• bu bayağı insanı şımartan bir yazılım. şahsen sadece bu entegrasyon muhteşemliği yüzünden windows'a geri dönmeyi düşünmüyorum. telefona gelen mesajları bilgisayarda görüp yanıtlandırabiliyoruz, bilgisayarda müzik dinlerken telefon çalarsa bilgisayardaki müziği kısıp bildirimle yine telefonun çaldığını söylüyor alet. telefonu evde kaybettiğinizde çaldırıp bulabiliyorsunuz. e kopyala/yapıştır panolarını (clipboard) da ortak kullanabiliyorum?

kısacası güzel uygulamadır. sinsi gibi hayatınızda yer alır, sonra eskaza windows kullandığınızda kendini yokluğuyla aratan uygulamalardandır aslında. bir diğeri için yakuake.
  • biz şanlı kde kullanıcıları için telefon-pc arası (wi-fi üzerinden) notification ve dosya paylaşması getiren bir app. otomatik clipboard paylaşımı çok yahşi. dosya transferleri şu anlık sadece tek yönlü (telefondan pc'ye). sürekli arka planda çalışmasına rağmen çok az pil tüketiyor. pc'deki media playerlar için uzaktan kumanda da olabiliyor. süper basit arayüzü var.

ps: kde tarafında nasıl yükleyenceğine dair.
    pps: f-droid'de de var.
  • aynı vpn'e bağlı olan telefon ve pc'yi de birbirine bağlamaya yarayan şükela kde zımbırtısı. tek yapmanız gereken şey "pair new device" bölümüne girdikten sonra üç noktalı yere basmak ve "add devices by ip" seçeneğinde cihazın vpn ile bağlı olduğu ağın ipsini yazmak. bu sayede siz fizanda dahi olsanız aynı vpn'e bağlı olduğunuz sürece cihazınızı kontrol edebilirsiniz.
  • komut çalıştır özelliği ile, #150949669 şu entryde anlattığım komut aracını birleştirerek, tek tıkla çeşitli klavye, mouse, tıklama vs makro işlemlerini yaptırabileceğiniz açık kaynak kodlu bir yazılım.

ben mesela android studio üzerinden - live templateleri tek tıklamayla otomatik yazdırmayı sağlıyorum. bu sayede baya bir verimlilik kazanmış oluyorum. şiddetlede tavsiye ederim.

çalışma mantığıda, android cihazınızı, pcnizin aynı wifi ağına bağlıyorsunuz. pc ile android cihazını eşleştiriyorsunuz. sonra yapmanız gereken tek şey yazdığım entry'de yer alan aracı yüklemek. sonuç; tek tıklamayla ekrana bir componentin tema kodunu yazdırmış oluyorum.

mesela aşağıda ki kodu tek bir butona tıklayarak ide'de otomatik yazdırmış oluyorum. bunu daha komplex örnekler için hayal edebilirsiniz.

///[$classname$] - $description$
    class $classname$ {
    ///[$classname$] - constructor.
    const $classname$();
    }

başka neler yapılabilir? mesela şirkette destek elemanısınızdır, şirketin adresini, iletişim bilgilerini her maile ekliyorsanız bunu tek tıkla ekleyebilecek bir komut yazabilirsiniz.

ya da steam deck denen naneyi bu araçla az kurcalayarak yapabilirsiniz, ya da kullandığınız bir uygulamanın kısayollarını buna atayabilirsiniz, vs vs.
  • programı, gnome shell üzerinde kullanmak isterseniz, android telefonunuza ve bilgisayarınıza kurduktan sonra, gsconnect gnome shell eklentisiyle birbirine bağlayabilirsiniz.

archlinux + gnome shell spor.
  • çok şirin bir şeymiş bu yaw. hayret nasıl daha önce farketmemişim. o kadar sorunsuz sistem kullanınca bir şeyleri merak etme güdüsü de kalmamış içimde.
  • kubuntu 17.04 ile 1.0 sürümüne kavuşmuştur. en güzeli uzaktan kontrol özelliği uzan filmini, televizyonunu ayarla.. bildirimleri görebilmek falan da gayet hoş.
  • mac'inizde android'inize gelen bildirimleri görmek için de kullanabilirsiniz. mac'inize soduto (kde-connect'in az değiştirilmiş versiyonu. kde connect'i açarken mac bir takım uyarılar verdi. bunda vermedi.) telefonunuza da kde connect yükleyip eşleyin, gerekli izinleri verin. artık sms gönderebilir, telefonunuzun yerini bulabilir (ses çaldırıp), gelen bildirimleri görebilirsiniz.

apple silicon'da rosetta gerekiyor, intel'lerde native çalışıyor.

edit: hiç soduto'ya falan girişmeyin. mac'inize de kde-connect kurun. gayet güzel çalışıyor. soduto biraz sapıtıyor. (notification'ları göstermiyor.)
  • kde craft ile windows üzerinde de derlenip kullanabilen zımbırtı. lakin interprocess management için windows üzerinde de dbus kullanmaya çalıştığından dolayı, linux üzerinde olduğu gibi multimedia control fonksiyonları kullanılamamakta.
  • son surumunde pop-up olan notification uzerinden sms, whatsapp vb. cevap yazabiliyoruz mukemmel bilgisayarimizdan.
hesabın var mı? giriş yap