şükela:  tümü | bugün
  • debian paket yöneticisi* ve ubuntu linux tabanlı kde masaüstü yöneticisi etrafında şekillenen bir gnu/linux dağıtımı; ingiltere kökenli olup janjanlıkta bir numaraya oynamaktadır. bu sebeple can çekişen bilgisayarlara kurmaktan sakının.
  • stabil olmamakla beraber wayland seçeneği de bulunan dağıtım. ayrıntılar için buyurunuz
  • hep hangi versiyonu yüklesem diye kararsız kaldığım distro görünümlü distro. user / developer :/
  • ubuntu olsun ama kde'nin son versiyonunu da kullansın diyorsanız tercih etmeniz gereken distrodur. manjaro iyi güzel, hatta çok güzel kabul etmem lazım, ancak her ne kadar distrowatch'ta altı aydan fazladır bir numarada olmasına rağmen uygulama çıktılarında hala apt ve yum kadar yaygınlık yakalayamadı pacman. dolayısıyla bir yerden sonra aur'a gidip pkgbuild ederken "eeh eytere bea" diyebilecek hale geliyorsunuz.

sonuç olarak temelinde ubuntu lts versiyonu olan ama kubuntu ile kıyasla kde'nin son versiyonuna sahip olan yarı rolling release olan bir distrodur kde neon.
  • kubuntu, ubuntu, kde neon kullanan insanın olayı genelde basit olsun beni uğraştırmasındır. evet bende bunu kurdum denedim, hatta kde sevmeyen biri olarak çok da beğendim. ama nvidia driver'ları kurulmadığı zaman nouveau driver benim bilgisayarımın fanlarını tam hız çalışıtırıyor bu da beni rahatsız ediyor.

en kısa yoldan nvidia driver aradım marketinde görünmüyor. nvidia sitesinden nvidia.run dosyası indirdim o da uyumlu değil dedi.

ben de en sonunda internetten "kubuntu-driver-manager" uygulamasını kurdum iki dakikada ağrısız sancısız driverları kurdum bununla. tavsiye ederim. yalnız bir şey var ki neredeyse her gün güncelleme geliyor bu da böyle bir ayrıntı.
  • geçtiğimiz günlerden bugüne kadar parçalar halinde gelen güncelleme ile an itibariyle 5.15 sürümüne yükselmiş olan, mis gibi dağıtımdır.

url: https://neon.kde.org/

sonradan gelen edit: en güncel ve temiz kde / plasma deneyimi yaşayabileceğiniz, ubuntu'nun güncel lts sürümü üzerine kurulmuş linux dağıtımıdır. bir yanımdaki bilgisayarda da kubuntu kurulu. kubuntu tarafında kde plasma sürümü 5.12.7 iken, kde neon tarafında 5.15.3 kurulu. eğer yamulmuyorsam kubuntu 7 aydır kde plasma güncellemesi almamış.
  • gün yüzüne çıktığı günden bu yana artık epeyce olgunlaşmış gnu/linux dağıtımıdır. hal-i hazırda ubuntu 18.04 lts sürümü üzerine bina edilerek geliştirilen neon, en güncel plasma ve frameworks uygulamalarını son kullanıcıya ulaştırma görevini hakkı ile eda ediyor. naçizane görüşüm, arch linux ve opensuse gibi rolling release dağıtımlarına karşın ubuntu ailesinin sizlere sunduğu konforu ve geçmişten beri süren gelen alışkanlıklarınızı kde plasma ailesi ile buluşturmak istiyor iseniz neon, sizin için biçilmiş kaftandır. yine bir başka ubuntu türevi dağıtım olan kubuntu ile kıyas edildiğinde ise iki dağıtım arasında temel bir fark olduğu görülecektir. bu da elbette kubuntu’nun güncel sürümününün yine güncel linux çekirdeği ve depolarında yer alan güncel yazılımlar ile geliyor olmasıdır. neon üzerinde her ne kadar üçün parti depoları (ppa) kullanmak bir çözüm olarak görülse de bir noktada bu depoların sayısı ve sizlerin kullanmakta olduğu yazılımların çokluğu sistemin genel işleyişi ve kararlılığını olumsuz yönde etkileyecektir. apt paket yöneticisinde paketler arası çakışmalara bağlı olarak zuhur eden bir kısım problemler sizleri bir noktada bunaltabilir.
  • sıfır sorun yaşanabilecek, linux dağıtımlarının yüz akı seviyesine ulaşmış bir dağıtımdır kendileri. evet böyle bir iddiam var. kde'nin de artık iyice buglardan arınmasıyla birlikte en kullanışlı masaüstüne sahip en kullanışlı dağıtım haline gelmiştir. kde ile uyumu muazzamdır. gereksiz yüklü gelen programlardan arındırılmış sade bir kullanım sunar. bir de bunun üstüne rolling release olmasından dolayı da hiç arch özlemi çektirmiyor canım neon. yine de rolling release kullanmak istemeyenler için lts versiyonu vardır web sitesinde. bilmeyenler ya da fark etmeyenler için hatırlatmış olayım. çünkü ben bile daha 1 hafta önce fark ettim lts sürümü de olduğunu. ubuntu 20.04 lts sürümü çıktığında daha da güzel olacağını tahmin ediyorum neon'un. kullanınız, kullandırınız.
  • şu ana kadar kullandığım en güzel linux dağıtımı. eğer beni fazla uğraştırmasın diyorsanız gönül rahatlıyığıyla tercih edebilirsiniz. kde kullanıyorum diyenlerin, arayüz sadeliğini ve zarifliğini sevenlerin ve ayrıca sistemin çok az ram kullanarak çok hızlı çalışmasını isteyen linux kullanıcılarının tercih edebileceği bir dağıtım.