şükela:  tümü | bugün
 • turkiyenin en gelismis hidroelektrik santrallerinden birinin oldugu barajin ismi.
 • türkiye'deki beş yük tevzi merkezinden birinin olduğu santral...
  diğerleri (bkz: gölbaşı)(bkz: adapazarı)(bkz: samsun)(bkz: izmir)...
 • bir ölçü birimi. genelde ne kadar kaçak elektrik kullanıldığını belirtmek için kullanılır. (bkz: kaçak elektrik kullanmak)
 • 1966-1974 yillari arasinda insaa edilmis olan, 300 milyon dolara mal olmus ve günümüze kadar kendisini 6 kereden fazla amorti etmis baraj ve hidroelektrik santrali.
 • hakkında bir film yapılacağı haberleri [1][2] üzerine bu barajın neden olduğu mağdurlardan haberim oldu: keban barajı mağdurları.

  "...film 1965- 1974 yılları arasındaki zaman diliminde, elazığ keban barajı mağdurlarını anlatmayı amaçlıyor. barajın, kentin sosyal yapısına da önemli ölçüde zarar verdiğini görmezden gelemeyiz. 1970’li yılların başında, baraj yapımı için yapılan kamulaştırma çalışmalarında insanlara, önemli sayılabilecek miktarlarda para verildi. elazığ ekonomisi o günlerde sıcak parayla tanıştı, kentin ekonomisinde bir canlılık yaşandı. emlak ve gayrimenkul satışlarında patlama oldu. öyle ki, herkes ‘barajcı’ avına çıktı. bunların başında kumarhane ve pavyonlar geliyordu. binlerce eğitimsiz insan kente yerleşti ve elinde avucundakini bilinçsizce harcadı, kandırıldı. keban barajı nedeniyle ödenen paralar, 1980 yılına kadar bu insanları idare etti. bugün hâlâ gecekondularda yaşıyorlar. kanal üstü dediğimiz üniversitenin zafran’a doğru olan mahallelerinde, bu perişan ailelerle karşılaşmak mümkün." [2]

  [1] http://www.el-aziz.com/…ban_baraji_film_oluyor.html
  [2] http://www.birgun.net/…24&year=2009&month=12&day=12
 • bu barajın tam üzerinde inşaası esnasında hayatını kaybedenlerin adının yazılı olduğu bir anıt var. baraj inşaatı 1974 yılında tamamlanmasına rağmen ölenlerin arasında 1988 tarihinde hayatını yitirmiş kişiler dahi var. herhalde tadilat esnasında falan olmalı.
 • bu yıl son 35 yılın en dolu gunlerini yasıyormus,masallah diyelim nazar degmesin.
 • söz konusu hadiste, fırat nehrinin sularının çekilip, altından devasa bir dağ yükselmedikçe kıyametin kopmayacağından bahsedilmekte. ardından nehir için büyük kavgalar çıkacağı gibi şeyler söylenmekte. fırat'ın sularının çekilme mevzusu da işte bu keban barajının yapımıyla bağdaştırılmaktadır. kavgalarla ilgili havadise örnek olarak da terör saldırıları gösterilmektedir.

  özellikle yıllar önce abd'nin "uzaydan gördük, fırat nehrinin dibi altın dolu" şeklindeki söylemi ve bölgenin sudan arındırılması halinde bu altınlara ulaşabileceğinin iddia edilmesi, yine bu hadisten yola çıkılarak kıyamete varılması anlamında yorumlanmaktadır. günümüzde de bu iddialar, -yabancı devletler tarafından desteklenen terör olaylarının hedefinde bu altın kaplı nehrin legal bir şekilde ele geçirilmek olduğu- şeklinde sürmektedir.

  bayılıyoruz böyle komplo teorilerine millet olarak vesselam. biz de tarihe not düşmüş olalım.
 • bu barajin govdesinde bir su kacagi vardir. bu su kacagi barajin olcegine gore kucuk olsa da insan olcegine gore o kadar buyuk ve devasadir ki, kactigi ucurumdan asagiya dogru cok guzel bir caglayan seklini almis, gurul gurul akmaktadir.
  tabii kafayi calistiran bir eleman da buraya ulkenin en guzel alabalik tesislerinden birni kurmus, hala duruyor mu bilemiyorum.
  yolunuz duserse gidin, gorun derim. altinizdan gurul gurul sular akarken (restoranin oturma kisimlarini akan suyun uzerine balkon seklinde cikinti yaparak insaa etmisler) lezzetine doyamayacaginiz alabalik koftesini yemek ve onunuzdeki etrafinizdaki manzarayi seyretmek harikadir.
  tanim, su kacagi olan baraj.