şükela:  tümü | bugün
  • ka harfini ke olarak sıralayıp, başına pe koyarak vatana ihanet etmekten daha iyi olan durum.
  • çok ciddi bir yanlış anlamadan kaynaklanan sanrı mı diyem ne diyem bilemedim. bu yanlış anlamanın sebebi; hdplilerin televizyonda türkçe konuştukları halde siyasi bir duruş niyetine üzerine basa basa pekeke diye telafuz etmeleridir. nitekim kendi yayın organlarında türkçe yazdıkları zaman bile şehir isimlerini kürtçe yazıyorlar - ki; bu durum benim nazarımda siyasi bir duruş olamaz. dile saygısı olan bunu yapmamalıdır.

"geçtiğimiz günlerde london'da gerçekleşen kazada 2 kişi yaralandı."

şu yukarıdaki cümleyi yazan bir ingilizi şahsen ben ciddiye alamam.

neyse, konuya döneyim.

hem hdp hem de karşıtları elbirliğiyle öyle bir algı yarattılar ki; pekeke diyen herkes "haksız olarak" kürtçü, pkk'lı, apocu olarak kodlanıyor.

oysa bizim buralara gelenler rahatlıkla görebilirler ki, herkes pekeke diyor. mesela; bir hüdaparlı ile hdpli tartışırken pekeke diye telafuz ediyor; ömrü saadete oy vermekle geçen de pekeke diyor. zamanında hizbullahla pkkliler birbirlerini satırlarla doğruyorlardı ve hizbullah bile hala pekeke diyor.

ve bu dilimize yapışmış durumda. şivemize has bir telafuz olmuş artık. ve bazen kendini zorlayarak peqaqa diyen birini görebilirsiniz. ama siz gidince yine pekeke der. çünkü insanlar terörist olarak kodlanmaktan korkuyor haliyle.

bu yüzden lütfen bu algının yıkılması için bu bilgiyi yayalım. biz batıya gittiğimizde çok sıkıntı çekebiliyoruz bu yüzden. çünkü ağız alışmış bir kere ve kendimizi zorlasak bile pekeke çıkabiliyor ağızdan.

edit: bizim buralar: diyarbakır