne kadar iyi anlaşsa da bu sürüm ile ufak tefek ayarlar da yapsanız hafif bir kasılma söz konusu. gene de bana *box hegemonyasında xfce'den sonra ilaç gibi geldi. en çok aradığım şey ise eski panel oldu ayrı konu.

  http://img444.imageshack.us/…0225361280x800spu3.jpg
 • şöyle enfes bir video'ya sahip;
  http://www.zdnet.com.au/…139023769,339294810,00.htm adresinden izleyin.
 • linus torvalds ın kde'i bırakıp, gnome kullanmaya başlamasını sağlayan kde sürümü.

  http://linuxhelp.blogspot.com/…kde-4-for-gnome.html
 • şu plasma denen meredin sıçmakta hala üstüne yok. 4.2.4 olmuş ama adam olamamış. 4.5'e kadar falan beklememiz gerekecek sanırım.
 • bu ne hız ki , bugün çıkan pardus 2011 alpha 2 sürümünde de öntanımlı olarak kurulu geliyor:

  ftp://ftp.pardus.org.tr/…pardus/calisan/2011/alpha2